jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۲۴۹۷   ۱۴ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۰:۳۱

محققان انگلیسی در حال ساخت و توسعه دستگاهی هستند که با استفاده از تست بارداری خانگی بتوان به سلامت مادر و جنین پی برد.

تشخیص خانگی سندرم داون و دوقلو بودن جنین

پیش بینی بیماری های جنین می تواند به حفظ سلامت مادر و جنین کمک به سزایی کند. محققان انگلیسی در حال ساخت دستگاهی برای پیش بینی سندروم داون، سقط جنین و همینطور دوقلوزایی هستند که می تواند سلامت مادر و جنین را تضمین کند. مادران با استفاده از تست بارداری خانگی می توانند احتمال ابتلای نوزاد خود به بیماری های مختلف را پیش بینی کرده و درصدد رفع یا درمان آنها برآیند.

به گزارش مهر، این روش MAP نام داشته و با استفاده از پروتئین موجود در ادرار مادر می توان تعداد غیرطبیعی کروموزم ها در سلول جنین یا احتمال بارداری که منجر به سقط جنین شود را پیش بینی کرد.

Stephen Butler، سرپرست این پروژه تحقیقاتی می گوید: « آزمایشات و دستگاه هایی که تاکنون داشتیم قادر به بررسی و انتقال چنین داده هایی نبودند، در صورتی که والدین با در اختیار داشتن اطلاعاتی جامع و کامل می توانند درباره آینده فرزندشان که ممکن است با ناهنجاری های بسیاری متولد شود، بهتر تصمیم گیری کنند.»

این روش شبیه به غربالگری در IVF است. این دستگاه علاوه بر پیش بینی سندروم داون، قادر به بررسی ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت دوران بارداری، عدم رشد مناسب جنین، سرطان و ... در مادر و جنین است.

محققان در این مطالعه ۱۰۰۰ نمونه را مورد بررسی قرار دادند. بنا به گزارشات منتشر شده، این دستگاه در بیش از ۷۰ درصد موارد احتمال ابتلا به سندروم داون در جنین را صحیح تشخیص داده بود.

محققان انگلیسی معتقدند برای استفاده از این دستگاه حداقل باید ۸ هفته از دوره بارداری مادر سپری شده باشد و مادران برای اطمینان از تشخیص این دستگاه می توانند نتیجه آن را به آزمایشگاه ارسال کنند. این دستگاه جدید پس از انجام آزمایشات نهایی و حداکثر تا دو سال آینده وارد بازار فناوری خواهد شد و پیش بینی می شود به دلیل ساده بودن عملکرد آن با استقبال گسترده کاربران مواجه شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها