jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۹۷۹۵ ۰۹ تير ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۹

رییس جمهور هفته قبل پیش‌نویس نهایی برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را بررسی و تأیید کرد و این همکاری را زمینه‌ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه‌های اساسی و زیرساخت‌های توسعه‌ای از جمله طرح بزرگ کمربند ـ راه خواند.

سند همکاری 25 ساله ایران و چین باید شامل سرمایه گذاری در ایران باشد / تجار ایرانی مسئول واردات اجناس بی کیفیت چین هستند
 
 
فریال مستوفی رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار جام جم آنلاین با اشاره به سند همکاری 25 ساله بین ایران و چین گفت: «امیدواریم این توافق تغییری در روابط تجاری دو کشور ایجاد کند و با اجرای آن بشود از منابع چین برای سرمایه گذاری در ایران استفاده کرد».

مستوفی با ذکر این نکته که این سند در حوزه هایی مانند فرهنگ و سیاست و امنیت قضایی است، عنوان داشت: «تمام پروژه هایی که چین تا به حال در ایران انجام داده به صورت فاینانس بوده و سرمایه گذاری مستقیم نبوده است».

رییس سابق کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران و چین، موقعیت سوق الجیشی ایران را در سطح جهان ممتاز دانست و اعلام کرد: «ایران نقطه ارتباط بین شرق و غرب است و با  توجه به طرح احیای جاده ابریشم بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری های خارجی است».

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تجارت های قبلی ایران و چین را منحصر به خرید کالا خواند و اظهار کرد: «اگر قرار است آنها به عنوان شریک ما باشند باید بتوانیم از منابع مالی این کشور استفاده کنیم و فقط مسائل پیرامون فروش کالا به ایران نباشد».

وی در ادامه با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری های خارجی چین در کشورهای مختلف جهان، افزود: «چین در بیش از 130 کشور دنیا سرمایه گذاری کرده و معاملات تجاری تا 600 میلیارد دلار با اتحادیه اروپا و آمریکا دارد. این اتفاق پس از اجرای سیاست درهای باز و اقتصاد آزاد برای این کشور به وجود آمده است».

مستوفی تصورات مردم ایران را درباره بی کیفیت بودن اجناس چینی اشتباه خواند و کفت: «چین در تمام کیفیت و سطوح استاندارد محصول تولید میکند. مشکل از وارد کننده های ایرانی است که از این کشور فقط اجناس بی کیفیت و با استانداردهای پایین را خریداری میکنند. نهادهای نظارتی باید در این باره دقت بیشتری داشته باشند».

این استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که در زمان تحریم ها چین بزرگترین خریدار نفت ما بوده، اظهار داشت: «در حال حاضر سطح روابط تجاری دو کشور بسیار پایین آمده و روابط بانکی مان محدود شده است. در سالهای اخیر چین شریک اول تجاری ما بوده ولی ترس از آمریکا باعث کم شدن روابط تجاری شده است».
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر