jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۸۲۰۰   ۲۲ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۲۱

گروه اقتصاد: وزیر مسکن و شهرسازی گفت: نقدینگی و رکود دوره قبل و افزایش تقاضا 3 عامل عمده افزایش و جهش قیمت مسکن بوده است. البته نباید افزایش مصالح ساختمانی و افزایش عوارض پروانه و افزایش حق دستمزد را نادیده گرفت. محمد سعیدی‌کیا در گفتگو با فارس در پاسخ به این ‌که کدامیک از برنامه‌های دولت می‌تواند برای ارزان کردن قیمت مسکن مفید باشد، اظهار کرد: برنامه‌های ارائه شده از سوی دولت موجب شده تا در حال حاضر یک میلیون و 300 هزار نفر از خانوارها که متقاضی مسکن هستند، به دنبال مسکن مهر و 100 هزار نفر هم به دنبال مسکن‌های اجاره‌ای بروند. وی ادامه داد: پس نتیجه می‌گیریم از بازار عمومی مراجعه به مسکن، یک میلیون و 300 هزار نفر خارج شده‌اند، یعنی تقاضا کاهش یافته است.

وی گفت: 3 میلیون تا 4 میلیون مراجعه‌کننده بالفعل به بخش مسکن داریم که به بازار مسکن مراجعه می‌کنند و در حال حاضر نیز یک میلیون و 300 هزار متقاضی از این بازار تقاضا خارج شده و به بازار دیگر رفته‌اند. وی گفت: چرا عوارض نوسازی و مالیات پایین است و چرا هنگام معامله مسکن، یک بنگاه معاملات ملکی چند برابر دولت پول می‌گیرد. این نشان می‌دهد که انتظام امورمان درست نیست.

سعیدی‌کیا گفت: در شهر تهران بیش از 61 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد که این میزان در استان تهران به 100 هزار واحد مسکونی می‌رسد.

وی افزود: اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه یک بسته است، بنابراین این بسته باید حلاجی و ساماندهی شود پس اگر تمام بسته متناسب تمام شود، باعث تعدیل قیمت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اخذ مالیات از خانه‌های خالی و خرید و فروش این خانه‌ها یک مجموعه است که اگر خوب تدوین شود، در بازار مسکن انتظام خوبی حاکم می‌شود. به هر حال در هر زمینه‌ای انتظام خوب حاکم شود، همه چیز منطقی می‌شود. وی ادامه داد: اگر این مسائل رعایت شود، آن وقت فرد مالیات‌گیرنده منطقی مالیات می‌گیرد و آن کسی که معامله می‌کند، منطقی معامله می‌کند؛ اینها باعث تعدیل قیمت مسکن خواهد شد.

سعیدی‌کیا در پاسخ به این‌که چرا در 2 سال گذشته رشد قیمت مسکن از نرخ تورم بیشتر بوده است، اظهار کرد: در بلندمدت قیمت مسکن و نرخ تورم با یکدیگر برابر بوده و تقریبا از هم پیشی نگرفته‌اند و حتی در بلندمدت قیمت مسکن پایین بوده است.

وی ادامه داد: در دوره‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت، رکود و رونق مسکن با یکدیگر متفاوت است و تورم با یک شیب ملایم و مستمر افزایش می‌یابد، ولی قیمت مسکن روند پلکانی دارد. وی افزود: در سال‌های 82، 83 و 84 مسکن یک رکود قیمتی دارد، ولی یکباره در عرض 5/1 سال این رشد قیمت مسکن عقب‌ماندگی خود را از تورم با یک جهش قیمتی جبران می‌کند.

وزیر مسکن و شهرسازی گفت: سال 82، 83 و 84 رشد قیمت مسکن در کشور خیلی کم و در حد 4 تا 5 درصد و ثابت بوده و در همین سال‌ها هم تورم 15 درصد بوده است، بنابراین جمع این 3 سال که حدود 40 درصد می‌شود، به یکباره امکان بروز پیدا کرده و با شدت زیاد افزایش می‌یابد. وی افزود: پس جهش قیمت در این مدت به دلیل افزایش درخواست و تقاضا و رشد نقدینگی در جامعه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ورود نقدینگی به بخش مسکن به این دلیل است که بخش مسکن بومی و زودبازده است و چون بورس در آن 2 سال فعال نبود، بخش مسکن نقدینگی را جذب کرد.

سعیدی‌کیا گفت: نقدینگی و رکود دوره قبل و افزایش تقاضا 3 عامل عمده افزایش و جهش قیمت مسکن است، البته نباید افزایش مصالح ساختمانی و افزایش عوارض پروانه و افزایش حق دستمزد را نادیده گرفت.

وی افزود: بخش مسکن از همه بخش‌های دیگر کشور تاثیر می‌پذیرد، چرا که بخش مسکن یک بخش مستقل نیست.  وی خاطرنشان کرد: زمانی که ساخت و ساز رونق می‌گیرد، حجم اعتبارات عمرانی افزایش می‌یابد، اما حجم این نقدینگی وقتی به بخش مسکن وارد می‌شود، خود باعث ساخت و ساز، فعال شدن کارخانه‌ها و رونق اشتغال می‌شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر