تیم درخشان مقابل صدرنشینان عربستان، قطر و امارات می‌درخشد؟

شرایط مبهم پرسپولیس در‌ آسیا

حتی اگر بتوان تصور کرد پرسپولیس یکی از دو تیم پرطرفدار ایران نیست، چشم‌ها را بر هواداران میلیونی این تیم بست و به نتایج ضعیفش در لیگ برتر عادت کرد، بازهم نمی‌توان در‌ آستانه حضور این تیم در کارزار آسیایی آرامش خاطر داشت؛ جایی که حریفان تا بن دندان مسلح منتظر سرخپوشان هستند.
کد خبر: ۷۶۶۴۱۳
شرایط مبهم پرسپولیس در‌ آسیا

حکایت پرسپولیس مدل 93 حکایت عجیبی است، تیمی که در قامت نایب قهرمان فصل گشته لیگ برتر ـ آن هم نایب قهرمانی که میلی‌متری قهرمانی را از دست داد ـ گام به فصل جدید گذاشت در شرایطی که تصور می‌شد با اندکی تحرک در فصل نقل و انتقالات و تقویتی مختصر در لیگ چهاردم، جام حذفی و حتی لیگ قهرمانان آسیا در خور نام خود و هوادارانش به میدان برود هرگز در این مسیر گام برنداشت و همه وعده و وعیدها برای تقویت این تیم در نیم فصل و در مقاطع مختلف عملی نشد و اینک تیمی در آستانه لیگ قهرمانان است که حال و روز چندان خوشی ندارد. نگاهی به شرایط پرسولیس در ماه‌های گذشته خود بیانگر شرایط این تیم است.

فراری دادن ستاره‌ها و مدیران تهدید

وقتی تیم تحت هدایت علی دایی فصل گذشته را با نایب قهرمانی پشت سر گذاشت کسی تصور نمی‌کرد در لیگ چهاردهم دایی با چشمانی اشکبار و بدون اعتراض، طی یک غافلگیری جای خود را به سرمربی جدید بدهد. اما علی دایی در حالی به استقبال لیگ چهاردهم رفت که با تصمیم وزارت ورزش قرار شد پرسپولیس تا زمان واگذاری به بخش خصوصی، اجاره داده شود و هر چند وزارتخانه ترکیب هیات مدیره را با دو سوپاپ اطمینان به نام حمیدرضا سیاسی به عنوان پشتوانه مالی و رئیس هیات مدیره و علیرضا رحیمی پشتوانه تجربی مدیریت در حوزه ورزش به عنوان مدیرعامل برگزید تا پرسپولیس با آرامش راهش را برود، اما دیری نپایید این دو سوپاپ اطمینان به تهدیدی خانمانسوز برای پرسپولیس تبدیل شدند، چرا که رحیمی با قاطعیت از دایی حمایت می‌کرد، سیاسی از همان ابتدا نه دایی را می‌خواست و نه مدیرعامل تحمیلی را. اختلافی که به جبهه‌گیری جدی تبدیل شد و در فصل نقل و انتقالات مرد متمول و تازه وارد ورزش حسابی دست رحیمی و دایی را در پوست گردو گذاشت و سرخ‌ها در جذب بازیکنان مدنظرشان ناکام ماندند. به این ترتیب، شرایط مبهمی از نقطه نظر فنی برای این تیم در فصل پیش رو بویژه در عرصه آسیا ترسیم شد. این دعواها تا جایی ادامه یافت که چند بار پا در میانی وزارت ورزش نیز کارساز نبود و در نهایت سیاسی، مدیرعاملش را دور زد و شخصا دایی را بر کنار کرد تا عمق بحران در اردوی مدیریتی سرخ‌ها برملا شود.

همه بحران مدیریت پرسپولیس این نبود، چرا که به خاطر مدیرعامل سابق باشگاه و ابهامات مالی بسیار و بدهی بیش از 70 میلیاردی که به محمد رویانیان مدیرعامل سابق باشگاه نسبت داده شد و تمایل نداشتن سیاسی برای پرداخت بدهی و رقم جدید قرارداد شماری از ستاره‌های پرسپولیس، علی دایی نه‌تنها نتوانست بازیکنان مدنظر و جدیدش را جذب کند که با جدایی بازیکنانی مانند محمدرضا خلعتبری، محسن مسلمان و سید جلال حسینی حسابی دستش خالی ماند؛ بازیکنانی که اگر می‌ماندند الان حتی درخشان نیز در لیگ قهرمانان آسیا آسوده خاطر بود، اما رفتند...

وعده‌های درخشان رنگ باخت

وقتی هفت بازی و هشت امتیاز در کارنامه دایی نقش بست و سیاسی، خود با حضور در درفشی‌فر حمید درخشان را جانشین او کرد، مرد همه کاره پرسپولیس تصور نمی‌کرد حتی با این شوک نیز نتواند شرایط بحرانی پرسپولیس را بهبود بخشد. درخشان هم که بیرون گود منتقد شماره یک علی دایی بود پس از آن خود عهده‌دار کار شد؛ وعده وعیدهایی مبنی بر بهبود شرایط تیم می‌داد وعده‌هایی که گویی ته آن به دلخوشی و امید سرمربی جدید به نیم فصل لیگ و جذب بازیکنان جدید برمی‌گشت. این انتظار هرگز عملی نشد و در نیم فصل پرسپولیس نه تنها ستاره‌ای جذب نکرد که رضا حقیقی را نیز از دست داد، از طرفی سیاسی هم در حبس بود و این شد که درخشان که پیشتر با زمزمه از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کرد اعلام کرد چون تیم را او نبسته است نمی‌تواند معجزه کند. به نظر می‌رسد امسال تا زمانی که در پرسپولیس باشد و تیمش ناکام بماند این نکته را یادآور می‌شود.

به هر حال درخشان در حالی با 11 بازی 14 امتیاز کسب کرد و به طور میانگین در هر بازی 27/1 امتیاز کسب کرده بود که علی دایی در هر بازی به طور میانگین 14/1 امتیاز اندوخته بود، تفاوت خیلی معنی‌داری میان کارنامه این دو وجود ندارد. سرمربی پرسپولیس هر چند با کسب پیروزی در شهرآورد یک نقطه درخشان را در کارنامه خود ثبت کرد، اما تیم او از جام حذفی کنار رفت و در پایان هفته هجدهم 12 امتیاز از صدر جدول عقب افتاده البته پس از شهرآورد پایتخت، با باخت‌های پیاپی، کام هواداران پرسپولیس تلخ‌تر از همیشه شده است.

صدرنشینان می‌آیند

پرسپولیس درخشان هر چند از نظر سبک و سیاق بازی کردن به مراتب بهتر از تیم دایی بازی می‌کند، اما از نقطه نظر نتیجه‌گیری دستاورد چندانی نداشته است و در حالی که با 6 برد، 4 مساوی و 8 باخت در رده نهم جدول رده‌بندی لیگ قرار دارد که تا چندی دیگر باید با حریفان‌ آسیایی دست و پنجه نرم کند جایی که حریفانش نام‌هایی آشنا در سطح فوتبال باشگاهی آسیا هستند. النصر 34 امتیازی لیگ عربستان؛ تیمی که 11 پیروزی، یک مساوی و یک باخت در 13 هفته کسب کرده و 27 گل زده و 9 گل خورده در کارنامه دارد.

صدرنشینی که تحت هدایت خورخه داسیلوا ملی پوش پیشین اروگوئه و با ستارگانی همچون محمد سهلاوی ده گله، ارماندو ویلا از اکوادور، فابین استویونانوف مهاجم ملی‌پوش اروگوئه‌ای و آدریان میرزوسکی لهستانی با 28 سال سن می‌تواند روزهای سختی را برای هر حریفی رقم بزند.

لخویای قطر دیگر حریف پرسپولیس در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صدرنشین 36 امتیازی لیگ ستارگان قطر است. تیمی با 13 گل خورده به عنوان بهترین خط دفاع این لیگ و با 35 گل زده به عنوان دومین خط حمله، مثل سال‌های اخیر در اوج به سر می‌برد. هدایت آن را میشل لادروپ ستاره سابق فوتبال دانمارک برعهده دارد. کسی که وقتی از سوانسی انگلیس به قطر کوچ کرد خوزه مانوئل فلورس بیست‌وهفت ساله اسپانیایی را با خود به لخویا آورد؛ بازیکنی که در بارسلونای ب، المریا و مایورکای اسپانیا و جنوای ایتالیا هم توپ زده است.

ولادمیر ویس از اسلواکی دیگر بازیکن خارجی سرشناس تیم قطری است. بازیکنی بیست‌وپنج ساله با 40 بازی ملی و سابقه بازی در تیم‌های منچسترسیتی، بولتون، گلاسکو رنجرز و اسپانیول. لخویا همچنین سباستین سوریا بازیکن اروگوئه‌ای‌الاصل تیم ملی قطر را هم در اختیار دارد. بازیکنی سی‌ویک ساله با 101 بازی ملی برای قطر. دیگر حریف پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا در شرایطی روز بیست و هشتم بهمن پس از دیدار تیم‌های بنیادکار ازبکستان و الجزیره امارات مشخص می‌شود که پرسپولیس در تعطیلات نیم فصل در اردوی امارات در یک بازی تدارکاتی بنیادکار را شکست داد و باید امیدوار باشد حریف ازبک بتواند بر نماینده امارات چیره شده و به لیگ قهرمانان راه یابد، اما در صورتی که عکس این موضوع اتفاق بیفتد بد نیست بدانید الجزیره امارات هم در صدر جدول لیگ این کشور قرار دارد. صدرنشینی 27 امتیازی با هدایت مربی کهنه کار بلژیکی خود «اریک گریتس». مردی که سابقه هدایت آیندهوون هلند، کایزرسلاترن آلمان، گالاتاسرای ترکیه و تیم ملی مراکش را در کارنامه دارد.

امیدواری‌های کادر فنی

با این شرایط کادر فنی پرسپولیس امیدوار است شرایط مناسبی هم در ادامه رقابت‌های لیگ و هم در لیگ قهرمانان آسیا داشته باشند. حسین عبدی دستیار اول درخشان در این باره می‌گوید: با توجه به بدنسازی و تمریناتی که داشته‌ایم، در نیم فصل دوم مسابقات راحت‌تر از نیم فصل اول بازی خواهیم کرد. اگر بخواهیم به بالای جدول نزدیک شویم باید از ابتدا امتیازهای لازم را بگیریم، البته جا افتادن نفرات جدید ما بویژه بازیکنان خارجی باعث می‌شود کیفیت بیشتری را در مراحل بعدی ارائه دهند.

وی درباره فشردگی زیاد بخشی از برنامه بازی‌ها ادامه می‌دهد: در یک مقطع ما حتی برای برنامه‌ریزی سفرهای پیاپی با مشکل روبه‌رو هستیم. حتی این فرصت را پیدا نمی‌کنیم که در تهران توقف داشته باشیم و طبعا سازمان لیگ به این مساله توجه خواهد داشت. بحث بر سر این نیست که آیا می‌توان تغییری در برنامه ایجاد کرد یا نه؟ مساله این است که ما در شرایط خاصی قرار گرفته‌ایم و امیدواریم این موارد برای تغییر در زمان چند بازی لحاظ شود. البته فقط بحث پرسپولیس مطرح نیست. بالاخره اگر قرار باشد نمایندگان خودمان در آسیا را حفظ کنیم و بخواهیم به خاطر فوتبال ایران، کمک کنیم. انجام اقدامات لازم اجتناب‌ناپذیر است.

عبدی درباره این‌که آیا ممکن است کادر فنی ناچار به قربانی کردن یک بازی به خاطر بازی دیگری شود، خاطرنشان می‌کند: چنین مواردی جزو مباحث استراتژیک است. ما نمی‌توانیم نه از لیگ و نه از لیگ قهرمانان آسیا چشم‌پوشی کنیم و بهترین گزینه همان جابه‌جایی چند بازی به تعطیلات عید یا پایان رقابت‌های لیگ است.

ایستگاه آخر در شهرآورد

پرسپولیس در روزهای و هفته‌های آینده در شرایطی 17 بازی در پیش دارد که شش بازی در عرصه لیگ قهرمانان بوده و آخرین دیدار پرسپولیس بازی برگشت مقابل استقلال خواهد بود، دیداری که تا آن زمان خیلی شرایط دو تیم تغییر کرده است بخصوص از نقطه نظر مدیریتی و واگذاری قطع به یقین این دوباشگاه به بخش خصوصی.

برنامه بازی‌های پرسپولیس

هفته نوزدهم (هفدهم بهمن): پرسپولیس ـ ملوان

هفته بیستم (بیست و چهارم بهمن): پدیده خراسان ـ پرسپولیس

هفته بیست و یکم (سی‌ام بهمن): پرسپولیس ـ صبای قم

هفته بیست و دوم (هفدهم اسفند): تراکتورسازی ـ پرسپولیس

هفته بیست و سوم (بیست و یکم اسفند): نفت مسجد سلیمان ـ پرسپولیس

هفته بیست و چهارم (چهاردهم فروردین 94): پرسپولیس ـ راه‌آهن

هفته بیست و پنجم (بیست و سوم فروردین 94): استقلال خوزستان ـ پرسپولیس

هفته بیست و ششم (بیست و هفتم فروردین94): پرسپولیس ـ سپاهان

هفته بیست و هفتم (ششم اردیبهشت 94): سایپا ـ پرسپولیس

هفته بیست و هشتم (یازدهم اردیبهشت 94): پرسپولیس ـ پیکان

هفته بیست و نهم (بیست و یکم اردیبهشت94): گسترش فولاد تبریز ـ پرسپولیس

هفته سی‌ام (بیست و پنجم اردیبهشت94): پرسپولیس ـ استقلال

لیگ قهرمانان آسیا

هفته اول (پنجم اسفند): پرسپولیس ـ لخویای قطر

هفته دوم (دوازدهم اسفند): برنده پلی‌آف (الجزیره امارات ـ بنیادکار ازبکستان) ـ پرسپولیس

هفته سوم (بیست و ششم اسفند): النصر عربستان ـ پرسپولیس

هفته چهارم (نوزدهم فروردین 94): پرسپولیس ـ النصر عربستان

هفته پنجم (دوم اردیبهشت94): لخویای قطر ـ پرسپولیس

هفته ششم (شانزدهم اردیبهشت94): پرسپولیس ـ برنده پلی‌آف (الجزیره ـ بنیادکار)

امید توفیقی / گروه ورزش

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها