۱۰۸ هزار هکتار زمین‌ در گلستان زیرپوشش کشت قراردادی گندم رفت
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی گلستان:

۱۰۸ هزار هکتار زمین‌ در گلستان زیرپوشش کشت قراردادی گندم رفت

نایب رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران هشدار داد:

آقای وزیر! دلیل عدم ابلاغ قیمت گندم چیست؟

عدم ابلاغ قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی پیش رو از سوی وزارت جهاد کشاورزی موجب سردرگمی کشاورزان گندمکار شده است. 
عدم ابلاغ قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی پیش رو از سوی وزارت جهاد کشاورزی موجب سردرگمی کشاورزان گندمکار شده است. 
کد خبر: ۱۴۴۰۶۵۵
نویسنده شبیر دائمی

نایب رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در گفت و گو با خبرنگار جام جم آنلاین گفت : این در حالی است که طبق تبصره دوم قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت موظف است قیمت‌های مصوب را قبل از آغاز هر سال زراعی رسماٌ اعلام کند.
مهندس سید هامان هاشمی گفت: با وجود گذشت چند ماه از مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی و کاشت محصول در اکثر استان های کشور، متاسفانه هنوز قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی پیش رو توسط وزارت جهاد کشاورزی و شخص وزیر ابلاغ نشده و این مسئله موجب سردرگمی جامعه کشاورزان گندمکار در سراسر کشور شده است.
هاشمی گفت: گندم استراتژیک ترین محصول ملی ماست لیکن با توجه به تجربه خرید تضمینی فصل زراعی گذشته، عدم ابلاغ رسمی قیمت و چگونگی تسویه حساب از سوی دولت موجبات تردید و بازنگری در هزینه های مرحله "داشت" را فراهم آورده است.
وی توضیح داد: فرایند مرحله "داشت" نیازمند هزینه کردهای لازم برای استفاده از نهاده های کشاورزی مانند کود و سموم برای دستیابی به حداکثر عملکرد است و افزایش دغدغه ها و تاثیر روانی  آن بر بازار کشاورزی باعث عدم مدیریت صحیح مزارع در این مرحله مهم و طبعاً کاهش عملکرد خواهد بود.
هاشمی با تاکید بر این که مرحله داشت گندم علاوه بر رونق بازار نهاده، موجب افزایش اشتغال فصلی فارغ التحصیلان کشاورزی و کارشناسان و افزایش ضریب نفوذ دانش در کشاورزی نیز هست افزود: با در اختیار داشتن قیمت تضمینی، کشاورز می تواند برای تامین نهاده ها از قبل برنامه ریزی کند و دولتمردان ما با عدم اقدام به موقع، در عمل کشاورزان را در تأمین هزینه و نهاده های مرحله "داشت" دچار مشکل و سردرگمی می کنند.
هاشمی در پایان از وزیر جهاد کشاورزی خواست تا با ابلاغ هرچه سریع‌تر قیمت خرید تضمینی گندم به این خواسته به حق جامعه کشاورزی پاسخ دهد

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها