jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۲۶۵۴   ۲۸ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۳:۰۴

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اعلام کرد

تاثیر شگفت آور یک گیاه دارویی در درمان بیماری‌ های تنفسی

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی گفت: یکی از بهترین گیاهان دارویی که در درمان سینوزیت و عفونت‌ های دستگاه تنفسی کودکان تجویز می‌شود گیاه پامچال یا پریمولاست.

به گزارش جام جم آنلاین، گیاه Primula vulgaris Huds؛ گونه‌ای از گیاهان گلدار از خانواده Primulaceae است که بومی غرب و جنوب اروپا، شمال غرب آفریقا و بخش‌هایی از جنوب غربی آسیاست.

این گونه از لحاظ ظاهری تا حدودی با گل مغربی جنس Oenothera شبیه است، ولی این دو گونه هیچ ارتباطی نداشته و نباید با یکدیگر اشتباه شوند.

گل پامچال از گل‌های زیبای بهاری است و از اواخر اسفند تا اردیبهشت گلدهی دارد و علاوه بر جنبه زینتی آن از خواص درمانی گسترده‌ای نیز برخوردار است.

گل، برگ و ریشه این گیاه قسمت‌های مورد استفاده دارویی گیاه هستند و از برگ و گل این گیاه چای و دمنوش تهیه می‌شود.

رضا غفارزادگان، رئیس پژوهشکده جهاددانشگاهی در خصوص گیاه دارویی پامچال اظهار کرد: یکی از بهترین گیاهان دارویی که در درمان سینوزیت و عفونت‌ های دستگاه تنفسی فوقانی کودکان تجویز می‌شود گیاه پامچال یا پریمولا (primula vulgaris) است.

او مهم‌ترین و اصلی‌ترین هدف درمان با این گیاه را افزایش خلط آوری و درمان سرفه دانست و عنوان کرد: ریشه پامچال حاوی ساپونین ها، گلیکوزید‌ها و روغن فرار بوده است و در مخلوط‌های چای، اغلب این دارو با رازیانه و آنیسون ترکیب می‌شود. همچنین این گیاه به دلیل وجود مشتقات اسید سالیسیک دارای خاصیت ضد التهابی نیز است.

غفارزادگان اضافه کرد: جوشانده گیاه پامچال در درمان برونشیت‌های خشک کمک کننده است، زیرا سبب تجزیه شدن (حل شدن) موکوس می‌شود، بنابراین تنتور پامچال را برای نوجوانان نیز می‌توان تجویز کرد و در این موارد ۱۰-۲۰ قطره از این تنتور برای چهار بار در روز باید مصرف شود.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تاکید کرد: همانند سایر گیاهان دارویی مصرف بیش از اندازه و خودسرانه گیاه پامچال مضر است و همراه با دارو‌های شیمیایی به ویژه دارو‌های مربوط به بیماری‌های عصبی مانند دارو‌های ضد تشنج و ضد افسردگی همزمان مصرف نشود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها