اقتصاد جهان

تنگه در تنگنای قیمت نفت

قزاقستان و روسیه به عنوان دو کشور صادرکننده نفت و گاز در شمال و شمال‌شرقی ایران به دلیل کاهش قیمت نفت مجبور به بازنگری در حساب و کتاب‌های اقتصادی خود شده‌اند. این در حالی است که دولت مرکزی قزاقستان در آخرین اقدام خود در این زمینه اعلام کرده برای جلوگیری از بحران و همچنین تورم غیرقابل کنترل، از این پس ارزش پول رایج کشور یعنی تنگه را به حالت شناور در خواهد آورد. مقامات اقتصادی دولت قزاقستان این سیاست را برای مقابله با اثرات کاهش شدید قیمت نفت اتخاذ کرده‌اند.

جی 20؛ رئیس در خطر اخراج؟!

نشست سران گروه G20 در حالی نوامبر امسال (آبان ـ آذر 94) در آنتالیای ترکیه برگزار می‌شود که اقتصاد برخی از اعضای این گروه در بحران قرار گرفته و ارزش پول ملی رئیس دوره‌ای گروه یعنی ترکیه از یکی دو هفته گذشته به دلیل مشکلات و ناآرامی‌های سیاسی بشدت کاهش یافته است.

اروپا و بحران بیکاری فارغ‌التحصیلان جوان

رکود اقتصادی و نرخ بالای بیکاری میان جوانان فارغ‌التحصیل یکی از چالش‌های بزرگ پیش روی اروپاست و بسیاری از مسئولان و دست‌اندرکاران دولتی این قاره سبز را به خود مشغول کرده است.

اقتصاد جهان

روسیه و چالش دامنه دار کمبود سوخت

براساس گزارش‌ و پیش‌بینی‌ کارشناسان صنعت نفت و گاز، روسیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دارندگان منابع انرژی امروز با خطر کمبود سوخت داخل مرزهایش مواجه شده است.

اقتصاد جهان

زیان 5.4 میلیارد دلاری برای بازیگران بزرگ طلا

براساس عرف اقتصادی در دهکده جهانی، بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف بنا بر اطلاعات و برآوردهای اقتصادی همواره به خرید یا فروش شمش‌های طلا برای تقویت بازارهای مالی خود اقدام می‌کنند که معمولا دو کشور چین و روسیه در صدر این خرید و فروش‌ها قرار دارند. اما اتفاق‌های اخیر در بازار طلا و کاهش قابل ملاحظه قیمت آن باعث شد تا برای این دو کشور هزینه وزیان زیادی ایجاد شود.

ایتالیای تنبل؛ یونان جدید اروپا؟

شنیدن اخبار مربوط به بحران اقتصادی ظاهرا در قاره سبز به موضوعی طبیعی تبدیل شده و هر روز آمارها و اطلاعاتی ناامید‌کننده از این اتحادیه پولی به گوش می‌رسد. این در حالی است که هنوز اخبار مربوط به بحران اقتصادی یونان در صدر اخبار است، اما ظاهرا اقتصاد ایتالیا امروز تنبل‌تر از یونان عمل کرده و آینده‌ای نگران‌کننده در انتظار این کشور قرار گرفته است.

اقتصادزخم خورده ترکیه چشــم به راه سیاستمداران

پس از انتشار اخبار مربوط به بمب‌گذاری در ترکیه و حمله به اداره پلیس که باعث کاهش ارزش لیر این کشور شد، اکنون درگیری‌های درون حزبی باعث بروز مشکلاتی در اقتصاد این کشور و کاهش مجدد قیمت لیرترکیه در بازارهای بین‌المللی شده است.

اقتصاد جهان

برنده اصلی بحران بدهی‌های یونان

بالاخره پس از انتشار اخبار گوناگون درباره بحران بدهی‌های یونان و جلسات متعدد میان مسئولان اتحادیه اروپا و سیاستگذاران مالی یونان، خبر توافق برسر پرداخت سومین بسته کمک مالی اتحادیه اروپا به میزان 85 میلیارد یورو یه یونان منتشر شد و بسیاری از اقتصاددانان را به آینده بقای یونان در حوزه یورو خوشبین کرد.

بحران چین و سبد ارزی جهان

با انتشار خبر کاهش نرخ برابری یوان چین در مقابل دلار از سوی مقامات دولتی این کشور، بسیاری از معادلات تجاری و اقتصادی و اهمیت ارزهای بین‌المللی در اقتصاد بین‌الملل دست خوش تغییراتی شده است، اما کاهش ارزش یوآن می‌تواند پیامدهایی دیگر ی نیز درجابجایی اهمیت ارزها در میان کشورهای پیشرفته و درحال توسعه داشته باشد.

پرتوریکو؛ یونان آمریکایی

با توجه به آمار موجود ازبدهی‌خارجی پرتوریکو درمی‌یابیم بدهی خارجی این کشور نسبت به گذشته دو برابر شده است؛ یعنی 35 میلیارد دلار بدهی به مرز 70 میلیارد دلار رسیده است. به صورتی که کارشناسان اقتصادی از این کشور به عنوان یونان آمریکایی یاد می‌کنند.

اقتصاد جهان

بحران معادن و موج تازه بیکاری در آفریقای جنوبی

کاهش تقاضای خرید سنگ‌های معدنی و کاهش رشد اقتصادی در برخی کشورهای جهان مثل چین، اقتصاد کشورهای تولیدکننده مواد معدنی را با مخاطره مواجه کرده و در پی آن، موج تازه‌ای از ورشکستگی و اخراج کارگران به تیتر اول جراید تبدیل شده است.

نام‌آوران اقتصاد

اثرگذارترین اقتصاددان نیمه دوم قرن بیستم

تأکیداتش بر آزادی اقتصادی سبب شده بود تا به وی، لقب آقای اقتصاد بازار بدهند. میلتون فریدمن اقتصاددان آمریکایی در مدت 94 سال عمر خود تلاش‌های بسیاری بر حداقل‌ سازی نقش دولت در اقتصاد صورت داد و در همین ارتباط، آثار متعددی از خود به جا گذاشت.

بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک مجبور به قرض گرفتن می‌شود؟

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی درباره شرایط کنونی اقتصاد عربستان و بحران قیمت نفت می‌گویند: با توجه به کاهش قیمت نفت و درگیری‌های موجود در شبه‌جزیره عربستان اکنون کسری عمده‌ای در بودجه عربستان وجود دارد. به طوری که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک اکنون مجبور به استفاده از ذخایر استراتژیک ارزی خود شده است؛ به صورتی که در آینده این احتمال وجود دارد که این غول نفتی مجبور به استقراض از دیگران شود.

تحریم؛ بازی دوسر باخت روسیه و اروپا

در پی بالاگرفتن درگیری‌های اوکراین و اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، این کشور نیز برای مقابله به مثل، اقداماتی انجام داد تا این بحران به تمام معنی برای دو طرف دو سرباخت باشد. روسیه درمقام مقابله به مثل در یک مورد فقط، اقدام به تحریم مواد غذایی غرب کرد و در اقدامی غیرمنتظره در ابتدای هفته‌جاری برخی از محصولات اروپایی وارد شده به خاک روسیه را آتش زد و از بین برد.

اقتصاد آنسوی آبها

مغولستان؛ کشمیر به جای مواد معدنی

با توجه به اهمیت صنعت دامداری در مغولستان، یکی از صنایع بسیار سودآور در این کشور بافندگی و تولید کشمیر است، به‌صورتی که صنعت کشمیر مغولستان به‌عنوان دومین صنعت مهم در اقتصاد این کشور پس از صنایع معدنی شناخته شده است.

نگاهی به بودجه تبلیغاتی 15 نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

دموکراسی ‌ میلیاردی

در آخرین روزهای ماه گذشته میلادی، رقابت مقدماتی کاندیداهای دور پنجاه و هشتم انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال 2016 آغاز شده و با آغاز مناظره های درون حزبی از اوایل هفته جاری ، بسیاری از این افراد، سعی در جلب‌نظر و جمع‌آوری آرای بیشتر هم حزبی‌هایشان دارند.

گزارش جام‌جم از افتتاح کانال سوئز جدید

دومین کانال مصری، قلب صحرا را شکافت

آخرین روز هفته گذشته (ششم آگوست) کانال جدید سوئز در مصر با حضور عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر با حضور مقامات عالی‌رتبه دیگر کشورها افتتاح شد.

کوچک شدن اقتصاد یونان؛ بحرانی تازه در اروپا

در پی بالا گرفتن بحران در یونان و رکود اقتصادی ایجاد شده در این کشور، تولید در یونان به دلیل تلاش مردم برای حفظ دارایی‌هایشان طی ماه‌ گذشته کاهش غیرقابل باوری به خود دیده است.

ایران و «سورپرایز» بازار جهانی نفت

تمام تحلیل‌ها و داده‌های اقتصادی و تجاری از منابع نفتی ایران، نشان می‌دهد این کشور پس از رفع تحریم‌های غرب علیه ایران برای بازگشت به بازارهای بین‌المللی راه زیادی در پیش دارد.

توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول به اقتصادهای نفتی

صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود تنوع بخشی به اقتصاد را راه حل کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و آسیب پذیری کشورهای تولیدکننده نفت در برابر نوسانات شدید و اخیر بازار نفت اعلام کرد.

قبلی۳بعدی