jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۲۰۱   ۲۵ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۴۸

ویروس شناس و استاد گروه ایمنی شناسی و میکروبیولوژی در موسسه تحقیقات اسکریپس مستقر در ایالات متحده گزارش داد: نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا بسیار بعید است.

به گزارش جام جم آنلاین، نیویورک تایمز (NYT) روز دوشنبه به نقل از کریستین آندرسن، ویروس شناس و استاد گروه ایمنی شناسی و میکروبیولوژی در موسسه تحقیقات اسکریپس مستقر در ایالات متحده گزارش داد: نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا بسیار بعید است و داده‌ها و سایر شواهد به شدت تأیید می کنند که SARS-CoV-۲، ویروسی که مسئول بیماری همه گیر کووید ۱۹ است، ظهور طبیعی دارد و نشت از آزمایشگاه براساس حدس است.

آندرسن در گفتگو با این رسانه اظهار داشت: براساس تجزیه و تحلیل دقیق ویروس که توسط محققان در سراسر جهان تاکنون انجام شده، بسیار بعید به نظر می‌رسد که ویروس مهندسی شده باشد. سناریویی که در آن ویروس در طبیعت پیدا شده، به آزمایشگاه آورده شده و سپس به طور تصادفی رها شده است بر اساس شواهد موجود، بعید است؛ در مقابل، نظریه علمی در مورد ظهور طبیعی SARS-CoV-2 سناریوی بسیار ساده‌تر و محتمل‌تری را ارائه می‌دهد.

آندرسن از زمان انتشار ایمیل خود با آنتونی فاوسی، متخصص ارشد بیماری های عفونی ایالات متحده در ژانویه 2020، در یک طوفان رسانه‌ای گرفتار شده است، وی در آن ایمیل یادآور شده بود: برخی از ویژگی‌های SARS-CoV-2 (به طور بالقوه) مهندسی شده است و اضافه کرده بود: ویژگیهای غیرمعمول ویروس بخش بسیار کمی از ژنوم را تشکیل داده است.

برخی از سخنان وی بعنوان مدرکی برای تأیید تئوری نشت آزمایشگاه در فضای رسانه منتشر شد.

این ویروس‌شناس برای نیویورک تایمز توضیح داد که اظهارات اولیه بر اساس داده‌های محدود و تجزیه و تحلیل ‌ای اولیه هنگام تعیین توالی ژن ویروس کرونا انجام شده است.

وی گفت: ما این ویژگی‌ها را در سایر ویروس‌های مرتبط از منابع طبیعی ندیده بودیم و بنابراین در حال بررسی این موضوع بودیم که آیا این موارد در ویروس مهندسی شده‌اند یا خیر.

آندرسن اضافه داد که او در همان ایمیل هشدار داده که ما باید خیلی دقیق‌تر این بحث را بررسی کنیم و نظرات ما ممکن است ظرف چند روز بر اساس داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌های جدید تغییر کند که در نهایت همین اتفاق افتاد.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو