jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۰۵۹۶۵   ۱۹ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۵:۱۵

گروهی از مهندسان انگلیسی وسیله نقلیه دوچرخی را ساخته‌اند که قادر است طول زمین فوتبال را در چشم برهم زدنی بپیماید. این وسیله مجهز به موتور جت (jet bike) که توسط تیم مهندسان آکسفوردشایر انگلستان به سرپرستی ریچارد براون توسعه یافته و Jet Reaction (واکنش جت) نام گرفته است می‌تواند با سرعت بیش از 644 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

دوچرخه‌سواری با سرعت جت!

به همین دلیل انتظار می رود سپتامبر امسال در رقابت های بانی وویل در ایالت یوتا واقع در آمریکا بتواند رکورد فعلی سریع‌ترین موتورسیکلت دنیا را که برابر با 605.69 کیلومتر بر ساعت است بشکند. این رکورد در سال 2010 و توسط تیمی از آمریکا به دست آمده بود. نیروی پیش رانش این وسیله نقلیه دوچرخ با موتور دستکاری شده بالگرد تامین می شود. برخلاف تمام دارندگان رکوردهای قبلی و بسیاری از برندگان احتمالی فعلی، این وسیله به‌طور مکانیکی و توسط زنجیر یا میله محرک حرکت می کند. به‌طوری که یک محور چرخان، گشتاور چرخشی نیرو را از موتور انتقال می‌دهد. به همین دلیل، عملکرد «واکنش جت» بیشتر از آن‌که شبیه به موتورسیکلت باشد به دوچرخه شباهت دارد. طول Jet Reaction برابر با 6.1 متر و وزن آن با احتساب سوخت و روغن 560 کیلوگرم است. ریچارد براون دراین‌باره توضیح داد: «بی‌شک سوار شدن بر این وسیله نقلیه خطرناک است. در واقع کل این پروژه درباره محاسبه خطرات است، اما چالش اصلی ما مهندسی کردن وسیله نقلیه‌ای است که این خطرات را تا سطح قابل قبولی کاهش می‌دهد.»

براون از اواسط دهه 90 میلادی روی این نوع وسایل نقلیه موتوری کار می‌کند و علاوه بر این نمونه اخیر، دو مدل مشابه را هم در گذشته طراحی کرده و ساخته است.

وی همچنین سال 1999 با دوچرخه جت مانند دیگری به نام «مچ3 چلنجر» با رسیدن به سرعت 535.73 کیلومتر بر ساعت به شکست رکورد قبلی آن زمان نزدیک شد؛ اما به سبب شرایط نامطلوب مسیر نتوانست به خط پایان برسد. اکنون پس از گذشت 16 سال، براون که امید بسیاری برای شکست رکورد با این جت زمینی جدید دارد، اظهار کرد: «از نظر فنی و روی کاغذ، اگر همه چیز از جمله مسیر مسابقه کاملا مطلوب باشد به‌طور بالقوه حتی رسیدن به سرعت 724 کیلومتر بر ساعت امکانپذیر است.»

به گفته این مهندس انگلیسی، هواپیماهای تجاری در ارتفاع ثابت و در جایی که هوا تنها یک‌سوم غلظت هوای سطح دریا را دارد با سرعت بین 724 تا 805 کیلومتر بر ساعت پرواز می کنند. اما تعداد بسیار کمی از هواپیماها حتی می‌توانند روی سطح زمین نیز به این سرعت دست یابند. درحقیقت، مقاومت هوا مهم‌ترین مانع فنی است که این دوچرخه مجهز به موتور جت باید از سد آن عبور کند. این وسایل نقلیه در محلی مثل بستر دریاچه خشک شده بانی ویل مسابقه خواهند داد و بنابراین زمین مسیر رقابت کاملا صاف و هوا کاملا خشک است. هرچند این شرایط می‌تواند به شدت قابل تغییر باشد.

Live Science / مترجم: هدا عربشاهی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها