Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
ورزشی ورزش های توپی کد خبر: ۸۷۸۳۶۰ ۱۳ بهمن ۱۳۹۴  |  ۰۹:۳۷

تنیسور صرب سال به سال بهتر می شود و این مساله برای هواداران رشته تنیس معانی زیادی دارد.

نواک جوکوویچ؛در مسیر اسطوره شدن


سایت جام جم ورزشی ، در فینال ملبورن، دقیقا همان اتفاقی رخ داد که از ابتدا هم قابل پیش بینی بود. نواک جوکوویچ رفته رفته تنیس را برای خود قابل پیش بینی کرده است و این قابل پیش بینی بودن تنیس در عصر مدرن این رشته ورزشی، برای دومین بار است که در تمامی رقابت ها رخ می دهد. نواک جوکوویچ را دوست داشته باشید یا نه، تفاوتی در اصل قضیه ایجاد نمی شود.
او راهی را آغاز کرده که در نهایت می تواند به قله هایی عجیب و غریب ختم شود. ملبورن 2016 سومین گرند اسلمی بود که جوکوویچ به طور پیاپی آن را فتح می کرد. قصاب صرب سال گذشته نیز از چهار گرند اسلم فصل، موفق شده بود به جز پاریس، در مابقی عنوان قهرمانی را با اقتداری عجیب و غریب تصاحب کند. نواک جوکوویچ اکنون در 28 سالگی 11 بار قهرمان گرنداسلم شده و فرم بدنی و آمدگی ذهنی اش به ما می گوید که فعلا نیز قصد ترک افتخار را ندارد.

اقتدار نواک جوکوویچ طی تقریبا 1 سال و نیم گذشته در دنیای تنیس ناخودآگاه هواداران این رشته ورزشی را یاد دوران اوج باور نکردنی راجر فدرر می اندازد. دورانی که اسطوره سوییسی تنیس را تبدیل به ورزشی قابل پیش بینی برای خود کرده بود. بازه زمانی راجر فدرر البته بسیار طولانی تر است. به همین دلیل هم است که او «راجر فدرر» است. از ملبورن 2004 تا ملبورن 2010، راجر فدرر به جز در پاریس، در سایر نقاط مهم دنیا، تنیس را برای خود تبدیل به ورزشی قابل پیش بینی کرده بود. کنترل، دقت و تمرکز او بر دنیای تنیس، کاملا خیره کننده بود. حالا اما نواک جوکوویچ چنین وضعیتی دارد. 1 سال و نیم است که کنترل او بر دنیای تنیس، اختیار او بر دنیای تنیس، کاملا تنه به تنه دوران راجر فدرر می زند. نواک جوکوویچ هم البته در یک مورد، با راجر فدرر تفاهم دارد: پاریس.

فدرر تا سال 2009 موفق به فتح رولند گاروس نشده بود و امروز نواک جوکوویچ هم فقط و تنها فقط همین یک گرنداسلم را در تالار افتخارات خود کم دارد. همین یک عنوان است، که می تواند اختیار، کنترل و تمرکز جوکوویچ را بر دنیای فعلی تنیس، تمام کند. مسئله ای که با این فرم، تمامی شرط بندان معروف دنیا، از هم اکنون برای تحققش در پاریس 2016، شرط بندی خواهند کرد.

دیروز در ملبورن، در فینال گرنداسلم تنیس، همان اتفاقی رخ داد که از ابتدا هم قابل پیش بینی بود. دقیقا با همین میزان اقتدار و با همین میزان صلابت: پیروزی 3-0 جوکوویچ بر اندی ماری. نواک جوکوویچ را دوست داشته باشید یا نه، او طی 1 سال و نیم گذشته حیطه اختیاراتش بر دنیای تنیس استثنایی بوده است. در هر کورت و مقابل هر حریفی، او شماره 1 است و این مسئله پیش از این فقط و تنها فقط در عصر مدرن دنیای تنیس، برای راجر فدرر مصداق داشته است.
شهاب شهابی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب فرهاد مجیدی یک انتخاب منطقی برای استقلال نبود. احساسی او را انتخاب کردند، درست مثل همین حالا که دارند احساسی و به خاطر فشار تماشاگر، آندره‌آ استراماچونی را سرمربی استقلال می‌کنند.

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر