در این بیماری غدّة تیروئید بیش از حد هورمون ترشّح می‌کند

آیا تیروئید خطرناک است؟

هورمون‌های تولید شده توسط تیروئید تمام عملیات سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کنند؛ علاوه بر آن کنترل دمای بدن، ضربان قلب، انقباض و انبساط ریه‌ها، دستگاه گوارش، پوست و تقریبا تمام اندام‌ها بر عهدة این هورمون‌ها است.
هورمون‌های تولید شده توسط تیروئید تمام عملیات سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کنند؛ علاوه بر آن کنترل دمای بدن، ضربان قلب، انقباض و انبساط ریه‌ها، دستگاه گوارش، پوست و تقریبا تمام اندام‌ها بر عهدة این هورمون‌ها است.
کد خبر: ۱۲۷۹۷۸۰

آیا تیروئید خطرناک است؟


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از درمانکده از آنجا که وظیفة این غدّة درون‌ریز، تولید و تزریق هورمون‌های حیاتی به خون است، هرگونه اختلال در عملکرد آن باعث بروز مشکلاتی خواهد شد؛ امّا اینکه آیا تیروئید خطرناک است یا خیر؟ نیاز به بررسی بیشتری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.


نقش مهم تیروئید


هورمون‌های تولید شده توسط تیروئید تمام عملیات سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کنند؛ علاوه بر آن کنترل دمای بدن، ضربان قلب، انقباض و انبساط ریه‌ها، دستگاه گوارش، پوست و تقریبا تمام اندام‌ها بر عهدة این هورمون‌ها است.

بیماری‌های تیروئید

با توجه به نقش حیاتی این غدّه در بدن انسان، اگر به هر دلیلی عملکرد آن با مشکل مواجه شود و درمان صورت نگیرد، زندگی انسان به خطر خواهد افتاد. اختلالات تیروئید معمولا در دو حالت بروز پیدا خواهند کرد: پُرکاری تیروئید و کم‌کاری تیروئید، که بروز هر کدام از آنها دلایل خود را دارد. در ادامه با خطراتی که این بیماری‌ها ممکن است داشته باشند آشنا می‌شویم.

خطرات پُرکاری تیروئید

در این بیماری غدّة تیروئید بیش از حد هورمون ترشّح می‌کند و در نتیجه متابولیسم بدن به صورت غیرطبیعی بالا می‌رود و همین امر سبب می‌شود تا اختلالاتی در تمام اندام‌ها به وجود بیایند که تداوم یا درمان نشدن هر یک از آنها ممکن است خطرآفرین باشد:

مشکلات بارداری:
پرکاری تیروئید با افزایش سوخت و ساز بدن معمولا باعث زایمان‌های زودرس، نوزاد نارس، مسمومیت بارداری، سقط جنین و… می‌شود. یکی دیگر از عوارض خطرناک این بیماری در دورة حاملگی، فشارخون بالا است که ممکن است به مرگ مادر ختم شود.

طوفان تیروئیدی:
خطرناک‌ترین عارضة تیروئید پرکار تیروتوکسیک یا طوفان تیروئیدی است؛ اگر پرکاری به موقع تشخیص داده نشود یا پنهان بماند و درمان نپذیرد، این بیماری بروز می‌کند که در حقیقت حالتی اضطراری است و با مشاهدة علائم آن باید به اورژانس مراجعه کرد. مهم‌ترین علامت‌های آن عبارتند از: اسهال و استفراغ، تب شدید، افزایش ضربان قلب، لرزش و بی‌قراری، پایین آمدن هوشیاری، آشفتگی، زردیِ پوست و…
خطر مشکلات قلبی:
هورمون‌های تیروئید وقتی بیش از حد به خون تزریق شوند، علاوه بر افزایش متابولیسم بدن، در صورت درمان نشدن ضربان قلب را به شکل غیرطبیعی بالا برده و در موارد حاد ممکن است به سکتة قلبی ختم شود. این عارضه هم‌چنین باعث بروز مشکلات دیگر قلبی می‌شود که هر کدام می‌تواند جان انسان را به خطر بیندازد: نارسایی احتقانی، ایست قلبی، آریتم شدن، انقباض عضلات قلبی و…
 
 
پوکی استخوان:
پرکاری تیروئید جذب کلسیم توسط استخوان‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و در نتیجه پوک و شکننده می‌شوند؛ در صورت درمان نشدن، تمام فسفات و کلسیم موجود در استخوان‌ها دفع خواهند شد و انسان با کوچکترین صدمه با شکستگی‌های متعدد رو به رو می‌شود که بسیار خطرناک است.
خطرات کم‌کاری تیروئید
هنگامی که هورمون‌های ضروری کمتر از میزان مورد نیاز تولید و ترشح شوند، طبیعتا نارسایی‌های بسیاری متوجه اندام‌های حیاتی انسان می‌شوند:
عوارض قلبی:
کم‌کاری تیروئید متابولسیم بدن را کاهش می‌دهد و این سبب می‌شود که عضلات بدن از جمله قلب، ضعیف شده و در نتیجه پمپاژ خون به راحتی انجام نمی‌پذیرد؛ این عارضه وقتی ادامه پیدا کند ضربان قلب را پایین خواهد آورد و نارسایی و افزایش کلسترول از عواقب خطرناک آن هستند.
خطرهای بارداری:
اگر مشکل کم‌کاری تیروئید در مادر پیش از بارداری درمان نشود یا در طول این دوره کنترل نگردد، از آنجا که جنین برای رشد مغزی و جسمی به این هورمون‌ها نیاز دارد، ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به نوزاد وارد شود. معمولا این بیماری در حاملگی باعث عقب‌ماندگی ذهنی و جسمی در نوزاد خواهد شد که درمانی ندارد امّا اگر با روش‌های درمانی کنترل شود، خطری نخواهد داشت.
مشکلات ریَوی:
همان‌طور که می‌دانید سیستم تنفسی نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند و کاهش هورمون‌های تیروئید موجب می‌شود تا بافت ریه‌ها تضعیف شده و به خوبی کار نکنند. بیماران در این مرحله مبتلا به تنگی نفس می‌شوند که در صورت درمان نشدن ممکن است خطرناک باشد.
خطر ناباروری:
شایع‌ترین دلیل کم‌کاری تیروئید نوعی اختلال در سیستم ایمنی است که به آن هاشیموتو نیز می‌گویند؛ این عارضه بیشترین علت نابارور شدن زنان مبتلا به کم‌کاری است.
میگزدم:
این یک عارضة اورژانسی است که معمولا زمانی پیش می‌آید که تیروئید کم‌کار در طولانی‌مدت ادامه پیدا کند و درمان نشود یا مخفی باقی بماند؛ انسان با مشاهدة علائم این بیماری یعنی: احساس سرمای شدید، خواب‌آلودی و بی‌حسّی باید به سرعت به پزشک مراجعه کند که در غیر این صورت به کُمایی موسوم به میگزدم خواهد رفت.
 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها