jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۲۲۶۲ ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

تصویری از صفحه نقشه تاکسی اینترنتی «اسنپ» منتشر شده بود که در آن در کنار نام «خلیج فارس» از عبارت جعلی «خلیج عربی» هم یاد شده بود؛ موضوعی که واکنش کاربران فضای مجازی را در بر داشت و زمینه اعتراض آنها را فراهم کرد. اتفاقی که در آستانه روز ملی خلیج‌فارس (10 اردیبهشت) زمینه واکنش‌های بسیاری را فراهم کرد.

به همین خاطر سراغ تیم این تاکسی اینترنتی رفتیم و درباره این موضوع و ماجرای عبارت جعلی برای نام خلیج‌فارس از آنها پرسیدیم. روابط‌عمومی اسنپ در پاسخ به این‌که «چه توضیحی برای عنوان جعلی به‌کار برده شده در نقشه‌های این شرکت خدمات خودروی اینترنتی وجود دارد؟» گفت: «نقشه فعلی متعلق به گوگل است که به عنوان یک سرویس در اختیار سایر کسب‌و‌کارها قرار می‌گیرد و تغییر در آن امکان‌پذیر نیست. نقشه بومی توسعه داده شده توسط تیم فنی اسنپ که اکنون در مرحله آزمایشی قرار دارد به‌زودی جایگزین نقشه گوگل می‌شود و نام خلیج‌فارس با افتخار روی آن قرار خواهد گرفت.» این مساله با توجه به این‌که نام خلیج‌فارس با هویت ملی پیوند عمیقی دارد در کانون توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت و نسبت به آن واکنش نشان دادند. اما از دیگر سو تیم اسنپ هم با توضیح این‌که در مرحله آزمایش یک نقشه بومی هستند نه‌تنها رفتار گوگل را تایید نکردند بلکه پیش از این‌که از سوی آنها در عمل انجام شده قرار بگیریم (مانند محدود کردن دسترسی فرماندهان سپاه به صفحات مجازی یا تحریم‌های رسانه‌ای و مسدود شدن صفحه پرس‌تی‌وی در یوتیوب) دست به تولید یک مدل بومی زده‌اند تا پیش از اعمال چنین محدودیت‌هایی روی توان داخلی بتوان تکیه کرد.

حسام آبنوس

رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر