jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۳۷۷۰   ۰۸ تير ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

بررسی‌ ها بیانگر آن است، سیاره زهره پوشیده از اقیانوس نیست و سراسر گدازه داغ است که به همین علت نمی‌تواند میزبان حیات باشد؛ حتی مقاوم‌ترین میکروب‌ های زمین در برابر خشکسالی در زهره شانس نخواهند داشت.

به گزارش جام جم آنلاین، نتایج مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد، هیچ امیدی برای وجود حیات در زهره وجود ندارد.

بررسی‌ها بیانگر آن است، سیاره زهره پوشیده از اقیانوس نیست و سراسر گدازه داغ است که به همین علت نمی‌تواند میزبان حیات باشد؛ حتی مقاوم‌ترین میکروب‌ های زمین در برابر خشکسالی در زهره شانس نخواهند داشت.

به گفته کارشناسان، به دلیل بارش اسید سولفوریک و ابرهای اسیدی روی سیاره زهره، امکان زندگی در آن وجود ندارد.

به نظر می‌رسد این یافته‌ها امید حاصل از کشف مولکول‌های بالقوه ایجاد شده توسط موجودات زنده در جو سیاره زهره را که به عنوان نشانه‌ای از حضور احتمالی حیات در سال گذشته ایجاد شده بود، از بین ببرد.

مطالعه جدید، اطلاعات مربوط به دما، رطوبت و فشار را در ابرهای غلیظ اسید سولفوریک اطراف این سیاره بدست آورد.

از این مقادیر، دانشمندان توانستند به اصطلاح فعالیت آب، فشار بخار آب درون مولکول‌های منفرد ابرها را که یکی از عوامل محدود کننده وجود حیات در زمین است، محاسبه کنند.

جان هالزورث، میکروب شناس در دانشگاه کوئینز بلفاست، انگلیس و نویسنده اصلی مقاله می‌گوید: با بررسی غلظت موثر مولکول‌های آب در ابرها دریافتیم شرایط حیات در سیاره زهره وجود ندارد.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها