jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۸۵۳   ۳۰ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۳۱

پس از ۴۰ سال برای بار دیگر محموله‌ای از خاک سطح کره ماه وارد کره زمین شد، اولین محموله از سطح کره ماه در سال ۱۹۷۶ یعنی حدود ۴۰ سال پیش و در مقدار بسیار کم یعنی ۱۶۰ گرم توسط اتحاد جماهیر شوروی وارد زمین شد.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از باشگاه خبرنگاران، به تازگی کپسول Chang'e-5 که توسط چین به فضا پرتاب شده بود، به زمین بازگشته و حدود ۲ کیلوگرم از خاک کره ماه را همراه خود آورده است.

ماموریت Chang'e-5 در ۲۳ نوامیر و با چهار ماژول آغاز شد و هر چهار ماژول پنج روز پس از پرتاب به مدار کره ماه رسیدند؛ از این تعداد دو ماژول‌ در ۱ دسامبر موفق به فرود روی سطح کره ماه شد و به این ترتیب مراحل برداشتن نمونه از سطح این کره آغاز شد. نمونه برداری از سطح کره ماه به کمک یک لندر خورشیدی مجهز به دوربین انجام شد که توانست موارد موجود را تا دو متر در سطح ماه جمع‌آوری کند. این کپسول فضایی در ۱۷ دسامبر به سطح زمین بازگشت و به این ترتیب نمونه‌های جدید از سطح کره ماه وارد زمین شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.