jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۹۴۹۴۶۰   ۰۵ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۸:۲۱

خبرگزاری کیودوی ژاپن روز یکشنبه به نقل از محمد جواد ظریف، وزیرخارجه ایران اعلام کرد که آمریکا قول داده است آن دسته از بانک های اروپایی که انجام عملیات های بانکی با بانک های ایران را تسهیل کرده اند، را تنبیه نکند.

آمریکا قول داد بانک های اروپایی را تنبیه نکند

به گزارش جام جم آنلاین،‌ ظریف در یک گفت وگوی اختصاصی با کیودو در نیویورک گفت که وی در دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از وی وعده و اطمینان گرفته است که تلاش بیشتری را برای رفع نگرانی های بانک های اروپایی در این خصوص انجام دهد.

وی در این خصوص گفت: اگرچه آمریکا مدعی است همه غیرآمریکایی ها را تشویق کرده است با ایران کار تجاری انجام دهند، اما ما معتقدیم این میزان اقدام کافی نیست بلکه از آنها می خواهیم اقدامات بیشتری را برای متقاعد کردن و در واقع رفع نگرانی های نهاهای خارجی به ویژه بانک ها برای انجام فعالیت های اقتصادی با ایران انجام دهند.

در ژوئیه (تیرماه) سال گذشته بود که ایران و گروه 1+5 با انجام یک توافق جامع (برجام) بر سر محدود سازی برنامه هسته ایران، موافقت کردند در مقابل امضای آن تحریم های اقتصادی و بانکی علیه ایران را لغو کنند.

هفت کشور دخیل در آن توافق، حتی هفته گذشته برای رفع نگرانی های ایران در خصوص بندهایی از آن قرارداد، نشستی را در نیویورک برگزار کردند.

اما پس از 8 ماه از امضای برجام، ایران آمریکا را متهم می کند به اینکه به تعهدات و وعده های خود در این توافق عمل نکرده و از دیگر کشورهای های امضاء کننده برجام می خواهد برای حل این مسله یک نشست سطح بالا دیگر برگزار کنند.

اما وزیر خارجه ایران در این مصاحبه گفت که جان کری در آن دیدار اشاره کرد که در نشستی که در ماه مه (اردیبهشت) با مدیران اجرایی 9 بانک اروپایی در لندن داشته است به آنها قول داد که واشنگتن هیچ یک از بانک هایی که با ایران عملیات مالی انجام داده اند را تنبیه نکند.

اگرچه طبق برجام آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه ژانویه (دی ماه) تحریم ها علیه ایران را برداشتند اما برخی تحریم های آمریکا از جمله منع مبادلات بانکی دلاری با ایران در سیستم بانکی و مالی آمریکا هنوز برطرف نشده اند، موردی که همچنان خشم همه بازرگانانان و سرمایه گذاران علاقمند به همکاری با ایران را به سبب ترس از تحمل جریمه های سنگین از سوی آمریکا را همراه خود دارد.

به گفته محمد جواد ظریف، از آنجایی که امروزه بسیاری از بانک های اروپایی تمایلی به انجام معاملات با ایران ندارند، به همین دلیل از آمریکا انتظار داریم تلاش های جدیدی را برای رفع نگرانی های آنها انجام دهد، چرا که ما امروزه بیشتر مایلیم با بانک های ژاپنی، چینی و کره جنوبی و حتی آندسته از بانک ها کوچکتر و متوسط اروپایی که با ایران طرف هستند، معامله و کار مالی انجام دهیم.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه از شرکت های ژاپنی خواست امور تجاری و اقتصادی خود با ایران را با جدیت بیشتری پیگیری کنند به ویژه اینکه ایران بیش از همه مایل به خرید هواپیماهای مسافربری کوچک از شرکت میتسوبیشی ژاپن است به ویژه پس از آنکه دولت آمریکا شرکت های هواپیما سازی آمریکایی را از انجام معامله با ایران منع کرده است.

ظریف در این خصوص افزود: ما قصد داریم با ژاپن کار کنیم و به مبادلات دوجانبه خود با ژاپنی ها ادامه دهیم، چرا که ژاپن همواره از شرکای تجاری عمده ایران بوده و چون تاکنون همکاری های بسیار خوبی با آنها داشتیم امیدواریم همچنان به آن همکاری ها ادامه دهیم.

براساس این گزارش، دولت ژاپن در ژانویه (دیماه) گذشته تحریم های خود علیه ایران را برداشته و با امضای یک قرارداد سرمایه گذاری دوجانبه در ماه فوریه (بهمن ماه) با ایرانی ها به شرکت های ژاپنی اجازه داده است تا با انجام معاملات با همتایان ایرانی خود در رقابت برای دسترسی به بازار ایران، راحت تر عمل کنند.

در ماه فوریه بود که حتی بانک دولتی همکاری های بین المللی ژاپن و شرکت صادرات و بیمه سرمایه گذاری نیپون نیز یک اعتبار 10 میلیارد دلاری برای انجام معاملات با ایران تخصیص دادند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر