کشت سیب زمینی در مزارع شهرستان اردبیل در حالی آغاز شده است که محصول برداشت شده پارسال همچنان روی دست کشاورزان مانده و به رغم اعلام خرید تضمینی مازاد محصول سال گذشته، کشاورزان از روند خرید ناراضی هستند.
کد خبر: ۱۴۵۰۴۲۵

به گزارش جام جم آنلاین،کشت سیب زمینی همه ساله به شکل انتظاری در اواخر زمستان و اوایل بهار در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی انجام شده و محصول کشت شده، با مساعدتر شدن هوا، جوانه زده و رشد می‌کند.
دو نوبت آبیاری کمتر و نیز برداشت زودهنگام محصول از جمله مزیت‌های کشت زودهنگام سیب زمینی در اردبیل است و پیش‌بینی می‌شود که با توجه به فروش نرفتن بخش زیادی از محصول سیب زمینی اردبیل در سال زراعی گذشته، امسال مقداری از سطح زیر کشت این محصول در استان کاسته شود.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به برنامه‌ریزی برای کشت سیب زمینی در ۱۹ هزار و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی استان اظهار کرد: برای کاشت این میزان سیب زمینی در استان حدود ۷۰ هزار تن بذر از نوع مینی تیوبر، مینی تیوبر اس، سوپر الیت، الیت، گواهی شده آ و گواهی شده ب مصرف می‌شود.
غفور آقایی ۹۵ درصد محصول سیب زمینی کشت شده در استان اردبیل را از رقم آگریا و مابقی را از ارقام متفرقه جِلی، فونتانه، بامبا، اسپیریت، نیلوا، کایزر، امرفونا و ساتینا ذکر کرد و افزود: کشاورزان در تهیه بذر مرغوب به قیمت مناسب دچار مشکل هستند.
وی به کشاورزان سیب زمینی کار استان اردبیل توصیه کرد که در کاشت محصول خود عجله نکنند و برای کاشت محصول خود با کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی مشاوره کرده و به توصیه‌های فنی آنها توجه کنند.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال نیز همچون سال‌های گذشته کشاورزان سیب زمینی کار برای جلوگیری از اتلاف زمین و آبیاری آسان و با کمترین میزان مصرف آب، از روش آبیاری با نوار تیپ استفاده کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها