رئیس سازمان جهادکشاورزی استان خبر داد

توزیع بیش از هزار تن کالای اساسی در آذربایجان شرقی

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز آذربایجان شرقی گفت: اراضی کشاورزی این استان تا پایان سال سنددار می‌شوند.
کد خبر: ۱۳۷۶۸۴۵
به گزارش جام جم آنلاین آذربایجان شرقی،  محبوب علیلو در حاشیه همایش سنددار کردن اراضی کشاورزی در مجتمع شهید کسایی تبریز، افزود: دادگستری کل استان در ارتباط با رسمی کردن سند مالکیت اشخاص و افرادی که دارای مالکیت در روستاها هستند ولی برای مالکیت آن‌ها بر اساس مقررات از سوی ثبت اسناد و املاک، سند مالکیتی صادر نشده است و از منظر قانونی اعتبار ندارد، سعی می‌کند مقدمات کار را فراهم کند.
وی ادامه داد: در این طرح سعی می شود همه اراضی و املاکی که در روستاها هستند سنددار شوند و کشاورزان و باغداران و دامداران بتوانند از مزایای سند مالکیتی که برای آن‌ها از سوی واحدهای ثبتی صادر می‌شوند بهره‌مند شوند.

علیلو افزود: در ارتباط با اختلافی که بعضا بین اشخاص حقیقی یا حقوقی در مورد اراضی ملی ایجاد می‌شود و منجر به طرح پرونده‌های حقوقی در محاکم می‌شود، کمیسیونی به نام کمیسیون رفع تداخل در استان و شهرستان‌ها تشکیل شده است.
دادستان عمومی و انقلاب تبریز اضافه کرد: این کمیسیون به طور منظم و مرتب باید جلسات خود را تشکیل دهد و با در نظر گرفتن حقوق اشخاص حقیقی و یا بیت المال در دولت تصمیمی بگیرند که منجر بر رفع تداخل در حدود اراضی ملی و کشاورزی شود.
وی ادامه داد: یکی از موضوعات دیگری که باید به آن توجه اساسی شود ممنوعیت تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی است. اراضی زراعی و باغی از حیث تامین امنیت غذایی برای کشور از اهمیت و حساسیت فوق العاده‌ای برخوردار است بر این اساس ما باید سعی کنیم از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی به جد اجتناب کنیم مگر در مواردی که ضرورت اقتضا می‌کند و این ضرورت را خود قانون گذار پیش بینی کرده است.

علیلو اضافه کرد: اگر در مواقعی نیاز به تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی از سوی مالک زمین بوده باشد، در این صورت باید تقاضای خود را به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و مدیریت امور اراضی استان ارائه بکنند تا در کمیسیون خاصی که برای تغییر کاربری اراضی در این خصوص دارای صلاحیت شناخته شده مطرح و تصمیم گیری شود.
دادستان تبریز خاطرنشان کرد: اگر از نظر قانونی این مراحل رعایت نشود و مالک زمین به تغییر کاربری اراضی اقدام کند مجرم محسوب می‌شود و باید علاوه بر تحمل مجازاتی که از جنبه عمومی مد نظر است، ساخت و سازهایی که انجام داده تخریب و اراضی به حالت اولیه خود برگردد؛ لذا از مردم درخواست داریم زمانی که احساس نیاز می‌کنند خانه باغی احداث کنند قبل از اقدام به کار به اخذ مجوز اقدام کنند.newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها