jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۱۳۷ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

تذکرهای کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور در جلسه علنی دیروز مجلس قرائت شد که از جمله آنها، تذکر 103نماینده به رئیس‌جمهور درباره اجرای برجام بود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،‌ این نمایندگان در تذکر خود به رئیس‌جمهور، خواستار تعیین ضرب‌الاجل تجدیدنظر در اقدامات داوطلبانه و از سرگیری تمامی فعالیت‌ها در چارچوب ان.پی.تی بر اساس قانون اقدام متقابل و متناسب دولت در اجرای برجام در صورت عدم استرداد دارایی‌های سرقت شده ایران و ادامه شیطنت‌ها و تهدیدها، کارشکنی و عدم پایبندی آمریکا به رفع تحریم‌ها و ایجاد فضای روانی مسموم در اجرای برجام شدند.

در شرح این تذکر آمده است: در حالی که جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود یکجا عمل کرده است و قرار بود براساس بندهای 7،13و14 ضمیمه 5 برجام، طرف مقابل به تعهدات خود در بندهای 16 و 17 همان پیوست در روز اجرا عمل کند بدعهدی‌ها، کارشکنی‌ها و ممانعت در اجرای برجام طی سه ماهه گذشته از سوی آمریکایی‌ها مغایر صریح بند 3 قانون اقدام متقابل و متناسب دولت در اجرای برجام است که در فرمان 9 بندی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

نمایندگان در این تذکر تصریح کرده‌اند: نظر به این‌که آمریکا بر بدعهدی خود پا می‌فشارد و عملا در رفع تحریم‌ها و مبادلات بانکی و برگشت دارایی‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران، کارشکنی می‌کند و بنا به اظهار رئیس‌کل بانک مرکزی به علت کارشکنی آمریکایی‌ها، برجام تاکنون تقریبا هیچ دستاورد اقتصادی برای ملت ایران در بر نداشته است، شرایط موجود ایجاب می‌کند طی ضرب‌‌الاجل معینی به آمریکایی‌ها اتمام حجت شود که در صورت ادامه کارشکنی‌ها و عادی نشدن مبادلات مالی و بانکی و عدم استرداد دارایی‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران و اعمال تحریم‌های جدید، اقدامات داوطلبانه متوقف و جمهوری اسلامی ایران تمامی فعالیت‌های خود را کمافی‌السابق در چارچوب ان.پی.تی از سر خواهد گرفت.

ارائه گزارش کمیته ویژه دستبرد 2 میلیارد دلاری آمریکا

همزمان با این تذکر، سیدعباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه دیروز در خصوص پرونده بررسی دو میلیارد دلار اموال مصادره شده ایران از سوی آمریکا گفت: در این رابطه پیگیری‌های حقوقی توسط دولت در حال انجام است.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز دیروز در نشست خبری خود درباره پیگیری موضوع دستبرد دو میلیارد دلاری آمریکای به اموال ایران، توضیح داد: کمیته کشوری که برای بررسی این موضوع تشکیل شده بود، جلساتش را برگزار کرد و بررسی‌هایش را انجام داد و نتیجه این بررسی‌ها را به رئیس‌جمهور ارائه کرد.

گزارشی از این بررسی‌ها نیز به جلسه صبح دیروز شورای عالی امنیت ملی ارائه شد که پس از جلسه این شورا، نتیجه بررسی‌ها و اقدامات در قالب بیانیه‌ای منتشر می‌شود.

وی در این نشست یادآور شد: مجموعه دیپلماسی کشور در تلاش است تا مشکلات در مسیر اجرای برجام هر چه سریع‌تر برطرف و امکان استفاده بهینه ایران از نتایج عملی برجام هر چه بیشتر فراهم شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر