jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۳۱۹   ۲۶ دی ۱۳۹۹  |  ۱۵:۴۵

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران :

نیاز روزانه پایتخت به ۱۲۰۰ واحد خون

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران گفت: در حال حاضر ما نیازمند روزانه ۱۲۰۰ واحد خون در مراکز درمانی سطح استان تهران هستیم.

به گزارش جام جم آنلاین، محمدرضا مهدی زاده، مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به آخرین وضعیت ذخایر خون و فرآورده‌های خونی در سطح استان تهران، اظهار کرد: خوشبختانه بعد از فراخوانی که در اواخر آبان ماه به دلیل کاهش چشمگیر ذخایر خونی در سطح استان داده بودیم مردم نوع دوست و خیر اقدام به مشارکت در این کار خیر کردند.

وی ادامه داد: با مشارکت خوب مردم در امر اهدای خون وضعیت ذخایر خونی حدود ۲۰ روز خوب شده بود. در ایامی که سازمان انتقال خون فراخوان عمومی برای اهدای خون داد، میزان مراجعه مردم جهت شرکت در این کار خیر دو برابر شد.

مدیر کل سازمان انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان ذخایر خون به زمان قبل بر گشته است، افزود: با سرد شدن هوا، افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش شاخص کیفیت هوا، میزان مراجعه به مراکز انتقال خون کاهش پیدا کرده است و اگر شرایط به همین منوال پیش برود از نظر ذخایر خون و فرآورده‌های خونی با کمبود مواجه خواهیم بود.

مهدی زاده بیان کرد: در حال حاضر میزان مراجعه به مراکز انتقال خون به دلیل سرما و شیوع بیماری کرونا در تهران کاهش پیدا کرده است و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند تا اواخر دی ماه برای تامین نیاز ۱۶۵ بیمارستان استان تهران دچار مشکل خواهیم شد.

او ادامه داد: از مردم خیر در خواست می‌کنم که با اهدای خون سالم خود نیاز بیماران در بیمارستان‌ها را برطرف کنند.

مهدی زاده تاکید کرد: نیاز بیماران سرطانی، هموفیلی، مجروحان حوادث ترافیکی و حتی زنان باردار نیازمند سزارین به خون و فرآورده‌های خونی دائمی و همیشگی است.

او گفت: امروزه تمام دستورالعمل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون به طور دقیق رعایت می‌شود و از ورود افراد مشکوک به سالن‌های اهدای خون جلوگیری خواهد شد.

مدیر کل سازمان انتقال خون استان تهران گفت: در حال حاضر ما نیازمند روزانه ۱۲۰۰ واحد خون در سطح استان تهران هستیم که این رقم به ۸۰۰ واحد در روز رسیده است. نیازمند همه گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های منفی هستیم.

دو درصد از بهبود یافتگان کرونا پلاسما اهدا کرده‌اند

او افزود: در حال حاضر دو درصد از بهبود یافتگان کرونایی اقدام به اهدای پلاسمای خود کرده اند. بیماری کرونا تا حدی نسبت به قبل کنترل شده و دلیل کاهش بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها، مصرف پلاسما است. امروزه ذخایر پلاسما در حد قابل قبولی است.

این مقام مسئول تاکید کرد: پس از اعلام فراخوان اهدای خون بانوان و افراد زیادی برای اولین بار اقدام به اهدای خون و مشارکت در این کار خیر کردند که امیدوارم این کار در طول سال تداوم پیدا کند.

مهدی زاده گفت: در حال حاضر ۱۲ مرکز اهدای خون در سطح استان تهران فعال هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش