نویسنده رمان خواب باران:

سبک نوشتاری آل‌احمد صریح، محکم و نافذ است

یازدهم آذرماه به روایتی نود و پنجمین سالگرد تولد جلال آل‌احمد نویسنده نامدار ایرانی است. به همین بهانه، گفتگویی با وجیهه سامانی نویسنده و منتقد ادبی داشته‌ایم. از سامانی تاکنون حدود یازده اثر داستانی منتشر شده است که شاید مشهور‌ترین آن‌ها رمان «خواب باران» باشد که به تازگی به چاپ سوم رسیده است.

چاپ سوم رمان «خواب باران» اثر وجیهه سامانی منتشر شد

«خواب باران» رمانی از وجیهه سامانی، نویسنده معاصر است که با نثر و بیانی لطیف و روان، و نگاهی واقع‌بینانه به مسائل اخلاقی و اجتماعی جوانان، تلاش می‌کند در پس قصه‌ای عاشقانه، تعریفی درست و واقعی از سرنوشت و قضا و قدر ارائه کند و مرز باریک میان تردید و ایمان را به‌درستی به تصویر بکشد.

گفت‌و‌گوی جام‌جم با سروش صحت در پشت صحنه برنامه کتاب‌باز:

پُز کتابخوانی هم خوب است!

اینجا لوکیشن برنامه کتاب‌باز است و گروه از صبح در حال ضبط قسمت‌های مختلف برنامه هستند. سروش صحت که چند دقیقه‌ای فرصت استراحت پیدا کرده با آمدن ما از خواب بیدار می‌شود. او همانی است که می‌بینید؛ بی‌ادا، رک و ساده.

قاسم صفایی‌نژاد در گفت‌وگو با جام جم آنلاین:

وضعیت کتاب در ایران از میانگین جهانی بهتر است/ مسابقه «خودنویس» جام جم استعداد نویسندگی مردم را زنده می‌کند

مدیر نشر جام جم در خصوص وضعیت کتاب و کتاب‌خوانی در ایران توضیح داد: آمارها نشان می‌دهد وضعیت کتاب در ایران از میانگین جهانی بهتر است؛ اما این به معنی رضایت ما از وضع موجود نیست. وضعیت فعلی متناسب با پرچم‌داری علم در تمدن اسلامی توسط ایران و همچنین انتظارات رهبر معظم انقلاب نیست.

دبیر جشنواره کتاب شهرستان پارسیان اعلام کرد

حال خوش خواندن همه گیر می‌شود

دبیر دومین جشنواره کتاب شهرستان پارسیان با اشاره به اهمیت توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی اعلام کرد: دومین جشنواره کتاب شهرستان پارسیان با عنوان «حال خوش خواندن» برگزار خواهد شد.

قاسم صفایی‌نژاد در گفت‌وگو با جام جم آنلاین:

وضعیت کتاب در ایران از میانگین جهانی بهتر است/ مسابقه «خودنویس» جام جم استعداد نویسندگی مردم را زنده می‌کند

مدیر نشر جام جم در خصوص وضعیت کتاب و کتاب‌خوانی در ایران توضیح داد: آمارها نشان می‌دهد وضعیت کتاب در ایران از میانگین جهانی بهتر است؛ اما این به معنی رضایت ما از وضع موجود نیست. وضعیت فعلی متناسب با پرچم‌داری علم در تمدن اسلامی توسط ایران و همچنین انتظارات رهبر معظم انقلاب نیست.

گفت‌وگو با محمد صالح علا در یک روز پاییزی

شادی‌هایم حوالی باران است

خوش‌شانسی اتفاقی پیچیده و دور از دسترس نیست! خوش‌شانسی گاهی همین روزمر‌گی‌هایی است که حال و حست را خوب می‌کند و روزت را می‌سازد. معجزه‌هایی کوچک که باید آنها را به فال نیک گرفت. باران از دیشب بی‌وقفه ببارد و تو خیس از برکت باران به روزنامه برسی و سردبیرت پیشنهاد بدهد که به یمن بارانی که پاییز امسال همه ما را غافلگیر کرده با شاعری، نویسنده یا پژوهشگری درباره باران گپ بزنی.

جزئیات اختتامیه جایزه داستان تهران

اختتامیه سومین دوره جایزه داستان تهران 26 آبان ماه در مدرسه دارالفنون برگزار می‌شود.

گفت‌وگو با سید حمیدرضا برقعی؛ شاعر آئینی

امیر المومنین (ع) آفریده شده تا او را وصف کنیم

امروز زاد روز نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارسی است و من شانس این را یافتم که دیروز با یک شاعر جوان هم‌صحبت شوم که یکی از بهترین‌هاست و به نیما و اشعار او علاقه‌مند است. حمیدرضا برقعی را بیشتر با اشعار آئینی و مذهبی‌اش می‌شناسیم ؛ شاعری که جایی می‌گوید: حافظ خبر نداشت جهان وقف مرتضی است / از کیسه خلیفه، سمرقند داده است...

یک گفت‌وگوی شاعرانه با مرتضی اسفندقه شاعری که متولد پاییز است

منتظر پیامک بارانم!

تلفن همراه ندارد و این یکی از عجایب روزگار است. چند بار به موبایل پسرش زنگ زدم، اما موفق نشدم با او صحبت کنم. چند بار هم شماره منزلش را گرفتم اما خانه نبود. از خوب حادثه دیروز که زنگ زدم خودش تلفن را جواب داد و گفت:

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌ فروشان استان تهران خبر داد

کشف ۹۰ وانت نیسان کتاب قاچاق +عکس

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌ فروشان استان تهران از کشف ۹۰ دستگاه وانت نیسان کتاب قاچاق از انبارها و کتاب‌فروشی‌ها خبر داد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان خبر داد

کشف ۱۵ کامیون کتاب قاچاق

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان گفت: در عملیاتی ۲ ماهه با همکاری پلیس امنیت، ۱۵ کامیون کتاب قاچاق کشف شد.

گفت‌وگو با الهام فلاح، درباره تجربه‌ای به نام داستان‌نویسی

مادر شدن فرصتی شد برای نویسندگی

حالا هی بنویسید فلان دهه شصتی موفق است چون فلان سمت را گرفته و حالا در فلان وزارتخانه یا فلان سازمان معاون است و مدیر است و... یکی نیست بپرسد، مگر موفقیت، فقط گرفتن پست و مقام دولتی یا راه‌اندازی یک شرکت تجاری خصوصی است؟ نمی‌شود یک نویسنده موفق باشد؟ آن هم درکشور ما که به قول الهام فلاح؛ نویسندگی حرفه است اما شغل نه! آن‌هم وقتی که یک زن دهه شصتی، متولد 62 تصمیم می‌گیرد‌ نویسنده شود و برای این هدفش می‌جنگد!

در نشست خبری مسابقه داستان نویسی مطرح شد؛

کشف استعدادها و ایجاد انگیزه نویسندگی اصلی‌ترین هدف «خودنویس» است/ «خودنویس»؛ به دنبال کشف استعدادها و ایجاد انگیزه نویسندگی است

دبیر جشنواره «خودنویس» با اشاره به زمان برگزاری مسابقه داستان نویسی اعلام کرد: این مسابقه تا 24 آبان‌ماه جریان خواهد داشت و شب یلدا اسامی نفرات برتر اعلام می‌شود.

خودنویس را بردار و بنویس!

«خودنویس» عنوان مسابقه ای است که فرصتی را فراهم کرده تا به سراغ کشف و تربیت استعدادهای ناشناخته نویسندگی برود.

«جایزه صلح کتاب فروشان آلمان» ، مرکز ثقل نمایشگاه فرانکفورت

همیشه تاکید بر این بوده که در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت جایزه نقدی در کنار نباشد و اگر هم چنین چیزی وجود داشته باشد بسیار ناچیز تلقی شود اما در این میان یک استثنا وجود دارد، استثنایی که یکی از معتبرترین جوایز دنیای ادبیات به شمار می رود.

روایتی از مقاومت شجاعانه در دفاع مقدس (فیلم)

«فرنگیس» روایتی از مقاومت شجاعانه‌ خانم فرنگیس حیدرپور، بانوی روستایی مرزنشین کُرد کرمانشاهی در مقابل حملات رژیم متجاوز بعثی است.

نگاهی به فرهنگ خاطره نویسی آتش نشانان در بازار کتاب دنیا

خاطرات و خطرات یک آتش نشان

یکی از خطیرترین شغل های دنیا یعنی آتش نشانی پر از لحظات خطرناک ، تلخ و حتی شیرین است.

واژه‌های جایگزین در فارسی / غریبه‌هایی که جا خوش کرده‌اند و غریبه‌هایی که بار سفر بستند

در زبان فارسی روزمره ما واژه‌هایی وجود دارند که از سال‌های دور وارد و به‌عنوان یک واژه وارداتی در زبان فارسی پذیرفته‌شده‌اند. با کمک فرهنگستان امروز برخی از این واژه‌های غریب بار سفر بستند اما برخی دیگر جا خوش کرده‌اند.

روز شعر و ادب فارسی / حمیدرضا شکارسری از برترین شعرهای عاشورایی به جام جم آنلاین می‌گوید

روزی که در جام شفق مل کرد خورشید

حمیدرضا شکارسری از سرشناس‌ترین منتقدان حوزه ادبیات کشورمان به شمار می‌رود، مردی که در کنار سرودن بیش از 10 جلد کتاب در نقد و بررسی ادبیات معاصر دارد و در اغلب رویدادهای ادبی کشور به‌عنوان داور آثار جوانان را مورد قضاوت و نظر قرار داده است.

قبلی۳بعدی