jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۸۰۸۹۰   ۲۲ بهمن ۱۳۹۴  |  ۱۳:۱۲

رئیس انجمن اورولوژی ایران گفت: اغلب مردان ایرانی به فکر سلامت‌شان نیستند و بیماری‌های کلیوی از جمله سنگ کلیه در مردان سه برابر زنان است، همچنین ششم اسفند هرسال مصادف با روز ملی سلامت مردان در کشور است و ویزیت‌های اورولوژیست‌ها برای مردان رایگان است.

روزی که ویزیت برای مردان رایگان است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از انجمن اورولوژی ایران، عباس بصیری با بیان اینکه سنگ‌های ادراری و پروستات از شایع‌ترین بیماری‌های مردانه است، اظهار داشت: متأسفانه بسیاری از مردان زمانی به پزشک و درمان مراجعه می‌کنند که فرصت‌های طلایی درمان ارزان و کم‌عارضه را از دست داده‌اند.

وی که در آستانه برگزاری «روز ملی سلامت مردان» ــ ششم اسفند ــ سخن می‌گفت، عنوان کرد: با توجه به شیوع انواع بیماری‌های مردانه در کشور و کم‌توجهی اغلب مردان به سلامتی‌شان، روز ملی سلامت مردان به‌عنوان یک روز سمبلیک و برای توجه مردم و مردان به سلامتی‌شان در نظر گرفته شده است.

بصیری تأکید کرد: متأسفانه در تمام دنیا و به‌ویژه در ایران مردان بین آحاد جامعه کمترین اهمیت را به سلامتی خود می‌دهند و زمانی برای درمان و اقدام پزشکی مراجعه می‌کنند که در شرایط پیشرفته و نهایی بیماری هستند.

این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار ادامه داد: از طرفی دیگر مردان در جامعه ما نقش مؤثرتری را در تأمین معیشت زندگی خانوار به‌عهده دارند و به‌دلیل اشتغالات آنها توجه به سلامتی مغفول باقی می‌ماند.

وی عنوان کرد: این روز اهمیت به‌سزایی دارد که مردان امر پیشگیری را بیشتر رعایت کنند تا در صورت بروز علائمی از یک بیماری خاص خیلی سریع برای درمان مراجعه کنند نه زمانی که کار از کار گذشته است.

شایع‌ترین بیماری‌های مردان در اورولوژی

بصیری شایع‌ترین بیماری در حیطه بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار را بیماری‌های سنگ‌های ادراری و پروستات دانست.

وی تأکید کرد: شیوع بیماری سنگ کلیه در مردان 2 تا 3 برابر بیشتر از خانم‌ها بوده و در عین حال بیماری اذیت کننده؛ دردناک و با عوارض بسیاری است به‌گونه‌ای که در مراحل حاد بیمار را زمین‌گیر می‌کند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران افزود: بیماری پروستات نیز یکی دیگر از بیماری‌های شایع مردانه است که در سنین بالای 50 سال خودش را به‌صورت بزرگ شدن پروستات و با اشکالاتی در مسیر ادرار نشان می‌دهد که به آن بزرگی خوش‌خیم پروستات گفته می‌شود.

وی افزود: گاهی اوقات بین 10 تا 15 درصد از این موارد می‌تواند سرطانی باشد، اما اکثر اوقات بزرگی خوش‌خیم پروستات است؛ حال آنکه نوع دفع و جریان ادرار، قطره قطره شدن و تکرر ادرار در شب بعضأ منجر به بی‌اختیاری و بی‌خوابی بیمار می‌شود که این عوامل اذیت کننده است.

این اورولوژیست تصریح کرد: در سنین جوانی هم پروستات می‌تواند با ابتلا به التهاب و عفونت منجر به سوزش و تکرر ادرار، دردهای شکمی و... بروز کند که این بیماری هم به‌نسبت شایع است.

ششم اسفند هر سال مصادف با روز ملی سلامت مردان در کشور است که در همین راستا برنامه‌های مختلفی در زمینه اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی مردم و نیز ویزیت‌های رایگان اورولوژیست‌ها از سوی انجمن اورولوژی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها