jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۵۸۱۰ ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۴:۰۴

دیروز در صحن علنی مجلس مصوبه حذف چهار صفر از پول و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان تصویب شد و بر این اساس، بانک مرکزی باید ساز و کار حذف اسکناس‌های فعلی و ورود اسکناس‌ها با واحد پولی جدید را در برنامه کاری خود قراردهد.

بانک مرکزی هدف از این کار را دفاع از حیثیت پول ملی عنوان می‌کند؛ اما باید توجه داشت با حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پولی ارزش پول ملی برنمی‌گردد و تاثیری در اقتصاد ایران ندارد. تغییر واحد پول ملی نحوه حسابداری و بایگانی حساب‌ها را تغییر می‌دهد و برخلاف نظر بعضی از کارشناسان مبنی بر تاثیر این کار بر تورم، افزایش ارزش پول ملی و مسائلی از این قبیل، این اقدام تاثیری در اقتصاد ایران ندارد.

از این رو باید توجه داشت زمان تغییر واحد پول ملی و حذف چهار صفر با اشاره به بی‌تاثیری آن در اقتصاد، تفاوتی ندارد. نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم به دلیل این‌که آخرین روزهای کاری خود را می‌گذرانند برای این‌که کاری از پیش ببرند، به بررسی لوایح گذشته اقدام کردند.

اکنون کشور در تحریم و رکود قرار دارد و مجلس باید برای تحقق شعار سال 99 مبنی بر جهش تولید برنامه ارائه کند؛ اما متاسفانه برای انجام این کارها که در اولویت اقتصاد ایران نیست، زمان زیادی گذاشته می‌شود و تبلیغات زیادی صورت می‌گیرد.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین اقدامی که اکنون در اولویت قرار دارد حفظ ارزش پول ملی است که از وظایف ذاتی بانک مرکزی هم به شمار می‌رود.

در دو سال گذشته بانک مرکزی عملکرد قابل دفاعی داشته اما به نظر می‌رسد نظارت بر بانک‌ها و تغییر در نحوه بانکداری کشور باید در اولویت کاری بانک مرکزی قرار بگیرد.

در دو سال گذشته علاوه بر بازگشت تحریم‌ها، از دست‌دادن درآمد ارزی حاصل از فروش نفت را داشتیم که اگر مدیریت این بخش نبود، ارز بسیار بالاتر از قیمت‌های فعلی مورد معامله قرار می‌گرفت.

از این رو انتظار می‌رفت بانک مرکزی به جای این‌که سراغ حذف چهار صفر و تغییر واحد پول ملی برود، اقداماتی را برای افزایش ارزش پول ملی انجام می‌داد.

بهمن عبداللهی - عضو شورای پول و اعتبار / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر