jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۸۰۳۰۳ ۲۳ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۸:۱۴

دانشمندان دانشگاه کمبریج با همکاری شرکت نرم افزاری «Lume VR»، نرم افزار «vLUME» را مبتنی بر واقعیت مجازی توسعه داده‌‌اند. محققان از این پس می‌توانند با کمک این نرم افزار داده‌های میکروسکوپی سلولی را در فضایی سه بعدی تجزیه و تجلیل کنند. از این نرم افزار می‌توان برای شناسایی مشکلات اساسی در سلول‌ها و ایجاد روش‌های درمانی جدید برای برخی بیماری‌ها کمک گرفت.

title

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، با کمک نرم افزار جدید مبتنی بر واقعیت مجازی،‌ امکان رویت و تجزیه و تحلیل داده‌های میکروسکوپیک در رزولوشن بالا وجود دارد و دانشمندان می‌توانند درون سلول‌ها حرکت کرده و به تجزیه و تحلیل وضعیت سلول بپردازند.

میکروسکوپی که در این نرم‌افزار به کار رفته از رزولوشن بسیار بالا برخودار بوده و در سال 2014 جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده بود. پیشتر، محققان با کمک این میکروسکوپ می‌توانستند فرآیندهای مولکولی را به خوبی و در فضای دو بعدی مشاهده کنند. نرم افزار جدید امکان مشاهده سه بعدی این فرآیندها را فراهم کرده است.

دکتر «استیون اف. لی» یکی از محققان دانشگاه کمبریج اعلام کرد:

«در زیست شناسی بهتر است که در فضای سه بعدی، تجزیه و تحلیل‌ها انجام شود. حال آنکه در سیستم‌های مرسوم تنها امکان بررسی داده‌ها در فضای دو بعدی فراهم بود که دشواری‌های خاص خودش را داشت.اکنون نرم افزار مبتنی بر واقعیت مجازی، به محققان کمک می‌کند تا در فضایی واقعی‌تر سلول‌ها را مورد بررسی قرار دهند.»

بی‌شک نرم افزار vLUME می‌تواند انقلابی در تصویربرداری سلولی ایجاد کرده و وضعیت سلول‌ها را مقیاس نانو مورد بررسی قرار دهد. ناگفته نماند که در این نرم افزار امکان بارگذاری مجموعه داده‌های مختلف فراهم شده است که می‌توانند در الگوریتم‌های مختلفی دسته بندی شوند. در نتیجه برای بررسی داده‌های پیچیده سلولی کاربرد فراوانی دارد.

امکان به اشتراک گذاشتن داده‌های جمع آوری شده توسط برنامه با سایر محققان در سراسر جهان نیز وجود دارد. تیم پروژه در تلاش هستند از این ابزار قدرتمند برای بررسی سلول‌های عصبی، سلول های ایمنی یا حتی سلول‌های سرطانی استفاده کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر