رئیس سابق کانون صرافان گفت: خوشبختانه عرضه ارز حاصل از صادرات بر تقاضای آن پیشی گرفت و روند کاهش ارز در بازار غیررسمی آغاز شد.
کد خبر: ۱۳۶۹۸۸۳

در روزهای گذشته، قیمت دلار در بازار با افزایشی عجیب شگفتی آفرید. این افزایش تا جایی ادامه پیدا کرد قیمت دلار در بازار غیر رسمی مرز 32 هزار تومان را نیز رد کرد. اما این افزایش قیمت دلار ناشی از چیست؟ قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد یافت؟ و قیمت دلار امروز چند تومان است؟

به گزارش جام جم آنلاین، احمد لواسانی در مورد وضعیت بازار ارز به ویژه نرخ ارز در بازار غیرمتشکل گفت: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده و مدیریت بانک مرکزی و بخشنامه‌ای که از دیروز صادر شده، در حال حاضر شرکت‌های صرافی با توجه به توانمندی خود در مورد تهیه و خرید ارز به صورت اسکناس از صادرکننده اقدام می‌کنند.

وی گفت: بانک مرکزی از روز گذشته به صرافی‌ها اجازه داده است که بر اساس توانمندی خود بتوانند ارز صادرکنندگان را به صورت اسکناس و با نرخ توافقی خریداری کنند و همان ارز را در باجه فروش خود به متقاضیان و بر اساس سرفصل سایر به صورت عمومی به ازای هر نفر حداکثر 2 هزار دلار یا 2 هزار یورو عرضه کنند.

لواسانی در مورد قیمت دلار گفت‌: در حال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد 32400 تا 32450 تومان است البته برخی از صرافی‌ها به صورت خودجوش به 32300 تومان هم می‌فروشند.

رئیس سابق کانون صرافان گفت: بررسی روند نشان می‌دهد عرضه ارز بر تقاضای آن پیشی گرفته و در ساعت‌های آینده نتایج بهتری در این زمینه خواهیم داشت.

لواسانی در ادامه در مورد جلسه صرافان با بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه مدیریت بازار ارز با بانک مرکزی است، استفاده از نقطه نظرات فعالان بازار ارز و صرافان قطعا می‌تواند راهگشا باشد.کما اینکه در گذشته هم این گونه بوده است.

وی افزود: با توجه به حضور میدانی رئیس‌کل بانک مرکزی در صرافی‌ها، قطعا نقطه نظرات فعالان بازار و صرافی‌ها مورد استفاده رئیس‌کل قرار می‌گیرد.

رئیس سابق کانون صرافان در مورد مداخله بانک مرکزی در بازار ارز هم گفت:‌ب ه هر حال تکلیف بانک مرکزی است که در شرایط عدم تعادل مداخله کند، هر زمان که بازار رو به پایین است و از تعادل خارج می‌شود، بازارساز ورود پیدا می‌کند و ارز را از بازار خریداری می‌کند، بنابراین با توجه به افزایش اختیارات بانک مرکزی قطعاً این مداخله تأثیرگذار است.

لواسانی در عین حال تصریح کرد: دستگاه‌های دیگر هم باید وظایف ذاتی خود را انجام دهند، به عنوان مثال اطلاع‌رسانی در صدا و سیما باید شفاف باشد و مردم را از نظر ذهنی به آرامش برساند.

وی در مورد اثر تکانه‌های ارزی در سال‌های گذشته گفت: تکانه‌های ارزی طی سال‌های گذشته در دو بخش اقتصادی و غیر اقتصادی اثر داشته در بخش اقتصادی عواملی مانند نقدینگی و تورم در بازار ارز تأثیر داشته و در بخش غیراقتصادی هم عوامل بیرونی مانند مسائلی که در مذاکرات رد و بدل می‌شود به هر حال بی‌تأثیر نیست و قطعا تأثیرگذار است.

این فعال بازار صرافی‌ها در مورد بخشنامه بانک مرکزی گفت: در این بخشنامه به صرافی‌ها اجازه داده شده است که ارز صادرکنندگان را به صورت اسکناس و به نرخ توافقی خریداری کنند، بنابراین باید به رقمی خریداری کنند که بتوانند آن را در بازار عرضه کنند و نمی‌توانند مازاد بر نرخ بازار خریداری کنند.

رئیس سابق کانون صرافان گفت:‌همین خبر باعث می‌شود که صادرکنندگان تشویق شوند که ارز حاصل از صادرات خود را به سرعت وارد شبکه مجاز خرید و فروش در صرافی‌ها کنند و مردم و متقاضیان هم می‌توانند از طریق شبکه صرافی ارز مورد نیاز را تهیه کنند.

لواسانی این نکته را هم گفت:‌ البته قیمت ارز آزاد در هیچ نهاد قانونی مورد استناد قرار نمی‌گیرد و قیمت بازار غیررسمی ارز به رسمیت شناخته نمی‌شود.

وی همچنین در مورد عمق بازار آزاد ارز گفت:‌ بازار آزاد ارز نسبت به بازار نیمایی بسیار بسیار کوچک‌تر است، اما نکته این است که فضای رسانه‌ای و کانال‌های تلگرامی و فضای مجازی و معاملات شبه قمار که در بازار آزاد انجام می‌شود و به شکل فراگیر در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود باعث شده است که بازار آزاد از نظر اطلاع‌رسانی چندین برابر بازار رسمی و متشکل باشد.

رئیس سابق کانون صرافان گفت:‌متأسفانه غفلت از اطلاع‌رسانی بازار رسمی ارز باعث شده است که عمده فضای اطلاع‌رسانی و فضای مجازی در اختیار بازار آزاد ارز باشد و اگر اطلاع‌رسانی بازار واقعی ارز به شکل مقتضی انجام شود، قطعا تأثیر بازار آزاد کمتر می‌شود.

لواسانی همچنین گفت: با حضور بازارساز یعنی بانک مرکزی بازار ارز قطعا به تعادل می‌رسد و اگر تمام هم و غم خود را بر این بگذاریم که بازار ارز واقعی شود و به سمت کم کردن فاصله بازار آزاد و رسمی برویم تلاطم بازار به حداقل می‌رسد و احساس نیاز مردم به خرید ارز هم کاهش پیدا کند.

پیش‌بینی قیمت دلار طی هفته‌های آینده


به گزارش جام جم آنلاین، می‌گویند اختیارات بانک‌مرکزی برای کنترل نرخ ارز بیشتر شده و این نهاد می‌تواند به‌صورت مستقیم به این بازار ورود کند.

این اقدام از نظر برخی کارشناسان، مثبت تلقی می‌شود و برخی دیگر معتقدند ورود مستقیم دولت به بازار ارز پیامد‌های خوبی ندارد. استناد این موضوع را هم دخالت دولت دوازدهم در بازار ارز می‌دانند که اگر هر نفر ارز خود را معرفی نکند قاچاق است و مواردی از این قبیل. حالا سران سه قوه، این اختیار را به بانک‌مرکزی داده‌اند که به‌طور مستقیم و با عرضه ارز، این بازار را کنترل کند.


ورود مستقیم به مبحث قیمت دلار

چندی پیش علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک‌مرکزی ایران اعلام کرد با توجه به اختیارات ویژه‌ای که به بانک مرکزی داده شد باید منتظر اتفاقات خوبی در بازار ارز باشیم. موضوعی که کامران سلطان‌زاده، عضو کانون صرافان نیز آن را تایید کرد و ورود مستقیم بانک‌مرکزی به بازار ارز را مثبت دانست.

به گفته وی، از آنجا که ذخایر ارزی، وضعیت مناسبی دارد، ورود مستقیم بانک‌مرکزی به‌سرعت به تعادل ارز کمک می‌کند و فروشندگان در این بازار بیشتر خواهند شد.

سابقه، نشان داده که هرگاه بانک مرکزی قدرت خود را به‌صورت مستقیم در کنترل بازار اعمال کرده، انعکاس قوی در تعادل بازار ارز داشته است، زیرا منابع ارزی بانک‌مرکزی طبق آمار ارائه‌شده، وضعیت مناسبی دارد و ورود مستقیم بانک‌مرکزی به‌سرعت به تعادل در بازار ارز کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.

مشاهدات میدانی جام‌جم از بازار ارز نشان می‌دهد میزان فروشندگان در بازار غیررسمی افزایش یافته و تقاضا برای ارز مسافرتی نیز در صرافی‌های رسمی این بازار بیشتر شده است. نرخ فروش دلار در صرافی‌ها تقریبا ۲۶هزار تومان و در بازار غیررسمی نیز ۳۲هزار تومان بود. به عبارت دیگر، فاصله نرخ دلار در صرافی‌ها و بازار آزاد تقریبا به ۵۰۰۰ ــ ۴۰۰۰ تومان رسیده و در این محدوده در نوسان است.

قیمت دلار امروز | کاهش غیر رسمی قیمت دلار


دلایل رشد قیمت دلار

حالا این پرسش ایجاد شده که چرا نرخ ارز در بازار افزایش یافته و همه را نگران کرده است؟ برخی بر این باورند که عوامل خارجی مانند برجام و قطعنامه شورای حکام عامل افزایش نرخ ارز در ایران است و این موضوع تقاضا برای ارز را افزایش می‌دهد.

برخی دیگر نیز معتقدند کاهش درآمد‌های ارزی و حذف ارز ترجیحی باعث گرانی ارز شده است. بهاءالدین حسینی‌هاشمی، کارشناس اقتصادی درباره عوامل گرانی ارز به جام‌جم می‌گوید: تعیین نرخ ارز، تابعی از عرضه و تقاضاست که البته آثار روانی را هم باید به آن اضافه کرد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها