رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران از راه اندازی مراکز این سازمان در 21 استان کشور تا دو سال آینده خبر داد.
کد خبر: ۴۵۰۱۵۶

  به گزارش ایرنا، اسحاق صلاحی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران پیرامون دستاوردها و عملکردهای این سازمان، یادآور شد: اکنون در 9 استان کشور، مراکز سازمان اسناد و کتابخانه ملی فعال هستند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با یادآوری این‌که در قرآن کریم سفارش‌های بسیاری به بحث تعقل، اندیشه، حکمت و کتاب شده است گفت: در قرآن کریم 322 مرتبه، کلمات مشتق از کتاب بکار رفته که نشانگر اهمیت این موضوع در متون دینی ماست.

صلاحی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی از ادغام دو سازمان آرشیو ملی اسناد و کتابخانه ملی که پیش از این به صورت جداگانه فعالیت داشتند، ایجاد شده است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان این‌که این سازمان به صورت هیات امنایی اداره می‌شود گفت: رییس‌جمهور، وزرای علوم، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، دو خبره از دانشگاه‌ها و رییس سازمان اعضای هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهند.

ناطق پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با تاکید بر این‌که سازمان اسناد و کتابخانه ملی، یک کتابخانه بزرگ شهری محسوب نمی‌شود و وظیفه حاکمیتی دارد افزود: اکنون در سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بیش از شش میلیون و 300 هزار منبع کتابی و غیر کتابی و 227 میلیون برگه سند آرشیوی و پیش آرشیوی نگهداری می‌شود.

به گفته صلاحی، حدود 110 هزار دانشجوی بالای کارشناسی ارشد عضو سازمان اسناد هستند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: از مجموع شش میلیون و 300 هزار منبع کتابی و غیرکتابی، دو میلیون و 300 هزار به صورت کتاب، دو میلیون نسخه نشریات و دو میلیون نیز منابع غیر کتابی هستند.

وی یادآور شد: همچنین 36 هزار نسخه خطی و 29 هزار نسخه چاپی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی موجود است.

ناطق پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، تلاس برای اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و سند، بازگرداندن کتاب‌ها و اسناد‌های مهم مربوط به تمدن ایران از کشورهای دیگر، راه اندازی سایت جامع سازمان اسناد و کتابحانه ملی، قرار گرفتن به عنوان چهارمین کتابخانه جهان در ارائه خدمات شبانه روزی، سومین کتابخانه جهان ارائه خدمات از طریق تلفن همراه، دسترسی عموم به 11 هزار نسخه از مجموع 34 هزار نسخه خطی و فهرست نویسی اسناد آرشیو ملی را از فعالیت‌های انجام شده و در دستور کار سازمان اسناد و کتابخانه ملی عنوان کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها