jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۳۱۷۰۸۹   ۰۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۱۸

تورم کالاهای خوراکی در اردیبهشت‌ ماه

قیمت روغن، ترمز برید (+جدول)

تورم کالاهای خوراکی و خدماتی نشان می‌دهد، بسیاری از اقلام تورم نقطه‌ ای بیش از 50 درصد را تجربه کرده‌اند و رکود بیش از دوبرابری قیمت به روغن تعلق می‌گیرد.

به گزارش جام جم آنلاین، نرخ تورم نقطه‌ ای در اردیبهشت ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٦,٩ درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ٢,٦ واحد درصد کاهش یافته است.

یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٦.٩ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٩ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» با کاهش ٢,٠ واحد درصدی به ٦١.١ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٢.٧ واحد درصدی به ٤٠.٣ درصد رسیده است.

روغن و چربی‌ها در اردیبهشت ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل 108.8 درصد یعنی بیش از 2 برابر گران شد.

پس از آن شیر و پنیر و تخم مرغ با 75.3 درصد در جایگاه دوم قرار می‌گیرد که معمولا به صورت هفتگی افزایش قیمت غیرمصوب دارند.

گوشت قرمز و سفید با 72.9 درصد در رتبه سوم بیشترین افزایش قیمت قرار می‌گیرد.

تورم ماهانه برخی اقلام خوراکی و خدماتی روند کاهشی دارد، اما در برخی کالاها همچنان تورم ماهانه 4.3 درصدی مشاهده می‌شود.

قیمت روغن، ترمز برید (+جدول)

 

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر