jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۵۶۰۲   ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

گوزن زرد مادر و بچه‌ای که در شکم داشت، کشته شدند، پروژه احیای گوزن در لرستان شکست خورد، اما آب از آب تکان نخورد. دریغ از ذره‌ای حس مسئولیت‌پذیری که منجر به عذرخواهی یا استعفای مقامی مسئول یا آنهایی شود که در سخنرانی‌هایشان سنگ حیات‌وحش کشور را به سینه زده و آنها را جزو دارایی‌های عمومی می‌دانند، اما هنگام انجام وظیفه و امانتداری به شکلی برخورد می‌کنند که گونه‌های در معرض خطر انقراض به آسانی تلف می‌شوند.

در این میان برخی پا را از این فراتر گذاشته و در قبال مرگ گوزن زرد بهانه‌هایی می‌آورند که حکم عذر بدتر از گناه را دارد؛ آن طور که دیدبان محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران روایت کرده مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان گفته استرس زیاد بر اثر ازدحام بازدیدکنندگان سبب مرگ گوزن زرد باردار شده، اما کارشناسان معتقدند چنین علتی مبنای علمی ندارد.

علاوه بر این، خبرگزاری میزان نیز از قول مدیرکل دامپزشکی استان لرستان نوشته پرتاب سنگ از سوی بازدیدکنندگان و برخورد گوزن به فنس‌ها و شکستن گردن، علت مرگش در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد است. آن‌طور که او توضیح داده گونه‌های جانوری در این باغ‌وحش در شرایط نامناسبی نگهداری می‌شوند، برای نمونه 9 شیر آفریقایی در محلی با مساحت 80 متر و در جایی نگهداری می‌شوند که برای یک شیر نیز مناسب نیست.

مساله اینجاست که مدیرکل دامپزشکی استان لرستان گفته زمانی که این باغ‌وحش توسط شهرداری احداث شد از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست بر نحوه ساخت آن هیچ‌گونه نظارتی نشد و بناچار مسئولیت نظارت بر این باغ‌وحش به‌عهده اداره دامپزشکی قرار گرفت، به همین خاطر او از مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست خواسته نسبت به تعطیلی باغ‌وحش اقدام کنند یا به عنوان متولی حیات‌وحش کشور، اداره این باغ‌وحش را به‌عهده گیرند.

حدود شش سال پیش بود که مسئولان چهار گوزن زرد را با هدف اجرای پروژه احیای گوزن زرد به لرستان منتقل کردند، اما در این مدت یک گوزن نر در سال 93 به شکل مشکوکی تلف شد و گوزن دیگری نیز به علت بیماری جان داد، با مرگ گوزن آبستن نیز اکنون فقط یک گوزن زرد نر در لرستان باقی مانده که با توجه به شرایط نباید امیدی به زنده ماندنش داشت.

مرور این اتفاق‌ها و اظهارنظر‌هایی که تاکنون دراین باره منتشر شده بخوبی شرایط حاکم بر محیط‌زیست کشور و حیات‌وحش آن را به تصویر می‌کشد که در آن تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها در مقام حرف دغدغه محیط‌زیست را دارند، اما هنگام عمل دچار فراموشی می‌شوند.

مهدی آئینی

جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر