jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۰۲۹۵   ۲۷ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

معاون امور زراعت وزیر کشاورزی گفت: دولت به هیچ وجه قصد مداخله در کار کشاورزان را ندارد، بلکه مسئولیت ما حفاظت از تولید است.

به گزارش ایسنا، عباس کشاورز در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت کشاورزی اظهار کرد: در گذشته وارد کننده حدود 7 میلیون تن گندم بودیم و اکنون توان صادرات 3 میلیون تن گندم در کشور وجود دارد و افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات، کشاورزی دقیق و توسعه مکانیزاسیون توصیه هایی است که همواره به کشاورزان داشته ایم.

وی با بیان این که تولیدکنندگان ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی باید منتقل‌کننده دانش و کالاهای خود به کشاورزان باشند و به تشریح کاربرد و تناسب کالاهای تولیدی خود بپردازند، افزود: دولت به هیچ وجه قصد مداخله در کار کشاورزان را ندارد، بلکه مسئولیت ما حفاظت از تولید است.

وی ادامه داد: نیاز امروز کشور بهره وری حداکثر و ضایعات حداقل است که حضور در این نمایشگاه ها می تواند این زمینه را فراهم سازد.

همچنین قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان کمتر در بخش کشاورزی شناخته شده است، اظهار کرد: این استان را بیشتر در بخش صنعت و گردشگری می‌شناسند ولی فعالان عرصه کشاورزی می‌دانند که استان اصفهان در بخش کشاورزی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و تنوع محصولات کشاورزی در اصفهان خود گواه این موضوع است.

مهرداد مرادمند با اشاره به نامگذاری سال جاری و با بیان اینکه کشاورزی رکن اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: در سال زراعی گذشته بالغ بر 3 میلیون و 55 هزار تن محصولات زراعی، 569 هزار تن محصولات باغی و 280 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در استان تولید شده است. پیشرفت در مسائل دامپروری، گلخانه‌ای و روش‌های نوین آبیاری از جمله موارد قابل تحسین بخش کشاورزی استان است که اینها همه نشان‌دهنده ظرفیت بالای استان در بخش کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا از سال 92 و با وجود مشکلات خشکسالی بالغ بر 16 میلیون و 488 هزار تن در بخش کشاورزی تولید داشتیم.

وی با اشاره به افتتاح اولین نمایشگاه تجزیه مواد کود و سم گفت: نمایشگاه بستر مناسبی برای عرضه محصولات در یک رقابت سالم است در بخش نهاده‌ها بویژه کود و سم دولت با تدبیر و اجرا گام‌های موثری برداشته است. زمانی گفته می‌شد مصرف کود ما بالاتر از میانگین جهانی است و پیش از این در مصرف کود توازن نداشتیم اما اکنون توازن بهتری برقرار شده و در حال حاضر می‌گویند نصف میانگین جهانی کود مصرف می‌کنید. وقتی کشاورز با کمبود آب مواجه است بدون شک تمایل به مصرف کود نیز کمتر می‌شود، هر چند جایگزینی کودهای ریزمغذی نیز تاثیر داشته است بنابراین ایجاد توازن در این راستا بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه شمشیر بخش کشاورزی آّب است، تصریح کرد: بارگذاری‌های زیادی در رودخانه زاینده‌رود انجام شده که این امر به بخش کشاورزی و سفره‌های زیرزمینی فشار وارد می‌کند.

همچنین مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان اظهار کرد: به دلیل ارتباط مستقیم و اهمیت وافر کشاورزی پایدار، توسعه و خودکفایی کشور، فعالان این بخش باید با مجهز ساختن خود به دانش روز و تکنولوژی موجود حداکثر بهره وری را حاصل سازند.

رسول محققیان افزود: برگزاری 3 سمینار آموزشی، همزمان با این نمایشگاه شامل سمینار «کشاورزی دقیق» ، «طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیر‌زمینی» و«سیمای آب و آبیاری در استان اصفهان» از برنامه‌های دیگر این نمایشگاه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در نمایشگاه 110مشارکت کننده از استان های تهران، اصفهان، چهارمحال و بختیاری،گیلان خراسان رضوی، البرز،آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی ،یزد،مرکزی، زنجان، قزوین، قم، کرمانشاه، مازندران، همدان، فارس، سمنان و کردستان گرد هم آمدند تا این رویداد را همراهی‌کنند. همچنین نمایندگی کشورهای ایتالیا، ژاپن، چین، ترکیه، هلند و سوئیس در این نمایشگاه حضور داشتند.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، پانزدهمین نمایشگاه تکنولوژی کشاورزی و صنعت در نمایشگاه بین المللی اصفهان با حضور 110مشارکت کننده
برگزار شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها