jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۵۸۸۶   ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

طی روزها و هفته‌های اخیر و البته هفته‌های آینده، واكسن كووید 19 بیشتری در اختیار افراد جامعه قرار گرفته و می‌گیرد و سطح ایمنی جامعه به‌تدریج افزایش خواهد یافت.

title

در حال حاضر انواع مختلف واكسن چه به صورت وارداتی و چه تولید داخل ارائه می‌شود و هركدام از آنها طی بررسی‌های علمی در زمان محدودی كه در اختیار بوده، ایمنی قابل‌ قبولی را ایجاد كرده، عوارض جدی كه مفید بودن آنها را تحت‌تاثیر قرار دهد، ایجاد نكرده و از سوی سازمان‌های بهداشت جهانی و كشوری تایید شده‌اند.

گفتنی است سطح ایمنی ایجاد شده با واكسن‌های مختلف متفاوت است اما هر میزان از افزایش ایمنی بدن در برابر این ویروس خطرناك می‌تواند بسیار ارزشمند و نجات‌بخش باشد.

در همین زمان هم بیماران زیادی هستند كه به انجام عمل‌های جراحی مختلف نیاز دارند. برخی از عمل‌های جراحی اورژانسی بوده و امكان به‌تعویق‌ انداختن آنها وجود ندارد اما برخی دیگر را می‌توان چند هفته یا حتی چند ماه به تاخیر انداخت.

بررسی‌های انجام‌شده در دنیا نشان می‌دهد واكسیناسیون علیه كرونا پیش از انجام جراحی به‌كاهش قابل‌توجه خطر ابتلا به‌موارد شدید كرونا در زمان بستری و پس از عمل جراحی می‌انجامد. از سوی دیگر می‌دانیم در صورت ابتلا به بیماری كرونا، خطر بیهوشی و مشكلات ریوی پس از آن تا یك ماه بسیار بالاتر از حالت عادی خواهد بود.

در مجموع باید این نتیجه را گرفت كه اگر هر نوع واكسن مورد تاییدی در اختیار بیمارانی كه كاندیدای جراحی هستند، قرار گرفت، بهتر است در انجام واكسیناسیون تردید و تاخیر نداشته باشند؛ مگر این‌كه عمل جراحی آنها به‌فاصله كوتاهی پس از تزریق واكسن انجام شود. به عبارت دیگر طی چند روز پیش از عمل جراحی، تزریق واكسن ممكن است سبب بدن‌درد، تب و علائم دیگری شود كه انجام عمل جراحی را با مشكل مواجه كند و ناچار به تعویق آن شویم.

در صورتی كه بتوان فاصله‌ای بیش از چند روز بین تزریق واكسن و عمل جراحی قائل شد، به صلاح است تزریق واكسن از هر نوع در دسترس را انجام داد البته این موضوع را باید در نظر داشت كه ایجاد ایمنی پس از تزریق واكسن معمولا بعد از از دو یا چند هفته از تزریق دوز دوم اتفاق می‌افتد.

دكتر علیرضا طبیب خویی - جراح مغز ‌و ‌اعصاب / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر