jamejamonline
ایام ادوار تاریخی کد خبر: ۷۹۴۴۸۰ ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۷:۵۹

در حالی که تبلیغات مسموم علیه اسلام و روحانیت و حوزه‌‏های علمیه، سعی داشت در سطح وسیعی مردم را از اصول راستین اسلام دور کند. امام خمینی در 15 اردیبهشت 1323 ش برابر با 11 جمادی ‏الاول 1363 در سن چهل و دو سالگی، اولین بیانیه سیاسی خود را صادر کردند.

اولین بیانیه سیاسی امام خمینی

در این بیانیه، ایشان ضمن بررسی و تحلیل اوضاع گذشته، حال و آینده مردم، قیام برای خدا را تنها راه اصلاح جهان عنوان کرده که آن، فلسفه بعثت همه انبیای الهی بوده است.

امام خمینی در ادامه، دلایل بدبختی مسلمانان و ملت ایران را تشریح می‏‌کنند و در قسمت دیگری، مسؤولیت سنگین علما و روحانیان را برشمرده و عواقب زیان‏بار غفلت سیاسی آنها را متذکر می‌‏شوند.

در ادامه، ایشان در این بیانیه، صریحاً علمای اسلام و جامعه اسلامی را به قیام عمومی فراخواندند و نسبت به سکوت در برابر توطئه‏‌های ضد اسلام هشدار دادند. مقصود امام از انتشار این بیانیه، به صدا در آوردن زنگ خطر و بیدار باشی برای طلاب جوان بود. این اقدام، شخصیت و موضع سیاسی ایشان را بیش از پیش آشکار کرد و به تدریج زمینه حضور عده‏‌ای از یاران همفکر را در جمع شاگردن شان ایشان فراهم آورد. این اشخاص کسانی بودند که هسته اصلی اقدامات انقلابی سال‏‌های بعد را تحت رهبری معظمٌ‏له، تشکیل دادند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: