قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و تغذیه مناسب یکی از مهمترین عوامل پیشگیری از نرمی استخوان در کودکان است.
کد خبر: ۱۳۲۵۶۳۲
به گزارش جام جم آنلاین، نرمی استخوان بیماری شایع در کودکان و نوجوانان است و اگر در بدن کودکی ویتامین D به میزان کافی وجود داشته باشد، کمتر به بیماری نرمی استخوان یا راشیتیسم مبتلا می‌شوند.

ویتامین D به شکل مواد غذایی وارد بدن می‌شود و در کبد و کلیه به ویتامینی تبدیل می‌شود که به عنوان پیش ساز جذب کلسیم است؛ بنابراین اگر در بدن کودکی ویتامین D کافی وجود داشته باشد کلسیم به میزان کافی جذب می‌شود، همچنین اگر در روده‌ها این ویتامین وجود نداشته باشد باعث هدر رفتن کلسیم می‌شود.

 اگر مادر در زمان بارداری، کلسیم و ویتامین D به اندازه کافی مصرف نکرده باشد، کودک دچار بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های گوارشی یا سیلیاک می‌شود و قادر به جذب ویتامین D موجود در شیر نیست. این بیماری در استخوان‌ها به شکل نرمی یا بد فرمی اندام‌ها به ویژه پای پرانتزی خود را نشان می‌دهد.

منبع اصلی ویتامین D نور خورشید است. باتوجه به مجازی شدن کلاس‌های درس و ارتباط تنگاتنگ کودکان با فضای مجازی همچنین اعتیاد اکثر کودکان و نوجوانان به بازی‌های رایانه‌ای و کار مداوم با رایانه، خانه نشینی این قشر باعث می‌شود تا از دریافت منبع اصلی ویتامین D محروم بمانند.

منبع دیگر ویتامین D مواد غذایی شامل شیر، جوانه گندم، حبوبات، تخم مرغ و محصولات دریایی، هستند بنابراین کودکانی که از ویتامین D موجود در نور آفتاب محروم می‌مانند برای جبران این کمبود حتما روزانه محصولات غذایی که غنی از این ویتامین هستند، مصرف کنند.

فعالیت مغزی کودکان مبتلا به نرمی استخوان به تدریج، کاهش می‌یابد و این کودکان در رشد اندام هایشان به ویژه اندام تحتانی مثل پا‌ها دچار بد شکلی و بد فرمی می‌شوند. این کودکان در همان ابتدای تولد پا‌های پرانتزی شکل دارند و در سنین ۲۴ تا ۳۶ ماهگی پاهایشان صاف می‌شود و بعد از ۳ سالگی زانوهایشان به شکل ایکس در می‌آیند.

با معاینه بیمار، انجام آزمایشات و عکس‌های ارتوپدی، بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان تشخیص داده می‌شود.

 راه‌های پیشگیری از نرمی استخوان

تغذیه مناسب، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و استفاده از دارو‌های مکمل از عواملی هستند که در پیشگیری از بیماری نرمی استخوان درکودکان کمک می‌کنند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها