jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۹۹۰۶۷   ۱۹ بهمن ۱۳۹۵  |  ۰۵:۳۰

رجوع به رمالان برای حل مشکلات زندگی یکی از انواع خرافاتی است که همچنان در جامعه ما وجود دارد. اعتماد به نفس پایین، نداشتن مهارت کافی برای حل مشکلات و داشتن سوءظن و شک نسبت به دیگران بخصوص اعضای خانواده از جمله دلایلی است که باعث می‌شود بعضی افراد به سمت رمال‌ها ـ که ادعای پیشگویی از آینده را دارند ـ سوق پیدا کنند. این در حالی است که هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیشگویی کند و رمالان که از این طریق کلاهبرداری می‌کنند نیز توانایی حل مشکلات مردم را ندارند.

هیچ‌کس قادر به پیشگویی نیست

شیوه کار رمال‌ها این‌گونه است که ابتدا چند سوال از مراجعه‌کننده‌ها می‌پرسند و سپس اطلاعاتی را که به دست می‌آورند، با عنوان پیشگویی از آینده، با شکل و لحن جدید در اختیار آنها قرار می‌دهند. در این میان ممکن است بعضی از حرف‌های رمال‌ها به‌واسطه تجربه‌ای که دارند و شباهت زندگی مردم با یکدیگر، درست هم از آب دربیاید اما در واقع چیزی جز تکرار همان اطلاعاتی که مشتری‌ها در اختیارشان قرار داده‌اند، نیست.

بهترین تصمیم در زمانی که با مشکلات مواجه‌ایم، بخصوص مسائل خانوادگی این است که افراد به متخصصان اجتماعی، روان‌شناسان و دیگر افراد مرتبط مراجعه کنند. راهنمایی‌های آنها پایه و اساس علمی دارد و هدفشان تنها حل مشکل مراجعه‌کننده است. در حالی که رمالان که افراد بی‌سواد و کلاهبردار هستند، فقط قصد سوءاستفاده از مردم را دارند و شاهد هستیم که بعضا اتفاقات ناخوشایندی هم در این مسیر برای مراجعه‌کننده‌ها می‌افتد و شرایطشان بدتر از قبل می‌شود. متاسفانه رجوع به متخصصان بالا نیست. چرا که مردم از طرفی منابع اجتماعی را خوب نمی‌شناسند و از سوی دیگر، بنا به دلایل مختلف، علاقه‌مند به کمک گرفتن از آنها نیستند.

ما حتی شاهد هستیم که بعضا افرادی با مدارک تحصیلی بالا همچون فوق لیسانس و دکتری هم، در دام رمال‌ها می‌افتند. این نشان می‌دهد که مدرک نشان‌دهنده سواد اجتماعی نیست و نیاز است تا نهادهای آموزشی بویژه آموزش و پرورش که بعد از خانواده، شخصیت افراد در آنجا شکل می‌گیرد و رشد می‌یابد، وارد عمل شود. رسانه ها، روحانیون و سایر مراجعی که می‌توانند امر اطلاع رسانی را انجام دهند و آگاهی مردم را در این زمینه بالا ببرند نیز باید فعالیت مستمر داشته باشند.

حسن موسوی‌چلک

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر