jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۲۹۲۱۳   ۲۵ دی ۱۳۸۷  |  ۱۵:۴۱

در استرالیا تولید شد

ساخت یخچال سازگار با محیط زیست

پژوهشگران استرالیایی موفق به ابداع نوعی یخچال سازگار با محیط زیست شده‌اند که با انرژی خورشیدی کار می‌کند.

به گزارش ایسنا ، این پژوهشگران در واقع وسیله‌ای را ابداع کرده‌اند که به یخچالهای خانگی امکان می‌دهد به راحتی با نیروی خورشید یا باد کار کنند.

به گفته پژوهشگران، یخچالهای جدید قادر هستند که به طور منظم همزمان با این که دمایشان به دو تا چهار درجه سیلسیوس تغییر می‌کند،‌ به طور خودکار خاموش و روشن شود.

این وسیله که روی یخچال‌های معمولی نصب می‌شود، جعبه کوچکی است که از سوی یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی مهندس سام وست طراحی شده است.

این جعبه در یک منطقه الکتریکی به تمام انواع یخچالها متصل می‌شود ، این وسیله هوشمند می‌تواند بهترین زمان برای خاموش یا روشن شدن اتوماتیک کمپرسور و سرد شدن یخچال به طور خودکار تشخیص داده و دستور موقعیت مناسب را به یخچال اعمال کند بنابراین وقتی در محیط انرژی خورشیدی به اندازه کافی وجود داشته باشد ، یخچال ‌های مجهز به این دستگاه به خودی خود روشن می‌شوند و وقتی هوا ابری شود یخچال خاموش می‌شود.

این محققان وسیله ابداعی را در مرکز تحقیقات CSIRO در نیوکسل طراحی کرده و اظهار داشتند که استفاده از این یخچال به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره انرژی احیا شدنی است.

محققان می‌گویند: بسیاری از مردم از این که بشنوند یخچال آنها می‌توانند انرژی خورشید را در طول روز ذخیره کرده و پس از آن دیگر نیازی به مصرف انرژی برق نداشته باشد، بسیار شگفت زده و خوشحال می‌شوند، چون با این روش می‌توانند در مصرف انرژی میزان قابل توجهی صرفه‌جویی کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.