«جام‌جم» از اجرای پروژه بی‌ثبات‌سازی و ایجاد آشوب در قلب ایران گزارش می‌دهد

شنای بازیگران آشوب در حفره امنیت

ایجاد حفره در امنیت و به‌اصطلاح امنیت‌زدایی، حالا به تقاطع اغتشاشاگران و معترضان تبدیل شده است. یعنی دو دسته افراد به‌صورت کاملا آگاهانه و برنامه‌ریزی‌شده و یک طیف که عموما نوجوانان دهه هشتادی هستند به‌دلیل جوگیری و هیجان‌زدگی، بدون اطلاع در حال تراشیدن امنیت کشور هستند و عایدی این مسیر هم برای دشمن اجرای مو به موی پروژه بی‌ثبات‌سازی، ایجاد آشوب و ناامنی و اخلال در زندگی عادی مردم است.
کد خبر: ۱۳۸۱۳۰۳
شیب سوگواری برای مهسا امینی اکنون با رادیکال شدن فضا به سمت اغتشاش و آشوب‌های خیابانی تغییر جهت داده و اگر در هفته اخیر چند دختر و پسر نوجوان با سر دادن شعار‌های ساختارشکنانه سعی در برهم‌زدن نظم عمومی داشتند، حالا اراذل‌واوباش صحنه را به دست گرفته‌اند و برخی افراد را به‌سوی شورش‌های کور، آسیب به اموال مردم و هرج‌ومرج شهری هدایت می‌کنند. البته هدف این اوباش خیابانی مشخص است، آن‌ها سعی دارند به‌تدریج فضا متشنج شده و اعتراضات به سمت سرقت و قتل‌های مرموز هدایت شود. به همین دلیل فضا به طرز ملموسی به سوی آشوب‌سازی‌ها تغییر کرده و از مدل سانتی‌مانتال به‌سوی تخریبگری رفته است. دقیقا به همین دلیل مطالبه اصلی معترضان برای اصلاح گشت‌ارشاد به‌طورکلی فراموش شده و آشوبگران طی چند روز اخیر با سوارشدن بر اعتراض مردم، به سمت خسارت به اموال عمومی، حمله به مساجد و موکب‌های حسینی تخریب آمبولانس‌ها، آتش‌زدن پرچم ایران، تعرض به ماموران انتظامی، تعرض به زنان محجبه و نماد‌ها و شعائر دینی، تخریب بانک‌ها و ادارات و حمله به خودرو‌های شخصی رفته‌اند.

نماد سازی جریان آشوب

معمولا در شرایط ناآرامی اجتماعی سرویس‌های اطلاعاتی کشور‌های غربی از ترفند‌های متعددی برای بحران‌سازی و آشوب‌آفرینی در کشور‌های هدف استفاده می‌کنند. یکی از مدل‌های مرسوم به‌کارگیری خشونت و بزرگ‌نمایی، کشته‌سازی و قهرمان‌سازی است که هرکدام در مرحله خاص خود به بحرانی‌کردن اوضاع کمک می‌کند، اما نهایتا آنچه برای استفاده از اغتشاشگران ضرورت دارد معرفی نمادی است که بتواند میان آن‌ها ایجاد اتحاد کند.

این ترفند‌ها تاکنون بار‌ها توسط آمریکایی‌ها در ایران آزمایش شده و آخرین مورد از این آزمون‌های شکست‌خورده در اغتشاشات بنزینی سال ۹۸ بود که به‌سرعت به خشونت کشیده شد و اگرچه نتیجه مطلوب آمریکایی‌ها را به دست نداد، اما متأسفانه صدمات جانی و مالی نسبتا زیادی به کشور تحمیل کرد. در رابطه با نمادسازی، به‌طورمثال در سال ۸۸ نمادی به رنگ «سبز» مختص اغتشاشات در ایران طراحی شد تا معترضان بیشتری به صف اغتشاشگران بپیوندند. این مدل‌سازی در سال ۲۰۱۸ هم توسط آمریکایی‌ها در عراق و لبنان مورد استفاده قرار گرفته و گریم جوکر مورد استفاده قرار گرفت و برخی افراد با هدف تهییج و اقدامات رادیکال سعی داشتند در خیابان یارگیری بیشتری انجام دهند.

به‌همین‌دلیل در مدل اغتشاشات اخیر تهران هم جوکر‌ها این‌بار با هویت اراذل‌واوباش در صحنه حاضر شده و دست به تخریب دست‌جمعی می‌زنند و هدف آن‌ها این است که با افزایش خشونت فضا رادیکال‌تر شده و هزینه اقدام علیه این گروهک‌ها بالاتر برود. البته این نوع حضور برنامه‌ریزی‌شده بدون حمایت‌های خارجی ازجمله آمریکا و رژیم‌صهیونیستی که به‌تازگی با پیمان ابراهیم با کشور‌های عربی تقلای بیشتری برای اثرگذاری در منطقه دارد، گروهک منافقین، سلطنت‌طلبان و تجزیه‌طلبان ممکن نیست، کمااین‌که در ادامه حمایت آن‌ها از اراذل داخلی سلطنت طلبان و منافقین در نیویورک هم کلونی خود را برای ایجاد فضای روانی علیه ایران در حاشیه سخنرانی رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل در حلقه‌های۲۰-۱۰ نفره دنبال کردند.

تحلیل خشونت رفتاری اغتشاشگران

اما بررسی اعتراضات تهران که رفته‌رفته به اغتشاشات تبدیل شد، دیتا‌های مهمی به ما می‌دهد. در روز‌های گذشته هسته‌های اولیه تجمعات در دسته‌های ۲۰-۱۰نفره در محدوده خیابان ولیعصر، بلوارکشاورز، میدان‌انقلاب پارک‌لاله، میدان‌ولیعصر، پل پارک‌وی و کوچه‌ها و خیابان‌های منتهی به این معابر شکل گرفت، اما نکته قابل‌توجه این بود که در هیچ‌یک از تجمعات تهران، جمعیت در یک نقطه به ۵۰ نفر نمی‌رسید؛ بنابراین به‌دلیل شکل‌نگرفتن موج اغتشاش تعدادی از اوباش اقدام به سنگ‌پرانی و رادیکال کردن فضا می‌کردند تا شرایط را بحرانی نشان دهند و به‌همین‌دلیل بعد از این‌که برخی از لیدر‌های آشوبگر این تجمعات توسط نیرو‌های انتظامی بازداشت شدند، از آن‌ها سلاح گرم، شوکر و باتوم کشف و ضبط شد که نشان می‌داد آن‌ها برای منتهی‌الیه شرایط بحرانی تجهیز بودند. به‌هرحال تحلیل وضعیت میدانی تجمعات برگزارشده نشان می‌دهد که میزان «خشونت رفتاری» معترضان افزایشی بوده و مقایسه میان روند اغتشاشات در سراسر کشور نشان‌دهنده این گزاره است که درگیرترین نقاط به ترتیب استان تهران تهران‌بزرگ، مازندران، گیلان، خراسان‌رضوی و اصفهان بوده است. البته در این میان یکی از تجربیاتی که به‌ویژه بعد از اعتراضات ۹۶ مشاهده شد، نقش محوری برنامه‌های آموزشی شبکه‌های تلویزیونی معاند و همچنین شبکه‌های اجتماعی پیرامون چگونگی ساخت مواد آتش‌زا، آموزش نحوه درگیری با نیرو‌های انتظامی، حمله به مراکز حساس و حیاتی و پروژه کشته‌سازی بود راه‌حلی عملیاتی که این بار هم در بستر اعتراضات اخیر به رفتار گشت ارشاد به صورت قدم به قدم اجرا شد تا فضای ایران بازنمای بحرانی داشته باشد. از سوی دیگر ایجاد فضای دوقطبی و تشدید گسل‌های اجتماعی یکی دیگر از ترفند‌های این جریان جوکریسم است که سعی دارند گسل‌های دوقطبی ساز را تشدید کنند، درحالی که اصل موضوع برای تک تک شهروندان قبل از هر چیزی، امنیت، منافع ملی، مصالح کشور و مقابله هوشمندانه با پروژه‌های رسانه‌ای و روانی دشمن است. این یعنی سواد رسانه‌ای یک فوق برنامه نیست، بلکه شناخت رسانه‌ها، اثرگذاری آن‌ها و توانایی تجزیه و تحلیل خط خبری آن‌ها جزو ضروریاتی است که باید در این شرایط پیوسته آن را آموزش دید و دنبال کرد.

مردم سراسر ایران در محکومیت اغتشاشات روز‌های اخیر راهپیمایی کردند


اتمام حجت


مردم ایران اسلامی دیروز پس از برپایی نمازجمعه در محکومیت اهانت به ساحت مقدسات و هتک‌حرمت به حجاب بانوان و تخریب اماکن عمومی و تعرض به نیروی انتظامی راهپیمایی کردند و توهین به ساحت قرآن‌کریم را محکوم کرده و با سردادن شعار «لبیک یا حسین» انزجار خود را از توهین‌کنندگان به مقدسات نشان دادند. نمازگزاران تهرانی همراه با دیگر شهر‌های کشور دیروز جمعه پس از برگزاری نماز جمعه در محکومیت اهانت به مقدسات راهپیمایی کردند. اقشار مختلف مردم ولایتمدار اهواز، کرمان دیار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، مردم شهیدپرور و ولایتمدار شیراز، همدان، لرستان، کرمانشاه، ارومیه، ایلام، اصفهان، خراسان شمالی و جنوبی، چهارمحال‌وبختیاری، مردم دارالمؤمنین شهر کاشان، نمازگزاران جمعه استان اردبیل، نمازگزاران شهر‌های مختلف سیستان‌وبلوچستان و مردم نقاط مختلف استان یزد و گیلان و بندرعباس توهین به مقدسات را محکوم کردند. راهپیمایان با سر دادن شعار‌هایی در محکومیت اهانت به مقدسات، اعتراض خود را اعلام کردند. شعار‌هایی از جمله مرگ بر آمریکا، مرگ بر منافق، مرگ بر فتنه‌گر، خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست، فریاد هر بسیجی مرگ بر آمریکا، منافق فتنه‌گر این آخرین پیام است ملت انقلابی آماده قیام است، این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده، نزاجا نزاجا حمایتت می‌کنیم، پلیس قانونمند تشکر تشکر، مرگ بر آشوبگر، مرگ بر انگلیس، مرگ بر اسرائیل و... اغتشاشات اخیر را محکوم کردند. آن‌ها عکس نوشته و تصاویری از رهبر انقلاب و همچنین پرچم ایران را در دست داشتند. در پایان این راهپیمایی قطعنامه پایانی تظاهرات بزرگ مردم ایران در محکومیت فتنه‌گران و هتاکان به مقدسات دینی قرائت شد.

در بخشی از این قطعنامه آمده است: جنایت و خباثت عده‌ای معدود از عناصر خودفروخته، فریب خورده و مزدوران سرسپرده در اهانت بی‌شرمانه به ساحت قدسی و آتش زدن کتاب رحمت و حکمت، قرآن مجید و اهانت وقیحانه به مقدسات و ارزش‌های دینی و اعتقادات عمومی و به آتش کشیدن تعدادی از مساجد و هتک حرمت حجاب و عفاف بانوان محترمه را کاملا مردود و شدیدا محکوم می‌کنیم. مردم تهران تاکید کردند: ما مراتب حمایت قاطع خود را از حافظان جان و مال وامنیت، نیروی محترم انتظامی که مظهر اقتدار جمهوری اسلامی است و سایر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی اعلام داشته و یاد و خاطره شهدای گرانقدر نیروی انتظامی را که با تقدیم شهدای عزیز حافظ امنیت کشور هستند، گرامی می‌داریم و از این جان برکفان می‌خواهیم با قوت و قدرت به وظایف قانونی خود عمل کرده و خواب راحت را از برهم زنندگان آرامش عمومی و امنیت کشور سلب کنند. همچنین وزارت اطلاعات با صدرو اطلاعیه‌ای اعلام کرد حضور در تجمعات غیرقانونی موجب تعقیب قضایی می‌شود. وزارت اطلاعات تاکید کرده است: با توجه به بهره‌برداری جریانات ضدانقلاب در حوادث اخیر، هرگونه حضور و همراهی در تجمعات غیرقانونی طبق قانون مجازات اسلامی، تعقیب قضایی در پی دارد. همچنین ارتش هم در بیانیه‌ای، هرگونه تخریب اموال عمومی و اختلال در امنیت مردم و کشور و هجمه به حافظان امنیت را محکوم کرد و ضمن حمایت کامل از همرزمان خود در فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی، برای مقابله با توطئه‌های گوناگون دشمنان اعلام آمادگی کرد. همچنین ستادکل نیرو‌های مسلح و وزارت دفاع نیز درباره ناآرامی‌های اخیر بیانیه دادند، ستادکل نیرو‌های مسلح تاکید کرد: در حوادث چند روز گذشته، مشاهده شد که خویشتنداری‌ها نیرو‌های انتظامی، آشوبگران و تروریست‌های اجاره‌ای را به این خیال باطل سوق داد که به‌زعم خود می‌توانند با چند حرکت ایزایی در حمله به حافظان نظم و آرامش مردم، اقتدار پلیس و امنیت کشور را به چالش بکشند، اما ملت موقع‌شناس با جدا کردن صف اعتراضات خود از این اغتشاشگران اجاره‌ای و مزدور، خیلی زود چهره ضدامنیتی آن‌ها را افشا کردند. وزارت دفاع هم اقدامات هتاکان حرمت ساحت مقدس و نورانی قرآن مجید، پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص)، مساجد کشور، حجاب بانوان و وارد کردن خسارت به اماکن و اموال عمومی و خصوصی را محکوم کرد.
 
روزنامه جام جم 
برچسب ها: پروژه آشوب اغتشاش
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها