jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۰۲۶   ۱۴ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۸:۳۴

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان، در عین حال تهران مزایای اجرای طرح هوشمند مدیریت کرونا را برشمرد و گفت: اگر اطلاع رسانی پیرامون این طرح درست پیش رود و دستگاه‌ها هماهنگ با یکدیگر اقدام کنند فکر می‌کنم کمک بزرگی به مدیریت کرونا و افزایش سریع پوشش واکسیناسیون خواهد کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر بابک عشرتی با اشاره به آمار روبه کاهش شیوع کرونا در استان تهران، گفت: به طور کلی حدود ۲ هفته است که موارد ابتلا رو به کاهش است و به دنبال آن البته با روندی کندتر موارد مرگ نیز رو به کاهش است. خوشبختانه تهران از رنگ قرمز خارج شده است، اما همچنان نگران هستیم که با ساده انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجددا موارد ابتلا افزایش یابد.

وی درباره پیش‌بینی‌ها از شرایط کرونا در روز‌های آتی، اظهار کرد: باید چند مسئله را با هم در نظر بگیریم. خوشبختانه وضعیت واکسیناسیون خیلی بهتر از قبل شده است و این افزایش سرعت سبب می‌شود انتشار بیماری کندتر شود. از سوی دیگر خیلی‌ها نیز در این مدت به بیماری مبتلا شدند. این موارد به کند شدن روند انتشار بیماری کمک می‌کند، ولی شاید افزایشی از موارد بیماری در ابتدای آبان ماه داشته باشیم که البته به نظر بنده شدت آن به میزان موج پنجم بالا نخواهد بود.

عشرتی ضمن محتمل دانستن وقوع پیک ششم کرونا، بیان کرد: وقوع پیک ششم به شدت چیزی که در پیک پنجم دیدیم، بعید است؛ ولی اگر ساده‌انگاری صورت گیرد هیچ چیز بعید نیست. نباید فکر کنیم که با تزریق واکسن دیگر می‌توان رعایت دستورالعمل‌ها را کاهش داد. از طرفی اگر جهش‌های جدید ویروس وارد کشور شود و این جهش‌ها سبب افزایش عفونت‌زایی شود ممکن است پیک ششم حتی بدتر از قبل باشد.

او تاکید کرد: تاکنون گزارشی از بروز و شیوع جهش لامبدا و مو در کشور و استان تهران نداشته‌ایم.

وی در خصوص طرح هوشمند مدیریت و کنترل کرونا در کشور، تصریح کرد: این طرح‌ها بیشتر انگیزشی هستند تا شهروندان واکسن کرونا را به موقع تزریق کنند و حالتی را خواهیم داشت که در عین حال که واکسیناسیون اجباری نیست، اما همه مردم ترغیب به تزریق واکسن شوند. اگر اطلاع رسانی پیرامون این طرح درست پیش رود و دستگاه‌ها هماهنگ با یکدیگر اقدام کنند فکر می‌کنم کمک بزرگی به مدیریت کرونا و افزایش سریع پوشش واکسیناسیون خواهد کرد.

وی درباره نگرانی‌ها از شیوع آنفلوآنزا در فصل سرد سال نیز بیان کرد: سال قبل فکر می‌کردیم همزمان با کرونا درگیر آنفلوآنزا هم خواهیم شد که خوشبختانه به دلیل رعایت پروتکل‌ها این اتفاق نیفتاد. امسال هم فکر می‌کنیم اگر موارد آنفلوآنزایی داشته باشیم باز هم مانند سال‌های قبل از کرونا و سال‌های ۹۶ و ۹۷ نخواهد بود؛ زیرا مردم ماسک می‌زنند و مکررا دست‌های خود را می‌شویند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها