فرزاد حاتمی:

دیگر همه‌چیز دست پرسپولیس است

روز آخر لیگ‌برتر و کلی حساسیت و لحظات پرالتهاب. چه کسی می‌تواند در این باره خوب صحبت کند؟ قاعدتا کسی که خودش این روزها را با بازی در تیم‌های صدرنشین تجربه کرده باشد. به همین دلیل سر وقت فرزاد حاتمی رفتیم که در نصف تیم‌های لیگ از جمله بالانشین‌های فعلی بازی کرده است.
روز آخر لیگ‌برتر و کلی حساسیت و لحظات پرالتهاب. چه کسی می‌تواند در این باره خوب صحبت کند؟ قاعدتا کسی که خودش این روزها را با بازی در تیم‌های صدرنشین تجربه کرده باشد. به همین دلیل سر وقت فرزاد حاتمی رفتیم که در نصف تیم‌های لیگ از جمله بالانشین‌های فعلی بازی کرده است.
کد خبر: ۱۴۰۸۳۶۲
نویسنده سعید اکبری - گروه ورزش

شما در ۴ تیم بالای جدول یعنی تراکتور، استقلال، پرسپولیس و سپاهان بازی کرده‌اید. حالا هم لیگ به ایستگاه آخر رسیده. قهرمان پرسپولیس است یا سپاهان؟
روی کاغذ پرسپولیس. همه چیز دست آنهاست. خودشان قهرمان را تعیین می‌کنند ولی اگر سپاهان ببرد، باید منتظر پرسپولیس باشد. آنها قدر صدر را ندانستند و به پرسپولیس واگذار کردند. این هم از بالا و پایین‌های فوتبال است. نکته‌ای که درباره هفته آخر به نظرم می‌رسد این که مس کرمان و نساجی از پیش بازنده نیستند. این را شک نکنید. به خصوص پرسپولیس که کار
سختی دارد.

چرا؟
هواداران نساجی دیوانه‌وار متعصب هستند. ورزشگاه برای این بازی لبریز از جمعیت خواهد بود. می‌خواهند آن غیرت مازندانی را به پرسپولیس نشان دهند. شک نکنید این روحیه به تیم هم تزریق می‌شود و مقابل پرسپولیس محکم بازی می‌کنند.

نکند تصور می‌کنی حرف‌های درویش چنین جوی را تشدید کرده؟
ایشان گفتند غالب هواداران در قائمشهر پرسپولیسی هستند. من به نظرشان احترام می‌گذارم ولی شک نکنید امروز بیشتر کسانی که به ورزشگاه می‌روند، طرفدار نساجی هستند. شما بازی‌های این تیم را مرور کنید. هر وقت به شهید وطنی بروید، چند ده هزارنفر طرفدار نساجی منتظر شما هستند. حرفی که آقای درویش زده درباره طرفداران نساجی و شهر قائمشهر صدق نمی‌کند. به نظرم اظهارنظر ایشان به ضرر خودشان بود و فقط قائمشهری‌ها را جریحه‌دار کرد. به نظر من امروز ۱۵ هزار نفر فیکس طرفدار نساجی هستند. بازیکنان نساجی هم قطعا با تمام وجود و غیرت بازی می‌کنند. اگر درویش آن حرف‌ها را نمی‌زد قطعا به نفع پرسپولیس بود.

فکر می‌کنی ممکن است اتفاق غیر‌منتظره‌ای در هفته آخر رخ دهد؟ با توجه به تجربیاتی که داری؟
پیش‌بینی واقعا سخت است. فوتبال و اتفاقاتش نانوشته هستند و شاید در زمین هر نتیجه‌ای رقم بخورد ولی من حس می‌کنم بازی‌ها واقعا زیبا خواهد بود. بازی پرسپولیس و نساجی را شک ندارم. دیدار سپاهان و مس هم قطعا جذابیت زیادی خواهد داشت. این هفته‌ها دوباره جنگ سرخابی‌ها به همراه سپاهان درباره مسائل داوری بالا گرفته است. حتما مصاحبه بازیکنان استقلال را دیده‌ای یا واکنش‌های بازیکنان و باشگاه پرسپولیس را. سپاهان هم اتهاماتی به پرسپولیس زد. هر فصل هفته‌های آخر معمولا این بحث‌ها را داریم. بالاخره اشتباهات داوری همیشه هست. من فوروارد هم در دوران بازیگری موقعیت خراب می‌کردم، داور هم ممکن است یک پنالتی را اشتباه ببیند. حالا نمی‌گویم ۱۰۰ درصد ولی ۹۵ درصد اشتباهات داوران سهوی است.

یعنی اشتباه عمدی هم می‌شود؟
بعضی وقت‌ها شیطنت‌هایی هست. نمی‌شود کتمان کرد. جایگاه لیگ ما در آن حد نیست که بخواهیم اشتباهات را کتمان کنیم. داخل لالیگا و سریA داوران به عمد سوت‌هایی زده‌اند. تازه‌ هزار برابر ما نظارت بوده. داخل چمپیونز‌شیپ انگلیس هم اتفاق افتاده است. مگر ما کجای فوتبال جهان هستیم که بگوییم اشتباهات داوران فقط سهوی است. شما مطمئن باشید که اینجا هم یکسری اتفاقات پیش می‌آید که بخش عمده‌‌اش سهوی است و بخشی هم عمدی. به همین دلیل باید زودتر VAR را به فوتبال ایران بیاورند. اگر کمک داور ویدئویی بیاید شما می‌توانید بگویید یک تیم قهرمان واقعی شده است.

یعنی تا الان قهرمانی‌ها واقعی نبوده است؟
اشتباهات به نفع یا ضرر تیم‌ها بوده ولی میزان آن کم و زیاد است. من سه قهرمانی در لیگ‌برتر به دست آورده‌ام. خودم که قهرمان شده‌ام دارم این حرف را می‌زنم. اگر VAR باشد می‌توانید بگویید یک تیم واقعا قهرمان شده است چون اشتباهات دیگر تعیین‌کننده نیست.

این هفته‌ها به بعضی بازیکنان هم اتهام کم‌کاری زدند. مثلا عبدی، بازیکن هوادار یا فروزان، گلر گل‌گهر...
​​​​​​​من این دو بازی را کامل ندیدم. نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

چرا بازی‌ها را کمتر می‌بینی؟
جدیدا کم می‌بینم. فوتبال زمان ما با الان فرق داشت. در استقلال با بازیکنانی چون مجیدی، نکونام و... همبازی بودم یا در تراکتور با ابراهیمی، کیانی و... در سپاهان هم کلی بازیکن خوب داشتیم. الان فوتبال یک چیز دیگر شده. بازی‌ها اصلا جذاب نیستند. امیدوارم به کسی برنخورد ولی واقعا لیگ با‌کیفیتی نداریم. اکثر بازی‌ها جذاب نیست و تیم‌ها فقط برای دفاع می‌آیند. فوتبال از تب و تاب افتاده و باید قبول کنیم. نمی‌خواهم این موضوع را باز کنم، شاید باعث ناراحتی عده‌ای شود.

سوال آخر هم درباره نیمکت تیم‌ملی و انتخاب امیر قلعه‌نویی است. همیشه خاطرات شیرینی از او داری.
۸۰-۷۰ درصد از پیشرفت فوتبالی‌ام را مدیون امیر قلعه‌نویی هستم. مربیان دیگر هم برایم زحمت کشیدند ولی او همیشه حامی‌ام بود. از انتخابش به عنوان سرمربی تیم‌ملی خوشحال شدم. اتفاقا چند وقت پیش گفتم مربی ایرانی بیاورید. پیشنهادم مربیانی چون قلعه‌نویی، گل‌محمدی و جواد نکونام بود که انصافا موفق و خوب بوده‌اند. گفتم ایرانی می‌آورید زمان بدهید و حمایت کنید ولی دیدم بعد از بازی با کنیا از قلعه‌نویی انتقادهایی شد. شما مربی خارجی را هم اینقدر زود قضاوت می‌کنید؟ به نظرم باید حداقل به قلعه‌نویی دو سال زمان بدهند و بعد او را قضاوت کنند. در فوتبال ما زود پشت مربیان ایرانی را خالی می‌کنند. پشت قلعه‌نویی را با دو باخت خالی نکنند، مثل دفعه قبل.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها