jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۵۱۴ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

هفته پیش اعلام شد که هواپیمای خورشیدی «ایمپالس 2» با عبور از عرض اقیانوس آرام موفق به شکستن دو رکورد پرواز تک‌نفره دنیا و همین‌طور رکورد پرواز با هواپیمای خورشیدی شده است.

این هواپیما که در آخرین مرحله از پرواز خود به دور زمین از فرودگاهی در ژاپن سفر طولانی خود به سوی دیگر اقیانوس آرام را آغاز کرده بود سرانجام پس از پنج روز پرواز بی‌وقفه و ثبت رکورد 120 ساعت پرواز بدون توقف ماموریت خود را به انجام رسانید. این هواپیمای عظیم از جمعه ۱۳تیر در هاوایی به زمین نشسته است. آندره بورشبرگ، خلبان سوئیسی این هواپیما بود که توانست از این سفر پنج روزه با حداقل خواب و با محدودیت در استفاده از خوراک و استراحت کافی از این سفر جان سالم به در ببرد. طی این سفر از باتری SI2 موجود در این هواپیما به مدت پنج روز بی‌وقفه استفاده شده بود.

این هواپیما با انرژی خورشیدی و به‌صورت تک‌خلبان از ایستگاه ابوظبی در ماه مارس سال جاری میلادی شروع به پرواز در دور دنیا کرد، اما فعلا قرار است این هواپیما تا اوایل ماه آگوست (اواسط مرداد) در هاوایی باقی بماند. تیم مهندسی هواپیمای خورشیدی ایمپالس 2 پس از چک کردن هواپیما در هاوایی از وارد آمدن آسیب جدی به بخش‌های خاصی از باتری این هواپیما خبر داد؛ به‌گونه‌ای که باتری‌های فعلی به تعمیر و تعویض نیاز پیدا کرده‌اند. آنها می‌گویند روکش عایق باتری‌ها بر اثر شدت گرما هنگام اوج گرفتن هواپیما در اولین روز از ژاپن در سفر به هاوایی آسیب دید. برای انجام این کار حداقل به دو تا سه هفته زمان نیاز است.

تیم مهندسی هواپیما می‌گوید، این وضعیت از نزدیک و در طول پرواز قابل رویت بود، اما هیچ راهی برای کاهش درجه حرارت در طول پرواز وجود نداشت؛ زیرا باید ارتفاع هواپیما در حین صعود روزانه به 28 هزار پا برسد تا مدیریت انرژی در طول شبانه‌روز امکان‌پذیر شود.

تیم مهندسی هواپیمای ایمپالس 2 که این روزها در حال رفع مشکل باتری هواپیماست، می‌گوید: به دنبال یافتن راه‌های مقابله با گرما و بهبود شرایط گرمایی و سرمایی در طول پروازهای طولانی هستند. فعلا هواپیما در هاوایی زمینگیر شده است و هر روز مردم زیادی از نزدیک از این هواپیمای رکوردشکن بازدید می‌کنند. زمانی که این هواپیما برای پرواز آماده شود سفر به کشورهای قاره آمریکا انجام خواهد شد که طی آن چند توقف کوتاه قبل از گذر از عرض اقیانوس اطلس و بازگشت به ابوظبی برنامه‌ریزی شده است.

دانش

بتول خالدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر