jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۲۴۷۹۳   ۱۴ تير ۱۴۰۰  |  ۱۲:۴۹

این روزها بعد از انتخابات و مشخص شدن رئیس‌ جمهور منتخب، گمانه‌زنی‌ها درباره وزرای احتمالی افزایش یافته است.

گمانه‌زنی‌هایی که تا همین امروز، عدد آن درباره وزیر احتمالی فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیش از هفت مورد رسیده است.

گزینه‌های احتمالی که بخشی از آنها به واسطه رابطه و نزدیک بودن با رئیس‌ جمهور مطرح شده‌اند و طرح کردن بعضی نام‌های دیگر، حکم بازی بدون توپ را دارد و از سوی گروه‌های مختلف برای به وجود‌آوردن فضایی مناسب به منظور هدایت شخص مورد نظر آنها به وزارتخانه‌ها مربوط می‌شود.

اگرچه فرهنگ و هنر در مناظره‌های انتخاباتی، نقش عمده‌ای نداشت و همین نپرداختن به فرهنگ، باعث ایجاد فضایی یاس‌آلود میان اهالی فرهنگ و هنر شده بود اما حالا به نظر می‌رسد دوباره این فضا و تکاپو در حال شکل‌گیری است و گروه‌های مختلف تلاش دارند بهترین گزینه را برای نشستن بر کرسی وزارت فرهنگ و ارشاد پیشنهاد و حمایت کنند.

صد البته یکی از مواردی که باعث شد آن فضای یاس‌آلود به‌تکاپو و تلاش امروز اهالی فرهنگ بدل شود، ایده جالب رئیس‌ جمهور منتخب در مورد معرفی یک سایت برای معرفی افراد بود. رسمیت دادن به معرفی و پیشنهاد مردم و اهالی فرهنگ و هنر ابتکاری است که اگرچه در ظاهر ساده می‌نماید اما توانست یخ فرهنگ و هنر را بشکند و فضای سرد آن را گرما ببخشد. فضای فرهنگ و هنری که رهبر معظم انقلاب همواره بر ضرورت آن تاکید داشته‌اند.

با همه این احوال، در نهایت تا یکی دو ماه دیگر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی خواهد شد و از پس آن معاون فرهنگی و هنری و رئیس سازمان سینمایی و... همه در جایگاه‌شان مستقر خواهند شد اما آنچه در این میان اهمیت دارد فضای پرنشاط و پر تکاپویی است که لزوما باید توسط اهالی فرهنگ و هنر آماده شود تا وزیر جدید بتواند با آرامش به حل بحران‌ها و مشکلات فرهنگ و هنر بپردازد؛ فرهنگ و هنری که هشت‌ سال تمام نادیده گرفته شده و دو سال است رسما به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. فرهنگ و هنری که اگر اهالی فرهنگ برای دوباره برخاستنش پیشقدم نشوند و فقط به انتظار وزیر بنشینند، فاتحه‌اش خوانده است.

این را هم فراموش نکنیم که اگر نشاط، حمایت و همدلی توسط اهالی فرهنگ شکل نگیرد، کار کردن وزیر ارشاد در فضایی اینچنین بسیار سخت و طاقت‌فرساست و تاثیرگذاری او چیزی شبیه معجزه خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است وزارتخانه‌ای را تحویل بگیرد که در خوشبینانه‌ترین حالت به کما رفته و هشت سال است با تنفس مصنوعی و به شیوه نباتی ادامه حیات می‌دهد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی-هرکسی که باشد - مسؤولیت سخت و طاقت‌فرسایی خواهد داشت و موفقیت او جز با همدلی همه اهالی فرهنگ و هنر ممکن نیست؛ هرچند شاید تکاپوی به وجود آمده برای معرفی وزیر، پیش‌درآمد و علامت خوبی باشد برای نشان دادن این‌که بعد از معرفی وزیر، همه اهالی فرهنگ منیت‌ها وگروه بازی را کنار بگذارند و برای احیای فرهنگ و هنر به اغما رفته تلاش کنند.

کیوان امجدیان - دبیر فرهنگ و هنر / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال‌ها گرفتار مشکلات و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها