jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۳۵۱۵۱ ۲۸ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

به گواه تقویم مجله سینمایی فیلم امروز تولد کارگردان بچه‌های آسمان است و همین امروز مجید مجیدی 59 ساله شد. هر چند بچه‌های آسمان شهرتی فراتر از ایران داشت اما نام مجیدی یادآور آثار درخور دیگری هم در سینمای ایران هست. برای آنها که کمی جدی‌تر سینما را دنبال می‌کنند یادآوری بازی‌های او در فیلم‌های دهه 60 کار سختی نخواهد بود.

فیلمهای «دو چشم بیسو» و البته «بایکوت» از معروفترین آثاری است که او در ساحت یک بازیگر در آنها حضور داشته است. مجیدی اما راهش را از همان سالهای ابتدای انقلاب با ساخت فیلم کوتاه در سینما آغاز کرد اما حضور جدی او در سینمای ایران با ساخت فیلم «بدوک» در ابتدای دهه هفتاد شکل گرفت و اتفاقا توانست اولین سیمرغ جشنواره فجر را هم از آن خود کند. دومین فیلم او اما آغاز راه درخشانش در سینمای ایران بود؛ فیلمی که هم توانست بهترین فیلم جشنواره فجر شود و هم در روزگاری که توجه جشنوارههای جهانی به سینمای ایران محدود به چند سینماگر بود توانست چهره تازهای از سینمای ایران به سینمای جهان معرفی کند. فیلم «پدر» توانست جوایز اصلی جشنوارههای سن سباستین و تورین را از آن خود کند و مجید مجیدی هم از همان سال شد سوگلی سینمای ایران. سال بعد اما او خطشکن هم شد چرا که فیلم «بچههای آسمان» ساخته مجیدی برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران توانست به فهرست 5 نامزد نهایی اسکار راه پیدا کند، هر چند این جایزه به او تعلق نگرفت اما پخش جهانی فیلم و قصه ملموس و دوستداشتنی آن پنجره تازهای از سینمای ایران برای سینمای جهان گشود، حالا او فیلمساز جدی و شناخته شدهای بود. «رنگ خدا» فیلم بعدی او بود که توانست برای سومین بار پیاپی بهترین فیلم جشنواره فجر شود و با ساخت فیلم «باران» سهگانه درخشان مجیدی در سینمای ایران به پایان رسید. بید مجنون و آواز گنجشکها هم از دیگر ساختههای مجیدی است که دومی هم مورد توجه جشنواره برلین قرار گرفت. پس از این فیلم بود که مجیدی مشغول پیش تولید فیلم «محمد رسولالله» شد، فیلمی که ساخت آن هشت سال طول کشید و تا به حال عنوان پرفروشترین فیلم سینمایی ایران و بزرگترین پروژه سینمایی ایران را یدک میکشد. «آنسوی ابرها» هم تازهترین اثر اوست که اتفاقا همین فردا برای اولین بار به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره جهانی فجر روی پرده میرود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر