jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۳۴۴ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

بی‌تردید نظارت بر چاپ و انتشار کلام‌الله مجید یکی از امور مهمی است که باید به‌صورت جدی به آن توجه نشان داد، کتاب آسمانی و اعجازی که در طول قرن‌ها از هرگونه تحریفی مصون مانده و در خانه تمام مسلمانان با احترام حفظ و نگهداری می‌شود و درست به همین دلیل مسئولیت این نظارت دوچندان می‌شود.

اکنون متولی اصلی نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم در جمهوری اسلامی ایران سازمان دارالقرآن است. بر همین اساس هر ناشر، نهاد و دستگاهی که قصد چاپ قرآن کریم در کشور را داشته باشد باید از این سازمان مجوز بگیرد.

ناشرانی که قصد چاپ قرآن در جمهوری اسلامی ایران را دارند برای دریافت مجوز به سازمان دارالقرآن مراجعه می‌کنند و ما قرآن‌ها را در دو مرحله شامل قبل و بعد از چاپ قرآن به طور کامل مشاهده و بررسی می‌کنیم. بر همین اساس در مرحله اول قرآن‌ها از نظر نحوه کتابت، علامتگذاری و شیوه خوشنویسی بررسی می‌شوند و در صورت دریافت قابلیت چاپ، طی مراحلی مجوز چاپ را دریافت می‌کنند؛ اما ناشران حق توزیع و پخش قرآن را ندارند زیرا ممکن است حتی پس از چاپ، به علت مشکلات فنی اغلاطی وجود داشته باشد؛ به همین علت معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم در حد وسیع آنها را ارزیابی می‌کند.

با استمداد از حق تعالی و توکل به او، اکنون جمهوری اسلامی ایران دارای قوی‌ترین ساز و کار تصحیح قرآن کریم در جهان است به طوری که کشورهای دیگر قرآن خود را برای تصحیح به ایران می‌آورند. بر همین اساس طی سالیان گذشته جمعی از دولتمردان دیگر کشورها مثلا سنگال درخواست تصحیح و نظارت بر قرآن‌هایشان را داشته‌اند یا هم‌اکنون برخی از قرآن‌هایی که در کشور لبنان چاپ می‌شود دارای مجوز سازمان دارالقرآن است.

قرآن‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران چاپ می‌شوند از نظر شکل و اندازه متنوع بوده و در قطع کوچک یا بزرگ منتشر می‌شوند؛ ما به قرآن‌هایی که در قرن ششم و قرآن‌هایی که به خط نسخ، نستعلیق، ریحان، ثلث و... کتابت شده‌اند مجوز چاپ می‌دهیم.

همچنین بحث ترجمه و انتشار قرآن و صادرات آن به دیگر کشورهای اسلامی و غیراسلامی نیز از جمله برنامه‌هایی است که همواره جمهوری اسلامی در این زمینه پیشتاز بوده و در همین ارتباط تاکنون موفق به چاپ قرآن کریم و ترجمه آن به زبان‌های فارسی، ترکی، کردی، ترکی لاتین، آلمانی، اسپانیایی، سواحلی، تاجیکی، فرانسوی، چینی، ژاپنی و... شده‌ایم.

احمد حاجی‌شریف

معاون سازمان دارالقرآن

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر