اقتصاد - عمومی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

عمومی
تجارت ایران با هند قد کشید

«جام‌جم» از جزئیات تجارت تهران و دهلی در ۱۰ ماهه امسال گزارش می‌دهد

تجارت ایران با هند قد کشید

۰۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹

طی دو سال اخیر روابط تجاری ایران و هندوستان با پیشرفت محسوسی روبه‌رو بوده که این امر ناشی از دیپلماسی سیاسی و اقتصادی توسعه‌یافته با هندی‌ها بوده است.

بلیت هواپیما روی باند پرواز

«جام‌جم» از کمبود نظارت در قیمت‌گذاری بلیت هواپیما گزارش می‌دهد

بلیت هواپیما روی باند پرواز

۰۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و یکی از دغدغه‌های برخی خانوارها که قصد سفر در نوروز را دارند قیمت بلیت‌ است.

صادرات شیرین ۲۷۰میلیون دلاری

«جام‌جم» از ارزآوری صادرات خرما گزارش می‌دهد

صادرات شیرین ۲۷۰میلیون دلاری

۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۰

خرما یکی ازمحصولات گرمسیری است که هرساله چیزی بالغ بر یک میلیون و۴۰۰هزار تن آن درکشور تولید می‌شود که معمولا حدود ۳۰درصد آن به بازارهای جهانی راه پیدا می‌کند. درحال حاضر ۱۴استان کشور به‌صورت عمده به تولید خرما می‌پردازند ولی چهار استان کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و فارس حدود ۷۰درصد آن را تولید و به بازار عرضه می‌کنند‌‌.

جوجه‌ها را آخر زمستان بشمارید!

«جام‌جم» از وضعیت بازار مرغ و پیش‌بینی نوروز و ماه مبارک رمضان گزارش می‌دهد

جوجه‌ها را آخر زمستان بشمارید!

۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰

بازار مرغ در ماه‌های گذشته خصوصا آذرماه با نوسانات زیادی روبه‌رو بود. به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی با همراهی بخش خصوصی به دنبال آن بود که این نوسانات به ماه مبارک رمضان و عید نوروز ختم نشود. از این رو طی ماه‌های دی و بهمن ماه شاهد حدود ۳۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی(هر ماه ۱۵۰ میلیون قطعه) بودیم تا هم آرامش به بازار این کالای اساسی برگردد و هم در پایان سال با نوسانی در این زمینه روبه‌رو نشویم.

گوشت باز هم ارزان‌تر می‌شود

رئیس شورای تامین دام کشور در گفت و‌گو با «جام‌جم»:

گوشت باز هم ارزان‌تر می‌شود

۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴

«شب عید» و «ماه مبارک رمضان» دو مناسبت پیش روی بازار است که هر دو میزان مصرف را بالاتر از روزهای عادی می‌برد و اگر بازار این ایام کنترل نشود، نیاز مردم به دلیل وجود التهاب، تأمین نخواهد شد؛ ازهمین رو دستگاه‌های مسئول و نهادهای متولی تمام تلاش خود را برای تأمین کالاها به کار می‌گیرند؛

فقدان نظارت، نسخه کالابرگ را پیچید

«جام‌جم» از مشکلات طرح جدید کالابرگ گزارش می‌دهد

فقدان نظارت، نسخه کالابرگ را پیچید

۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۲

۱۷بهمن سال جاری بود که دولت سیزدهم برای حمایت از دهک‌های یک تا ۷درآمدی ازطرحی به نام«فجرانه» جهت دریافت کالابرگ رونمایی کرد؛ بدین ترتیب که این طرح قرار است به مدت سه ماه یعنی از۲۰ بهمن تا۲۰اردیبهشت آینده ادامه داشته باشد.وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد دراین طرح شرط ۲۰۰هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی آن از ۱۲۰هزار تومان به ۲۲۰هزار تومان و به‌صورت کالابرگ تغییر یافته است.

افزایش تولید به جای واردات برنج

«جام‌جم» جزئیات واردات برنج را در ۱۰ ماهه سال‌جاری بررسی می‌کند

افزایش تولید به جای واردات برنج

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴

آمارهای تولید محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد که در سال‌جاری دو میلیون و۳۵۰ هزار تن برنج در کشور تولید شده است. طبق گزارش مرکز آمار ایران و انستیتو تغذیه، هر ایرانی به‌طور متوسط ۳۵ کیلوگرم در سال برنج مصرف می‌کند و با توجه به جمعیت ایران، به سه میلیون تن برنج سفید برای مصرف سالانه و ۲۰۰هزارتن هم برای ذخیره راهبردی نیاز است.

گذر از کم‌آبی در پایتخت

گذر از کم‌آبی در پایتخت

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۶

سال آبی جدید که از مهر۱۴۰۲ شروع و تا مهر۱۴۰۳ ادامه خواهد داشت با خبرهای خوبی همچون سال فراتر از نرمال پیش‌بینی شده بود‌. نوید گذر از خشکسالی توسط پیش‌بینی سازمان هواشناسی رخ داد اما پاییز گذشت، دریغ از یک قطره باران گسترده در تهران، زمستان هم که اکنون درمیانه آن هستیم به غیر از چند روز عمدتا هوا گرم بود و زمین تشنه و برداشت از چاه‌ها و اثرات فرو نشست همه و همه نگرانی برای زندگی را بیشتر جلوه می‌نماید.

جزئیات مرحله جدید کالابرگ‌ الکترونیکی «طرح فجرانه»

جزئیات مرحله جدید کالابرگ‌ الکترونیکی «طرح فجرانه»

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۴

مرحله جدید و بزرگ طرح ملی کالابرگ الکترونیکی با عنوان «طرح فجرانه» با هدف حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه‌بگیر با اولویت خانوار دهک‌های پایین جامعه(اول تا هفتم) از۱۷بهمن‌ماه آغاز وتا۱۷اردیبهشت سال آینده(۱۴۰۳)اجرایی می‌شود.

دعوای ارزی بازار گوشت را متلاطم کرد

«جام‌جم» از میزان واردات نهاده‌های دامی در ۱۰ماه گذشته گزارش می‌دهد

دعوای ارزی بازار گوشت را متلاطم کرد

۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰

سالانه ۲۲میلیون تن نهاده دامی مورد نیاز واحدهای مرغداری و دامداری کشور است که از این میزان شش‌میلیون تن آن در کشور تولید و ۱۶میلیون تن آن وارداتی بوده است.طی ۱۰ماهه سال جاری ۱۴میلیون تن یا به عبارت دیگر ۸۸ درصد نهاده‌های وارداتی مورد نیاز کشور وارد شده و دولت باید دو میلیون تن(۱۲درصد) این محصول را در دو ماهه باقیمانده از سال جاری وارد کند. به طوری که همین امر نیز اثر خود را در بازار گذاشته و تولید محصولاتی همچون مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز و لبنیات که بیشترین تاثیرپذیری را از تامین نهاده دامی در بازار می‌گیرند، افزایش یافته که این امر ثبات نسبی را به این بازارها آورده است.

نیازمندی ها