jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۳۷۰۲   ۱۴ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۶:۲۵

خبرگزاری رسمی کره جنوبی در گزارشی ضمن تقدیر از ایران و عملکرد تیم دیپلماسی کشورمان، اعلام کرد: دنیا باید از ایران به خاطر روش های منطقی که در طول مدت مذاکرات در پیش گرفته بود، درس بگیرد.

دنیا از درایت ایران در مذاکرات هسته ای درس بگیرد

یونهاپ امروز جمعه نوشت: توافق شش قدرت بزرگ جهان با ایران حاوی نکات پندآمیز بسیاری بود که درس گرفتن از صبر و شکیبایی ایران، از نکات بارز و ویژه آن محسوب می شود.

در بخشی از گزارش این رسانه آمده است: ایران و شش قدرت جهانی در چارچوب یک توافق تاریخی پس از گفتگوهای طولانی به توافق رسیدند، توافقی که در لوزان حاصل شد و بخش مهمی از آن مربوط به لغو تحریم ها علیه ایران است و توافق نهایی تا 30 ژوین مهیا می شود.

یونهاپ از قول «آن رومبرگ» از موسسه سیتمسون آمریکا آورده است: ایران نشان داد که کشوری منطقی است و با درایت مذاکره می کند و دنیا باید از این درایت درس بگیرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با همین منطق به دنیا ثابت کرد که به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست.

رومبرگ گفت: درایت ایران و انجام مذاکراتی از این دست، درس عبرتی برای دیگر کشورهاست تا به دنبال حل اختلافات از طریق گفت و گو باشند.

«اسکات اسنایدر»، پژوهشگر شورای روابط خارجی کره در واشنگتن نیز به یونهاپ گفت: آمریکا اکنون نیازمند آن است که برای اجرا کردن معاهده اش با تهران اهتمام ورزد و به طور حتم برای این کار بر تلاش خود خواهد افزود.

وی افزود: واشنگتن به این نتیجه رسیده است که تهران اهل مذاکره است و منافع متقابل را در نظر می گیرد، لذا وارد مذاکره جدی با ایران شد.

اسکات تصریح کرد: اهمیت نتایج بدست آمده به قدری زیاد است که حتی باراک اوباما رییس جمهور آمریکا این توافق را با واژه «تاریخی» ستوده است.

خبرگزاری یونهاپ در بخش دیگری از گزارش خود با اعلام اینکه «سال ها مشکلات و مسایل در لوزان حل و فصل شد»، تاکید کرد: اکنون دولت اوباما منافع خود را در گفت وگو با ایران برای حل مسایل فی مابین می بیند. بندرت دیده شده است واشنگتن چنین تمایلی را در حل و فصل مسایل دیگر از جمله موضوع هسته ای کره شمالی داشته باشد.

تیم مذاکره کننده هسته ای دولت تدبیر و امید، سرانجام بعد از نزدیک به دو سال مذاکرات فشرده و سخت با شش قدرت جهانی، شب گذشته توانست ضمن حفظ حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران، در خصوص راه حل های اساسی و چارچوب مشخص برای رسیدن به توافق نهایی، با گروه 1+5 به تفاهم اساسی برسد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها