jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۵۸۵   ۲۹ دی ۱۳۹۹  |  ۱۱:۵۹

در حالی که شیوع کرونای جهش یافته و خطرناک موسوم به کرونای انگلیسی دنیا را نگران کرده حالا نوبت به یک کرونای جهش یافته دیگر است که البته هنوز وجود آن اثبات نشده. این یکی کرونای برزیلی نام دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، نوع جدید کرونای جهش یافته در برزیل مشاهده شده است. یکی از موارد مربوط به این کرونا زنی 45 ساله است که بعد از پنج ماه مجددا به کرونا مبتلا شده است. بررسی ها بر روی او نشان می دهد که ویروس او نوع جهش یافته ای است که نه به کرونای انگلیسی ربطی دارد و نه به کرونای قبلی. این نوع کرونا باعث شده تا این زن 45 ساله بیماری شدیدتری داشته باشد و علائم شدیدتری هم از خود نشان بدهد.

به دنبال این اتفاق بریتانیا تمامی پروازهای خود را تا اطلاع بعدی بر روی کشورهای آمریکای جنوبی بست.

این ویروس جدید برزیلی برای نخستین بار در شهر سالوادور این کشور مشاهده شده است. نکته وحشتناک این است که آنتی بادی حاصل از کرونای قبلی در بدن شاید مقابل این ویروس کارایی نداشته باشد.

دانشمندان در برزیل گفتند که تکامل ویروس کرونا ممکن است باعث عفونت مجدد شود. جهش باعث تغییر پروتئین سنبله در این نوع کرونای جدید برزیلی می شود تا آنتی بادی ها بی اثر شوند.

یافته های دیگر حاکی از آن است که این ویروس جدید شباهت بسیار زیادی به کروناهای جهش یافته انگلیسی و آفریقایی دارد.

هر سه نسخه جهش یافته ویروس کرونا در هفته های اخیر - نمونه هایی از انگلیس ، آفریقای جنوبی و برزیل - در پروتئین سنبله ویروس به نام N501Y تغییراتی دارند که دانشمندان می گویند باعث می شود بدن آن را بیشتر دریافت می کند و این ویروس های جهش یافته توانایی دارند که بیشتر در بدن گردش کنند.

این ویروس جهش یافته B.1.1.248 or P.1 نام دارد و برای نخستین بار در توکیو یافته شدند. در واقع چهار مسافر برزیلی از شهر مانائوس این کشور با خود این ویروس را به کشور آسیایی ژاپن آوردند. 

 

هشدار نگران کننده دانشمندان

موضوع فقط کرونای برزیلی نیست. دانشمندان هشدار می دهند جهش کووید-19 حالا چه برزیلی باشد و چه آفریقایی و یا انگلیسی ممکن است تمامی واکسن هایی را که تا امروز ساخته شده بی اثر کند و از آن بدتر سیستم ایمنی بدن مقابل مبارزه با این ویروس های جهش یافته را کاملا از کار بیندازد.

اما برخی دیگر از محققان پیشنهاد می دهند که این نوع ویروس جهش یافته در برابر واکسن های تایید شده کرونا کارایی خود را از دست می دهد هر چند تاثیر واکسن ها بر روی این ویروس جهش یافته ممکن است «کم» باشد.

با وجود اینکه تمامی پروازها از آمریکای جنوبی به انگلیس ممنوع اعلام شده که اما گویا برای این تصمیم تا حدودی دیر شده است. هر چند تا امروز هیچ مورد ابتلا به کرونای برزیلی گزارش نشده است اما احتمال اینکه به بریتانیا و یا سایر نقاط جهان رسیده باشد بسیار زیاد است. با این حال گزارش برخی از رسانه ها حاکی از آن است که ویروس برزیلی قبلا به طور قطع به انگلیس رسیده و چند شهروند این کشور به آن مبتلا شده اند.

دانشمندان قبلا به این نتیجه رسیده بودند که نسخه قدیمی تر ویروس کرونا 5 ماه برای فرد مصونیت به وجود می آورد اما چیزی از نسخه های جدید موسوم به کروناهای انگلیسی، آفریقایی و برزیلی مشخص نیست.

با این حال آخرین اطلاعات نشان می دهد تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در میان افراد بالای 60 سال و همچنین کارکنان درمانی نسبت به بهار 2020 به میزان کمی کاهش یافته است.

مترجم: هیلدا حسینی خواه  -  جام جم آنلاین/ منبع: دیلی میل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش