قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۶۱ سنت معادل ۳ درصد رشد به ۵۵ دلار و ۹۹ سنت رسید.
کد خبر: ۱۳۰۰۵۵۰
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، به دنبال تعهد عربستان مبنی بر کاهش بیشتر تولید و رشد قابل توجه شاخص ها در بازارهای بورس مهم جهان قیمت نفت روز جمعه به بالاترین رقم در طی حدود یک سال گذشته رسید و رشد هفتگی 8 درصدی را به ثبت رساند.
 
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و 61 سنت معادل 3 درصد رشد به 55 دلار و 99 سنت رسید و رشد هفتگی 8.1 درصدی را تجربه کرد. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با یک دلار و 41 سنت معادل 2.8 درصد رشد به 52 دلار و 24 سنت رسید و شاهد رشد هفتگی 7.7 درصدی بود.
 
عربستان این هفته متعهد شد که به صورت داوطلبانه تولید نفت خود در ماه های فوریه و مارس را یک میلیون بشکه دیگر کاهش دهد. این بخشی از توافقی است که بر اساس آن اکثر اعضای گروه اوپک پلاس تولید خود را افزایش نخواهند داد.
 
عربستان در نشست هفته گذشته با برخی از اعضای اوپک پلاس که خواهان افزایش تولید بودند اختلاف نظر داشت. اما در نهایت توافقی حاصل شد که به روسیه و سایر تولید کنندگان اجازه می دهد تولید خود را افزایش دهند و این سعودی ها هستند که باید تولید خود را محدود نمایند.
 
جان کیلداف تحلیلگر بازار نفت در موسسه اگین کپیتال در نیویورک گفت: «این هفته عربستان تلاش ها برای کنترل بازار را افزایش داد و کوشید قیمت ها را تثبیت کند... به نظر می رسد که آنها بار دیگر مصمم به بالا بردن قیمت نفت هستند.»
 
آمارهای موسسه بیکر هاگز نشان می دهد تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا برای هفتمین هفته متوالی افزایش داشته و با اضافه شدن 8 سکو تعداد سکوهای فعال به 275 عدد رسیده که بالاترین رقم از ماه مارس تاکنون است.
 
به گفته تحلیلگران اگر تقاضا برای انرژی به دلیل کرونا همچنان محدود باقی بماند، قیمت نفت ممکن است در ماه های آینده اصلاح شود. اقدامات محدود کننده در زمینه سفر و سایر فعالیت های اقتصادی در سراسر جهان با هدف مهار ویروس کرونا تقاضا برای نفت را به شدت کاهش داده و چشم انداز ترمیم تقاضا در نیمه نخست سال را تضعیف ساخته است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها