jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۲۸۴۳۳ ۱۹ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

اعتیاد به انواع مواد مخدر نوعی بیماری است که می‌توان از آن به مادر آسیب‌های اجتماعی تعبیر کرد. برای این که از فرد معتاد هر رفتار ضد اجتماعی بعید نیست و در بسیاری از موارد، قتل، اختلافات خانوادگی، ضرب و جرح، سرقت، پرخاشگری، تکدیگری و... ریشه در اعتیاد دارند.

تقریبا بیشتر خانوادهها از مضرات و آسیبهای اعتیاد به مواد مخدر اعم از سنتی و صنعتی آگاهی نسبی دارند، اما امروزه جوامع بشری با اعتیاد نو و مدرنی به نام اعتیاد به اینترنت روبهروست که در نتیجه استفاده بیش از حد از فضای مجازی یا استفاده نامعقول و بیمارگونه از اینترنت و فناوریهای نوین به وجود آمده است. بدون شک همه به فواید این معجزه بزرگ قرن اذعان دارند و ما نیز بر توسعه آن تاکید داریم و برهیچکس پوشیده نیست که میتوان از اینترنت و فضای مجازی به علت ظرفیتهای مثبت، بهرههای فراوانی از جمله فراگیری دیجیتال، بستری برای دیپلماسی، فضایی برای توسعه و پیشرفت، ابزاری برای مدیریت، استفاده بهینه از زمان و صدها فایده دیگر استفاده کرد، اما سخن ما در این گفتار درباره آسیبهای ناشی از استفاده نامعقول از این فناوری و مضرات پنهان آن است.

اولین آسیب این نوع از اعتیاد، به انزوا کشیده شدن فرد و عدم قدرت ارتباطگیری با خانواده و جامعه است که در نتیجه آن، فرد معتاد به اینترنت در زندگی اجتماعی با مشکلاتی عدیده از جمله افزایش استرس و اضطراب و ناتوانی روبهرو میشود.

دومین آسیب اعتیاد به فضای مجازی، مبتلا شدن فرد به آسیبهای روانی و فکری است. استفاده بیش از حد از اینترنت، موجب ایجاد وابستگی شدید روانی و فکری میشود، برخی در فضای مجازی زندگی میکنند و از نیازهای اساسی خود در زندگی واقعی چشمپوشی میکنند. در صورت جلوگیری از استفاده آنان از اینترنت با پرخاشگری آنان مواجه میشویم.

سومین آسیب اعتیاد به فضای مجازی، از بین رفتن قبح روابط غیر اخلاقی و ارزشهای اخلاقی جامعه است. امروزه بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان سرگرم بازیهای اینترنتی هستند که به صورت ناخودآگاه شخصیت آنان را شکل میدهند و بسیاری از این بازیها مروج خشونت و رفتارهای ضداخلاقی هستند. درحال حاضر سوء‌‌استفاده ذهنی و جنسی از کودکان در فضای سایبر یکی از چالشها در جامعه بینالمللی است. بخش زیادی از نوجوانان و جوانان نیز عضو شبکههای اجتماعی هستند که در بسیاری از این شبکهها شاهد روابط صریح جنسی هستیم که در صورت مداومت کاربر، این امر در وی نهادینه شده و امری کاملا طبیعی و عادی نمایان میشود و نتیجه آن ارتکاب سطوح نازلتر آن در فضای حقیقی است.

چهارمین آسیب فضای مجازی، آسیبهای جسمانی است. استفاده بیش از حد از رایانه، باعث فشارهای عصبی، چشم درد، چاقی و انزوای اجتماعی، رکود فعالیتهای معده، عدم جذب چربیها، افزایش قند خون، کم شدن فعالیت کلی بدن و مشکلات تنفسی، سبب افتادن سر شانهها و خارج شدن ستون فقرات از حالت طبیعی میشود.

سردار حمید هداوند

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر