وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با همتای قطری:

وزیر خارجه قطر حامل پیام درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها است

سخنگوی وزارت امور خارجه:

ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است، نه امتیاز

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نیاز به برجام نیاز یکجانبه ایران نیست و از موضع ضعف و نیاز مذاکره نمی کنیم، تصریح کرد: مقامات آمریکایی می دانند ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است نه امتیاز.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نیاز به برجام نیاز یکجانبه ایران نیست و از موضع ضعف و نیاز مذاکره نمی کنیم، تصریح کرد: مقامات آمریکایی می دانند ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است نه امتیاز.
کد خبر: ۱۳۸۹۵۰۵

به گزارش جام جم آنلاین، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۴ آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است نه امتیاز

وی در پاسخ به سوالی به عملکرد سوء دولت آمریکا در برجام اشاره کرد و گفت: تناقض رفتاری و گفتاری در مواضع اعضای غربی برجام و مشخصا دولت آمریکا امر جدیدی نیست. اساسا همین تناقض در گفتار و به ویژه دوگانگی در عمل و عدم التزام عملی به تعهدات برجامی از سوی دولت آمریکا بود که چنین روند نامناسبی را در توافقنامه برجام ایجاد کرد و هم مانع بهره برداری جمهوری اسلامی ایران از منافع و مزایای اقتصادی برجام شد و هم راهکارهای چندجانبه بین المللی را برای حل و فصل موضوعات پیچیده بین المللی مورد تردید و تشکیک قرار داد و دچار اختلاف کرد. این نتیجه عملکرد سوء دولت آمریکاست که باید مسئول و پاسخگوی اقدامات غیر مسئولانه خود در این ارتباط باشد.

کنعانی تصریح کرد: مقامات آمریکایی می دانند ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است، نه امتیاز. مذاکره و توافق منطق خودش را دارد. موضع ایران در ارتباط با مذاکرات برجام کاملا روشن است. ایران متعهد به برجام بود و به تعهداتش عمل کرد و دولت خاطی و ناقض برجام، دولت آمریکا بود و کشورهای اروپایی عضو برجام هم متاسفانه به تعهداتشان عمل نکردند و نتوانستند خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام را جبران کنند.

کنعانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال به سرانجام رساندن برجام است. نیاز به برجام نیاز یکجانبه ایران نیست و ایران از موضع ضعف و نیاز مذاکره نمی کند. نیاز آمریکا و غرب و اروپا به برجام کمتر از ایران نیست و نباید منتی بر ایران بگذارند. توافق در دسترس است و طرف ها می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن مذاکرات را جمع بندی کنند و به توافق برسند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: از آن طرف آمریکایی ها و اروپایی ها می توانند تعلل کنند و هزینه های آن را بپردازند. توصیه ما مشخصا به شرکای اروپایی برجام این است که خودشان را تسلیم آمریکا و تسلیم شرایط تحمیلی دولت آمریکا نکنند و ضررها و زیانهای آن را متوجه خودشان نکنند.

عادی سازی روابط خیانت به آرمان فلسطین

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره سفر رئیس رژیم صهیونیستی به بحرین گفت: موضع ما در ارتباط با رژیم صهیونیستی و هم روند عادی سازی که با فشار آمریکا در منطقه رخ داد و برخی از دولت های عربی و اسلامی منطقه در چنین شرایط به عادی سازی روابط سیاسی با رژیم صهیونیستی تن دادند، روشن است.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی منشاء بی ثباتی در منطقه است، اظهار داشت: حضور این رژیم در منطقه برای هیچ طرفی امنیت ساز نیست. مصالحه و سازش با رژیم صهیونیستی کمکی به احقاق حقوق حقه ملت فلسطین نمی کند. فلسطینی ها و ملت مظلوم فلسطین به درستی معتقد هستند که روند عادی سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی خیانت به آرمان ملت فلسطین است.

وی ادامه داد: موضع ملت های منطقه نیز روشن است. هم مردم بحرین در این روزها همزمان با سفر مقام رژیم تروریستی صهیونیستی به بحرین دیدگاه خود را علنا اعلام کردند که مخالف عادی سازی روابط با این رژیم هستند و هم صحنه بزرگ تر که خود منابع رژیم صهیونیستی اعتراف و اذعان کردند، صحنه های موجود در میادین مختلف ورزشی در جمع تماشاگران و حاضران در مناسبت های ورزشی در جام جهانی قطر بود که صحنه آشکاری از ضدیت ملت های منطقه و جهان و تنفر ملت های جهان از رژیم صهیونیستی است که اثبات کننده آن است که عادی سازی روابط رسمی بین رژیم صهیونیستی با برخی دولت های منطقه به معنای پذیرش این رژیم از سوی ملت های منطقه نیست و در میزان تنفر ملت ها از رژیم صهیونیستی هیچ تغییری ایجاد نشده و بلکه این تنفر بیشتر شده است.

طرح ادعای بی اساس علیه ایران

کنعانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ادعای مطرح شده مبنی بر توقیف یک کشتی ماهیگیری ایران حامل مهمات نظامی اظهار داشت:این ادعا را از منابع خبری شنیدیم. تکرار ادعاهای بی پایه و اساس که صرفا برای مصارف و بهره برداری های سیاسی مطرح می شوند نشانه ای از تداوم رویکرد مخرب دولت آمریکا به عنوان حامی اصلی تجاوز به یمن است. همین رفتار مسبب فجیع ترین بحران انسانی قرن در منطقه و مشخصا در یمن شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران و سیاست جمهوری اسلامی در ارتباط با یمن همواره روشن بوده و ایران از همه ظرفیتش برای برقراری صلح و ثبات و امنیت در یمن استفاده کرده و معتقد است تنها مردم یمن می توانند در ارتباط با سرنوشت خود بدون دخالت دیگران تصمیم گیری کنند.

کنعانی عنوان کرد: اتهام زنی به جمهوری اسلامی ایران در استمرار همان سیاست های غلط دولت آمریکا در حمایت از تجاوز به یمن است و همین رژیم و دولتی که مسبب اصلی خسارت به مردم یمن شده، برای فرافکنی، اتهامات این گونه را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرده است.

تلاش برای اخراج ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره تلاش ها برای اخراج ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل نیز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشورمان، مواضع خودش را همواره به صورت رسانه ای و اعلامی و هم در مذاکرات و ملاقات ها به صورت رسما و آشکارا اعلام کرده است. هرگونه سوءاستفاده از تحولات داخلی جمهوری اسلامی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.

کنعانی ادامه داد: ایران به عنوان عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملا شفاف و قانونی با بیشترین رای کشورهای عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رای با کسب ۴۳ رای، عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. الان تلاش آمریکا مشخصا با کمک برخی دولت های مشخص اروپایی این است که در یک اقدام کاملا سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل های سیاسی و تاثیرگذاری بر کشورهای مستقل، عضویت جمهوری اسلامی ایران را در این چارچوب و ساختار با مانع مواجه کنند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، این اقدام آمریکا قبل از آنکه اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران باشد، اقدام علیه رای آزادانه کشورها در تشکل ها و ساختارهای بین المللی است.

وی گفت: این اقدام آمریکا عملا در مسیر زیر سوال بردن حق رای کشورهای مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشورها را زیر سوال برده است. کشورهای عضو، آزادانه و مستقلانه به جمهوری اسلامی ایران رای دادند. اگر دولت آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی همسو با آن موفق شوند در چارچوب سیاست های اعمال فشار و استفاده از ورق ها و ابزارهای فشار سیاسی علیه دیگران، ایران را از کمیسیون مقام زن خارج کنند عملا یک بدعت را پایه گذاری می کنند و اینکه کشوری که با حق رای آزادانه عضو شده خارج می کنند و حق رای آزادانه کشورهای عضو این مجموعه را زیر سوال می برند.

کنعانی ادامه داد: کشورهایی عضو شورای امنیت یا عضو شورای حقوق بشر و مجامع حقوق بشری هستند که در طول تاریخ خودشان مرتکب جنایات بیشمار علیه دولت ها و ملت های مستقل شدند و اکنون با استفاده از ابزارهای حقوق بشری، علیه دولت های مستقل اعمال فشار سیاسی می کنند. چنین روندی نه به ارتقای موضوع حقوق بشر در دنیا کمک می کند و نه به کارآمدی سازوکارهای حقوق بشری. این اقدام اگر محقق شود هم سلب عضویت قانونی جمهوری اسلامی ایران در این تشکل است و هم سلب حق رای آزادانه و مستقل کشورهای عضو یک مجموعه است هم به کارآمدی یک سازوکار بین المللی در ارتباط با حقوق بشر خدشه اساسی وارد می کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت های سیاسی و دیپلماتیک خود در حال استفاده است که از یک رویکرد غیرقانونی و سیاسی منفعت طلبانه جلوگیری کند و در این ارتباط به تلاش های خود ادامه خواهد داد.

مذاکرات ایران و عربستان

سخنگوی وزارت خارجه درباره وضعیت مذاکرات ایران و عربستان و اقدامات شبکه تروریستی ایران اینترنشنال که از هیچ اقدامی علیه ایران فروگذار نکرده است، گفت: بهبود مناسبات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را هم در راستای منافع دوجانبه و هم منافع منطقه ای می دانیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط کاملا روشن است. گفتگو و مذاکره سیاسی برای حل و فصل اختلافات می تواند زمینه ساز از سرگیری روابط دو کشور در چارچوب مصالح منافع مشترک و منافع منطقه ای شود. در همین چارچوب نیز عمل کردیم و مذاکرات دوجانبه با کمک دولت عراق در پنج دور در بغداد انجام شده است.

وی ادامه داد: زمینه با اجرای توافقات گذشته برای اینکه گام جدیدی به سمت تکمیل مذاکرات و از سرگیری روابط برداریم مهیا هست و باید ببینیم در طرف مقابل گام عملی چه خواهد بود. دولت عراق هم در این زمینه تلاش های صادقانه ای انجام داده است و همچنان اعلام کردند برای تکمیل این روند در چارچوب تلاش های حسن نیت خود آمادگی دارند و ایران از این نقش و روند استقبال می کند.

رسانه تروریستی ایران اینترنشنال

کنعانی افزود: موضع ایران در قبال آن رسانه کاملا روشن است. نقش این رسانه به عنوان رسانه تروریستی در دامن زدن به بی ثباتی و اغتشاشات داخلی کامل روشن است. اقدام ایران در این زمینه حقوقی و قانونی خواهد بود و اقداماتی صورت گرفته و جزییات آن در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد و مجموعه ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران برای برخورد حقوقی و قانونی هم با این شبکه و هم کشور میزبان آن و هم با حامی و حامیان مالی آن حتما انجام خواهد شد.

استفاده از تحولات داخلی کشورها برای پیگیری منافع سیاسی، یک امر کاملا مردود و غیرقابل قبول است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اتفاقات داخلی ایران و تاثیر آن بر مناسبات با دیگر کشورها نیز اظهار داشت: آنچه در دو ماه و اندی در داخل کشور رخ داد، موضوع داخلی است، ولی سوءاستفاده برخی طرف های خارجی از این شرایط داخلی برای پیگیری اهداف سیاسی این کشورها موضوع کاملا روشن و آشکار بود.

به گزارش فارس، وی ادامه داد: از نظر ما استفاده از تحولات داخلی کشورها برای پیگیری منافع سیاسی، یک امر کاملا مردود و غیرقابل قبول است. متاسفانه تعدادی از کشورهای مشخص در این زمینه اقدامات غیرقانونی و مداخله جویانه انجام دادند و از رویکردهای غیرسازنده در سوءاستفاده از تحولات داخلی ایران برای پیگیری اهداف سیاسی خود استفاده کردند. طبیعتا در این چارچوب ایران واکنش لازم را در حوزه دیپلماتیک و سایر زمینه های ممکن نشان داده است.

کنعانی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هم با توجه به هوشیاری و بیداری ملت و واکنش حکیمانه و هوشیارانه مردم و رد اقدامات تحریک آمیز دولت های مشخص هم در پرتو هوشمندی دولت و دستگاه دیپلماسی مناسبات ما با کشورهای مختلف دنیا در چارچوب های دوجانبه مبتنی بر منافع و مصالح مشترک در حال پیگیری است. سفرهای دیپلماتیکی که در سطوح مختلف انجام می شود و تماس هایی که در سطوح مختلف برقرار است، مذاکرات تلفنی آقای رئیس جمهور و سفرهای دوجانبه هیأت های عالیرتبه اقتصادی ما با کشورهای مختلف، میزبانی نشست های اقتصادی، مناسبت های فرهنگی و گفتگوهای امنیتی مقامات ما با دیگر کشورها و همکاری و تبادل هیأت های نظامی با دیگر کشورها همه دال بر این است که جمهوری اسلامی ایران خارج از فشارهایی که از سوی برخی طرف های مشخص بر ما وارد شده، در چارچوب های دوجانبه و بین المللی مناسبات دیپلماتیک و روابط خارجی خودش را با جدیت و اهتمام پیگیری می کند و ارزشی برای اینگونه تلاش ها قائل نیست و در عین حال نسبت به اقدامات غیرسازنده تا الان واکنش عملی نشان داده و بعد از این هم واکنش نشان خواهد داد.

توافق ۲۵ ساله ایران و چین

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره زمزمه هایی که شنیده می شود مبنی بر اینکه چینی ها در خصوص توافق ۲۵ ساله ایران و چین اقدامی صورت نداده اند؟ گفت: رابطه ایران و چین یک رابطه کاملا رو به رشد و نمونه خوبی از همکاری های موفق دو کشور در یک رابطه دوجانبه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: ما با یک واقعیتی روبرو هستیم؛ تحریم هایی غیرقانونی واقعیتی است که امکان همکاری های متعارف و به ویژه علنی را با برخی از کشورها با محدودیت و مشکل مواجه می کند. اما روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین خوشبختانه در حوزه های مختلف برقرار است و رایزنی های مستمر هم برای توسعه مناسبات دو کشور وجود دارد و آمار و ارقامی که از حجم مبادلات و همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور منتشر می شود و شما هم مطلع هستید، دلیل روشنی است بر موفق بودن و رو به پیشرفت بودن همکاری های دو کشور.

کنعانی اضافه کرد: اقتضائات فعالیت در شرایط جاری به خصوص در شرایط تحریم های آمریکا، مانع از علنی کردن بسیاری از همکاری های دوجانبه ایران با برخی از کشورها و یا ورود ما به جزییات می شود. روند اجرای توافقات دوجانبه ایران و چین هم در چارچوب برنامه جامع همکاری های ۲۵ ساله و هم سایر توافقات دوجانبه روند رو به جلو و پیشرفتی است و این روند مبتنی بر اراده سیاسی رهبران دو کشور ان شاءالله روند رو به پیشرفتی خواهد بود.

سفر علی باقری به هند، قطر و روسیه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درباره سفر علی باقری به قطر و روسیه و اینکه تبادل پیام با آمریکا همچنان ادامه دارد؟ اظهار داشت: سفر آقای باقری به هند، قطر و روسیه هم در چارچوب سیاست همسایگی و آسیامحور صورت گرفت و هم در مسیر استمرار گفتگوها و رایزنی های مقامات مختلف ایران و کشورهای مورد اشاره برای رایزنی و تبادل نظر برای ارتقای مناسبات بین ایران و کشورهای هدف صورت گرفت. مذاکرات ما با این کشورها در حوزه های مختلف از جمله دوجانبه، منطقه ای و موضوعات مورد علاقه بین المللی ادامه دارد و این سفر در همین چارچوب انجام شد و در تکمیل گفتگوها و مشورت های سیاسی دو کشور صورت گرفته است.

کنعانی اضافه کرد: وقتی با کشورهای دوست می نشینیم به ویژه کشورهایی که در بحث مذاکرات رفع تحریم ها دارای نقشی هستند، طبیعتا در نشستهای دوجانبه راجع به این موضوع مشخص نیز تبادل نظر صورت می گیرد.

سفر نخست وزیر عراق به تهران | امنیت مرزی برای ما حائز اهمیت است

وی درباره سفر السودانی نخست وزیر عراق به ایران و بحث استقرار ارتش عراق در مرز ایران و کردستان عراق و دستاورد این سفر خاطرنشان کرد: سفر آقای السودانی به تهران سفر مهمی بود که در چارچوب دعوت رسمی به عمل آمده از ایشان انجام شد و در چارچوب موضوعات مختلفی که با دولت عراق داریم این سفر انجام و گفتگوهای پرثمر و مفیدی در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه همکاری های تجاری و اقتصادی صورت گرفت. مباحث مرزی ما هم یکی از موضوعات مورد اهتمام جدی ماست.

کنعانی بیان کرد: بحث امنیت مرزی برای ما حائز اهمیت است و در این سفر مجددا بر اجرای نتایج گفتگوهای قبلی هیأت های تخصصی دو کشور تأکید شد و دولت عراق قول پیگیری و اجرای تعهدات را دادند. خوشبختانه اخباری شنیدیم که دولت عراق مصمم است نیروهای دولت مرکزی را در مرزهای مشترک دو کشور به ویژه در طول مرزهای ایران با منطقه اقلیم کردستان عراق مستقر کند و قطعا تحقق این اقدام می تواند گام بسیار مثبت و رو به جلو در جهت تحکیم امنیت و ثبات در مرزهای مشترک دو کشور باشد و اینکه بتوانیم با استمرار و تقویت این گام ها و اقدامات، دیدگاه ها و انتظارات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تامین امنیت کامل مرزی در مرزهای دو کشور حاصل شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها