jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۴۸۴ ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

خبرسازی جذب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پس از برجام همانند گشایش هزار ال‌سی در روز تعطیل از جمله تلاش‌هایی است که برای مثبت نشان دادن برجام و بزرگنمایی آن انجام می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، برخی رسانه‌های حامی دولت به نقل از رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی خارجی از جذب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در پسا برجام خبر داده‌اند.

توافق هسته‌ای از 26 دی سال گذشته به اجرا گذاشته شد و بر اساس این گفته طی کمتر از سه ماه هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کشور شده است.

اما آنچه رسانه‌های حامی دولت از آن به عنوان جذب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی خبر داده‌اند در واقع تصویب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روی کاغذ است.

روال کار به این شکل است که شرکت‌هایی که می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، طرح خود را به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ارائه می‌کنند و با تصویب طرح مزبور توسط این سازمان یکی از شرایط سرمایه‌گذاری آن شرکت در ایران محقق می‌شود، نه این که سرمایه‌ای در کشور جذب شده باشد.

بر این اساس، تصویب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی به معنای جذب و حتی قطعی شدن این مقدار سرمایه‌گذاری نیست، زیرا تصویب طرح سرمایه‌گذاری یک شرکت توسط دولت ایران، الزامی را برای آن شرکت ایجاد نمی‌کند و شرکت مزبور می‌تواند به سرمایه‌گذاری اقدام نکند یا مبلغ کمتری را وارد کند.

آمار میزان جذب قطعی سرمایه‌گذاری خارجی کشورها هر ساله از سوی سازمان بین‌المللی آنکتاد منتشر می‌شود و گزارش‌های این سازمان نشان می‌دهد طی شش سال منتهی به سال 2014، بالاترین رقم جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی توسط ایران مربوط به سال 2012 بوده و در این سال 4.6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری قطعی در کشور انجام شده است.

ایران در سال 2014 توانسته بود دو میلیارد و 105 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کند. سال 2014 نخستین سال کامل کاری برای دولت یازدهم بود. میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور طی سال 2014 نسبت به سال قبل از آن 31 درصد کاهش داشت. ایران در سال 2013 نیز سه میلیارد و 50 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده بود.

گزارش جدید آنکتاد در مورد میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران طی سال گذشته در اواخر فصل بهار یا اوایل تابستان منتشر خواهد شد.

محمد خزایی، رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی در اظهارات خود از تصویب و نه جذب هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور خبر داده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر