رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد:

عزیمت بیش از 2 میلیون ایرانی به کربلا

«سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به عزیمت بیش از دو میلیون زائر ایرانی اربعین به کربلا به زائران توصیه کرد برگشت خود به کشور را مدیریت کنند.
کد خبر: ۹۷۰۱۱۶
عزیمت بیش از 2 میلیون ایرانی به کربلا

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سازمان حج و زیارت، اوحدی جمعه شب درخصوص وضعیت مرزهای کشور با توجه به سفر زائران اربعین گفت: به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته اخیر بازدیدی از مرزهای چذابه و مهران داشتیم و شاهد بودیم که در قرارگاه ها و موکب ها خدمات خوبی به زائران ارائه می شود.

وی با بیان اینکه امسال در این ایام شاهد دو حماسه بودیم، افزود: حماسه اول حضور حماسی و میلیونی زائران اربعین بود و حماسه دوم ایثار و گذشت و خدمات خالصانه همه عوامل اجرایی در همه دستگاه ها و نیروهای مردمی و خودجوش در خدمت رسانی به زائران اربعین است.
رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا روح مردمی مراسم پیاده روی اربعین حفظ شود، تصریح کرد: اگر بخواهیم به این مراسم قالب دولتی دهیم، قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد.
اوحدی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند «فاجعه منا نباید فراموش شود»، اعلام کرد: امسال سه موکب مزین به نام شهدای مظلوم منا در سه مرز کشور و دو موکب در نجف و کربلا برپا شده است که خدمات مناسبی به زائران اربعین ارائه می کند.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ازدحام زائران در مرزها از تلاش های همه دستگاه های خدمت رسان به ویژه نیروی انتظامی، سپاه، بسیج، استانداری و شهرداری های استان خوزستان و ایلام قدردانی کرد.
اوحدی ادامه داد: روز سه شنبه بازدیدی از مرز مهران داشتم، شرایط در آنجا کمی متفاوت بود، متاسفانه برخی از زائران با وجود توصیه های مکرر، بدون روادید به مرز آمده بودند و حضور این جمعیت باعث کندی عبور زائران شده بود و از طرفی دولت عراق اجازه ورود به زائران بدون مدارک معتبر و لازم را نمی داد و در حال حاضر شاهد بسته شدن مرز از طرف عراق هستیم اما مرزهای چذابه و شلمچه مشکلی وجود ندارد.
رئیس سازمان حج گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه شنبه در بازدید از مرز مهران در تماس های مکرر موضوع فوق را پیگیری کردند و قرار شد در جلسه هیئت دولت موضوع مطرح و چاره اندیشی شود.
اوحدی گفت: بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین، یک آمایش استانی بر اساس جمعیت استان ها و تقسیمات کشوری صورت گرفت و مقرر شد، 42 درصد زائران از مرز مهران، 33 تا 35 درصد از مرز شلمچه و بقیه جمعیت نیز از مرز چذابه اعزام شوند که این موارد در سامانه سماح نیز لحاظ شده بود.
رئیس سازمان حج و زیارت به صدور دو میلیون روادید برای زائران ایرانی اربعین اشاره داشت و گفت: امروز (جمعه) نیز در برخی از 16 دفتر کنسولگری برای گذرنامه های باقیمانده روادید صادر می شود.
رئیس کمیته اعزام اربعین، صدور دو میلیون روادید برای زائران ایرانی اربعین توسط 16 دفتر کنسولگری عراق را اقدامی بزرگ، ستودنی و یک رکورد در میان کنسولگری های کشورها در ایران توصیف کرد.
وی با بیان این مطلب که در ابتدا در ستاد اربعین مصوب شده بود که ثبت نام زائران اربعین فقط در سامانه سماح انجام گیرد، توضیح داد: این سامانه کانال امنی برای ثبت نام زائران اربعین بود و بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر از زائران اربعین در سامانه ثبت نام و روادید خود را دریافت کرده اند.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در برخی رسانه ها اعلام می شود که مبلغ بیمه زائران اربعین به حساب سازمان حج ریخته می شود، تصریح کرد: قرارداد بیمه توسط وزارت کشور بسته شده و مبالغ بیمه یک ریالش هم وارد سازمان حج و زیارت نمی شود و به صورت مستقیم به بیمه طرف قرارداد، داده می شود. همچنین مبالغ مربوط به هلال احمر مستقیما به حساب آن نهاد واریز می شود و سازمان حج و زیارت صرفا یک بستر نرم افزاری فراهم کرد که به 2300 دفتر خدمات زیارتی در سراسر کشور به آن متصل بود.
اوحدی با اشاره به تلاش شبانه روزی همکاران انفورماتیک این سازمان برای فراهم آوردن بستری مناسب برای ثبت نام زائران ادامه داد: حدود 700 هزار نفر از زائران اربعین خارج از سماح ثبت نام کرده اند که اطلاعاتی از آنها نداریم. این در حالی است که برای ثبت نام کنندگان سماح می دانستیم که اینها چه روزی و از چه مرزی عازم عراق می شوند و چه روزی و از چه مرزی به کشور باز می گردند و اطلاعاتی که از زائران داشتیم به برنامه ریزی ها و مدیریت عملیات کمک شایانی داشت.
این مقام مسئول گفت: 30 درصد ثبت نام کنندگان سماح را خانم ها و 70 درصد را آقایان تشکیل می دادند و این آمار تفکیکی و اطلاعاتی از این دست را در سامانه سماح داریم که به برنامه ریزی های همه دستگاه ها در ارائه خدمات به زائران کمک خواهد کرد.
رئیس سازمان حج و زیارت درخصوص بازگشت زائران اربعین به کشور توضیح داد: بر اساس آمار سامانه سماح مشخص است که روز دوم، پنجم و دهم آذرماه ماه امسال ، بالاترین حجم زائران ورودی به کشور را خواهیم داشت و مشخص است که در این سه روز از هر مرز چه تعداد زائر وارد کشور می شود که این اطلاعات تنها مربوط به زائرانی است که در سماح ثبت نام کرده اند.
وی افزود: حتی در جلساتی که داشتیم، تأکید کردیم که اطلاعات زائرانی که در سماح ثبت نام نکرده اند نیز وارد این سامانه شود که این اطلاعات در اختیار کمیته قرار گیرد که متاسفانه این امر اتفاق نیفتاد.
رئیس سازمان حج و زیارت خواستار مدیریت زائران اربعین به کشور شد و گفت: از دیروز 150 هزار نفر از مرز مهران به کشور بازگشته اند و 150 هزار نفر از مرز شلمچه و بیش از 100 هزار نفر از زائران اربعین از مرز چزابه به کشور بازگشته اند که این مدیریت سفر بیانگر هوشمندی مردم است.
رئیس سازمان حج به اقدام شایسته نیروی انتظامی در تفاهم با ستاد عمره و عتبات داشگاهیان برای تسهیل در امر اعزام دانشجویان اشاره کرد و گفت: با این اقدام 30 هزار دانشجو بدون وثیقه و تنها با تعهد ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان به زیارت اربعین مشرف شدند.
وی گفت: امروز شاهدیم که مراسم پیاده روی اربعین مختص قشر خاصی از مردم نیست و این مراسم تبدیل به یک همایش بزرگ آزادی خواهی و دفاع از ارزش ها و همایش وحدت جهانی برای مردمی که از ظلم و ستم استکبار به ستوه آمده اند، تبدیل شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت به زائران اربعین دارای روادید که در مرز مهران منتظر هستند، توصیه کرد که خود را برای عزیمت به عراق به مرزهای شلمچه و چذابه برسانند به دلیل اینکه شرایط در مرزهای جنوبی کشور مساعد است.
وی با بیان اینکه روزانه 80 هزار فقره گذرنامه توسط نیروی انتظامی صادر و روادید زائران در کمتر از 24 ساعت صادر می شد، به زائران بدون روادید و گذرنامه توصیه کرد که به قوانین و مقررات دو کشور احترام بگذارند.
اوحدی همچتین با توجه به اینکه اغلب مراجع رسیدن به کربلا و دادن سلام به امام حسین(ع) را برای زیارت اربعین کافی دانسته اند، به زائران توصیه کرد: برگشت خود به کشور را مدیریت کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها