jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۵۹۴۶۲   ۰۴ آذر ۱۳۹۴  |  ۱۱:۲۲

محققان به منظور بررسی اثر بخشی روش های درمانی، موفق به رشد دوبعدی تومور با استفاده از ماده ژنتیکی بیمار شدند.

رشد دوبعدی تومور با ماده ژنتیکی بیمار

اثر بخشی دارو روی افراد مختلف متفاوت است. گاهی برخی تومورها به داروهای رایج شیمی درمانی یا پرتو درمانی پاسخ نمی دهند و فرآیند درمان پیچیده می شود.

محققان دانشگاه تورنتو به منظور بررسی بهترین شیوه درمان، با استفاده از ماده ژنتیکی بیمار موفق به رشد دو بعدی تومور شدند.

ماده ژنتیکی یک سلول یا یک ارگانیسم، به مواد موجود در «هسته و میتوکندری» گفته می شود که نقش اساسی در تعیین ساختار و ماهیت سلول دارد.

این بافت دوبعدی شبیه به یک نوار باریک است و با استفاده از داربستی از جنس کلاژن تولید می شود.

به گزارش ایرنا، می توان این نوار دوبعدی را مانند نوار چسب به دور یک هسته فلزی پیچید و تومور سه بعدی ایجاد کرد بنابراین امکان مطالعه تومور دوبعدی و سه بعدی وجود دارد.

به دلیل اینکه این بافت دو بعدی از ماده ژنتیکی بیمار است، می توان اثر بخشی داروی های مختلف را در محیط آزمایشگاهی بررسی کرد.

برای مثال، زمانی که این مدل در برابر پرتو درمانی قرار می گیرد، لایه های بیرونی که بیشترین اکسیژن را دارند، بهتر به درمان پاسخ می دهند و لایه های داخلی در برابر درمان مقاوم می مانند.

این دستاورد بهترین روش تجزیه و تحلیل زیست شناسی سلول های سرطانی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها