jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۳۴۳۶۴۲   ۱۲ مرداد ۱۳۸۹  |  ۱۱:۴۹

وزیر نیرو کولرهای گازی را مهمان ناخوانده خانه‌های ایرانی در سال 89 دانست و گفت: برآوردها نشان می دهد که امسال 4.5 تا 5 میلیون دستگاه کولر گازی به مدار مصرف وارد شده که این موضوع خود عاملی برای رشد مصرف برق در کشور بوده است.

مجید نامجو در گفت و گو با مهر گفت: امسال با توجه به گرمای شدید هوا ، بحث استفاده از کولرهای گازی شکل جدیدتری به خود گرفت؛ به نحوی که تنها در چند روز از سال گذشته مواجه با پیشی گرفتن پیک روز از شب بودیم ، اما امسال به صورت کلی پیک روز بیش از پیک شب بود.

وزیر نیرو افزود: روز سه شنبه 22 تیرماه، مصرف در طول روز به 41 هزار و 1 مگاوات رسید در حالی که در پیک شب، مصرف حدود 40 هزار مگاوات شد. این ارقام نشانگر فزونی 1000 مگاواتی پیک روز از پیک شب بود.

وی تصریح کرد: البته این نکته را نیز نباید از ذهن دور داشت که اصولا نیروگاه ها ، در پیک روز خروجی کمتری از پیک شب دارند ؛ چراکه دمای هوا خود به خود بر راندمان نیروگاه ها تاثیرگذار است ؛ به نحوی که نیروگاه ها در روز، 1000 مگاوات کمتر از شب تولید برق دارند.

به گفته نامجو ، در چنین شرایطی با توجه به 1000 مگاوات اختلاف پیک شب و روز در تابستان امسال، 2 هزار مگاوات اختلاف در شبکه میان پیک روز و شب بوجود آمد.

این عضو کابینه دهم اظهار داشت: خوشبختانه حدود 35 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در کشور وجود دارد ؛ در حالی که ما در روزهای پرمصرف، تا 35 هزار و 141 مگاوات وارد مدار کردیم و توانستیم رکوردی را در این زمینه به ثبت رسانیم، ضمن اینکه برای تامین مابقی نیاز مصرف تا 41 هزار مگاوات، از واحدهای آبی استفاده شد.

وی افزود: به هرحال ورود حدود 4.5 تا 5 میلیون کولر گازی در کشور به مدار مصرف، باعث مشکلات زیادی می شود ، این درحالی است که گرمای کولر گازی در واقع باعث آمپراژ زیاد می شود و آمپر وقتی از داخل کابل ، تاسیسات و پست های برق عبور کند ، باعث داغ شدن داخل کابل می شود که این گرما باید به بیرون منتقل شود.

نامجو گفت: زمانی که دمای هوای بیرونی کابل ها هم به شدت گرم است، کابل ها خاصیت اصلی شان را از دست می دهند و خود به خود ظرفیت را پایین می آورند چراکه تحت افت ولتاژ قرار می گیرند، این درحالی است که ابتدای سیم باید نسبت به انتهای آن، 5 درصد افت ولتاژ داشته باشد اما در این مواقع مشاهده می شد که تا 20 درصد افت ولتاژ صورت می گیرد و این موجب می شود که اختلالات جزئی در سیستم بوجود آید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر