انعکاس ارتباط رهبر انقلاب با کتاب و کتابخوانی

ششمین قسمت از مجموعه مستند «غیررسمی» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی رونمایی شد

انعکاس ارتباط رهبر انقلاب با کتاب و کتابخوانی

۰۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸

مقام معظم رهبری همواره به موضوع کتاب و کتابخوانی، اهتمام ویژه دارند و همین موضوع یکی از دلایل اهمیت کتابخوانی در کشور است. برهمین اساس در آخرین روز از هفته کتابخوانی، ششمین قسمت ازمجموعه مستند «غیررسمی» که به موضوع اهمیت کتاب از منظر رهبری می‌پردازد با حضور علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، سیدمحمدعلی صدری‌نیا کارگردان این مجموعه مستند و جمعی از مدیران و مسئولان و فعالان فرهنگی وهنری درسالن مرکز همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی برگزار شد.

احمد عطایی بر عهد نخستین خود وفادار مانده است

آیین بزرگداشت ناشر پیشکسوت برگزار شد؛

احمد عطایی بر عهد نخستین خود وفادار مانده است

۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۳

آیین بزرگداشت حاج‌احمد عطایی، ناشر پیشکسوت با حضور جمعی از اهالی نشر و فرهنگ در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد. در این مراسم، مصحف شریف با دستخط رهبر معظم انقلاب از سوی محمدعلی قندهاری، مدیر انتشارات انقلاب اسلامی به احمد عطایی تقدیم شد.

عروجِ ارج‌مند

درباره کتاب «عروج از تشک کُشتی» گزیده وصیت‌نامه شهدای کشتی‌گیر کشور

عروجِ ارج‌مند

۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۸

«عروج از تشک کشتی» درژانر وصیت‌نامه‌نویسی، مفید، لذت‌بخش، وسازنده است. سازنده شبیه تک‌نوازی‌های محمدرضا لطفی، خوشمزه و با پرنسیپ برای روح و روان مخاطب. کتاب، شروعی سهمگین و توفانی دارد؛ «من چیزی ندارم اگر هم داشته‌باشم به کسانی بدهید که احتیاج دارند.»

موقعیت بی‌برنامگی!

گفت‌وگوی «جام‌جم» با مصطفی محدثی خراسانی به مناسبت هفته کتاب

موقعیت بی‌برنامگی!

۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۰

مدرنیته، روحیه تمدن‌سازی و تمدن‌پروری را همه ‌جاگیر کرده، دیگر تمدن فقط در یک جغرافیای مرزبندی شده سایه نمی‌اندازد و جاخوش نمی‌کند، با جهان امروز نمی‌توان مکالمه نکرد اما باید بتوانیم بسیار بیشتر از تاثیری که می‌گیریم اثرگذار ظاهر شویم. این مهم جز با آگاهی حاصل نمی‌شود و کتاب نماد دیرینه دل‌آگاهی است.

کتاب «نگاهی به تاریخ جهان» را بخوانید!

نگاهی به نظرات رهبر معظم انقلاب درباره نامه‌های جواهر لعل نهرو به دخترش در هفتادوچهارمین سالگرد تأسیس انتشارات امیرکبیر

کتاب «نگاهی به تاریخ جهان» را بخوانید!

۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۹

حاصل سه سال زندگی جواهر لعل نهرو، یکی از رهبران جنبش استقلال هند در زندان، کتابی است مفصل که از جمع‌آوری نامه‌های او به دخترش در این سال‌ها متولد شد. «نگاهی به تاریخ جهان» در واقع بازگو کردن و تحلیل و بررسی مهم‌ترین حوادثی است که از شکل‌گیری تمدن‌ها در جهان تا پایان جنگ جهانی دوم در سراسر جهان روی می‌دهد.

سفری تاریخی و جذاب به دره زیبای الموت

در گفت‌وگو با دکتر مراد عنادی، کتاب «فرمانروایان الموت» را بررسی کردیم

سفری تاریخی و جذاب به دره زیبای الموت

۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۹

دکتر مراد عنادی را حتما در برنامه‌های سیاسی رادیو و تلویزیون دیده‌اید. وی از شهریور۷۴ در گروه تحقیق و تفسیر خبر حضور پیدا کرده و به مرور، ‌اجرا جلوی دوربین‌های تلویزیونی را تجربه کرد. برنامه‌ «تهران، ‌ایران، جهان» شاهد اولین اجراهای او بود که مخاطبان زیادی داشت.

ببینید | ناصرالدین شاه چه می‌خواند؟

ببینید | ناصرالدین شاه چه می‌خواند؟

۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱

کتابخانه چاپی کاخ گلستان، ۱۷ سال قبل با انتقال از موزه مردم‌شناسی به کاخ الیزابت، کار خود را به صورت مستقل آغاز کرد.

خطر بی‌اعتنایی به تاریخ سینمای ایران

به مناسبت هفته کتاب در گفت‌وگو با مولف «فرهنگ سینمای فارسی» بررسی شد

خطر بی‌اعتنایی به تاریخ سینمای ایران

۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۶

انتشار کتاب دوجلدی «فرهنگ سینمای فارسی» تالیف وحید علیرضایی که بیش از ۱۲۰۰ فیلم سینمای ایران در بازه زمانی ۱۳۰۹ تا ۱۳۵۷ را معرفی و نقد می‌کند، پاسخی دیگر به شور و عشق مخاطبان جدی سینما و کتاب است و اگر این گروه توانایی خرید آن را داشته‌باشند، می‌توانند جایی برای این اثر در کنار دیگر فرهنگ‌ها و شناخت‌نامه‌های موجود سینمای ایران در کتابخانه خود باز کنند و به وقت نیاز و ضرورت مطالعاتی، سراغ تورق آن بروند.

کتاب، هویت فرهنگی و ملی ایرانیان

گفت‌وگو با حسین اسرافیلی، شاعر جبهه فرهنگی انقلاب به مناسبت هفته کتاب

کتاب، هویت فرهنگی و ملی ایرانیان

۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۱

آن‌که هیچ نمی‌داند، به چیزی عشق نمی‌ورزد و آن‌که می‌داند، بی‌گمان عشق می‌ورزد، مشاهده می‌کند، می‌بیند. هرچه دانش آدمی در چیزی بیشتر باشد، عشق بدان بزرگ‌تر است. عشق به تمدن ایرانی ــ اسلامی و انگیزه بالا برای احیا و برپایی روزآمد و نوینش بسته به آگاهی‌ها و اطلاعاتی است که محیط، فرهنگ، خانواده و اجتماع و به‌ویژه رسانه‌های رسمی به ملت از همه قشر و در هر سن و سالی ارائه می‌دهند.

عکس | مدیران استانی، مکلف به حمایت از کتابخانه های عمومی استان هستند

در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان عنوان شد؛

عکس | مدیران استانی، مکلف به حمایت از کتابخانه های عمومی استان هستند

۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۷

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان قم با حضور جمعی از کتابداران، فعالان فرهنگی و مسئولان استانی و با تقدیر از کتابداران، اعضای کتابخوان و مروجان فرهنگ کتاب و کتابخوانی و رونمایی از کتاب «آقا مهدی» برگزار شد. 

قبلی۳بعدی